V New Yorku zomrel Eduard Toran, významný a oceňovaný slovenský dizajnér

Trúchlivá zvesť sa aj na ÚSŽZ doniesla z prostredia krajanov v Spojených štátoch amerických. V utorok 12. novembra 2019 v New Yorku zomrel vo veku 89 rokov významný Slovák žijúci v zahraničí, náš krajan Eduard Toran. Eduard Toran sa pred emigráciou v roku 1968 venoval ako teoretik a historik umenia slovenskému úžitkovému umeniu a architektúre. V tejto tvorivej oblasti dosiahol mnohé významné úspechy, ocenenia a spoločenské uznanie.

Po svojom odchode z Československa do USA sa Eduard Toran ako dizajnér a manažér vypracoval na vedúce pozície v renomovaných amerických firmách. Pracoval aj v Metropolitan Museum of Art v New Yorku, prednášal o dizajne a prispieval do odborných periodík v USA i na Slovensku, najmä do časopisu Designum.

V New Yorku bol pán Eduard Toran známou osobnosťou medzi krajanmi, patril k aktívnym členom Slovensko-amerického kultúrneho centra, veľmi rád fotil a propagoval aj podujatia Generálneho konzulátu SR v New Yorku. V rámci Národnej ceny za dizajn 2017 mu bola ministrom kultúry SR udelená Cena za kultúrny prínos v oblasti dizajnu.

Ján Varšo, predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí, prijal s ľútosťou správu o úmrtí pána Eduarda Torana: „Vyjadrujem svoju hlbokú účasť v súvislosti so skonom významného krajana, ktorý počas profesijnej kariéry šíril aj skrze svoje osobné tvorivé úspechy dobré meno slovenskej domoviny. V mene ÚSŽZ i v mene svojom prejavujem úprimnú sústrasť najbližším rodinným príslušníkom pána Torana, ako aj jeho priateľom zo Slovensko-amerického kultúrneho centra. Nech jeho slovenská duša odpočíva v pokoji.“

 

VIAC O VÝZNAMNOM KRAJANOVI  EDUARDOVI  TORANOVI

NA PORTÁLI SLOVENSKÉ ZAHRANIČIE:

https://www.slovenskezahranicie.sk/sk/krajania-informuju/3161/do-vecnosti-odisiel-eduard-toran-vyznamny-a-tvorivy-krajan-v-usa