Studia Academica Slovaca: 50 rokov Letnej školy slovenského jazyka a kultúry

V pondelok 4. augusta v aule Univerzity Komenského v Bratislave sa slávnostne začal 50. ročník letnej školy slovenského jazyka a kultúry Studia Academica Slovaca. Filozofická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave ju organizuje už od roku 1965. SAS je najstaršou letnou jazykovou školou na Slovensku. Na rozdiel od iných letných jazykových kurzov si do dnešných dní zachováva profil slovakistických akademických štúdií. O slávnostnom otvorení informovalo vo svojom vysielaní Rádio Slovensko RTVS.

Cieľom kurzu je získanie, resp. prehĺbenie komunikačnej kompetencie v slovenskom jazyku a rozšírenie poznatkov zo slovenskej lingvistiky, literatúry, histórie a kultúry. SAS zvyčajne navštevuje približne 160 frekventantov z viac ako 30 krajín sveta. Na príprave a vyučovacom procese školy sa podieľajú vysokoškolskí pedagógovia a lektori odborne vyškolení v oblasti slovenčiny ako cudzieho jazyka, z ktorých mnohí majú skúsenosti aj z pôsobenia na lektorátoch zahraničných univerzít.

Až 179 ľudí z 38 krajín sveta prišlo na tohtoročnú Letnú školu slovenského jazyka a literatúry. O tom, ako vyzeral prvý deň jubilejného 50. ročníka SAS-u, sa bola pozrieť redaktorka Rádia Slovensko RTVS Eva Vasilová.

Stiahnuť audio súbor

Ako sme počuli, dôvody, prečo sa ľudia z iných krajín učia slovenčinu, sú naozaj rôzne, ale okrem jazyka počas nasledujúcich 20 dní spoznajú aj kúsok Slovenska – navštívia totiž viaceré slovenské mestá a v priestoroch SĽUKU sa naučia niečo z nášho folklóru a ochutnajú naše tradičné jedlá.

 

VIAC SA O 50. ROČNÍKU STUDIA ACADEMICA SLOVACA

DOČÍTATE NA PORTÁLI SLOVENSKÉ ZAHRANIČIE:

http://www.slovenskezahranicie.sk/sk/krajania-informuju/804/jubilejny-50-rocnik-sas-180-cudzincov-z-38-krajin-cakaju-tri-tyzdne-slovenciny