V novohradskej obci Banka Slováci z Maďarska slávili tradície

Už po dvadsiaty druhý raz sa Slováci žijúci v Maďarsku, hoci roztrúsení v neveľkých počtoch, ale predsa tvorivo a ak je načim aj hlasno, v okolo 100 obciach a mestách ich domovskej krajiny, stretli v neveľkej obci Banka (Bánk). Čarovná obec s prírodným amfiteátrom v Novohradskej župe sa rokmi stala vskutku vzorovým príkladom nadšenia, horlivosti a úcty slovenskej národnostnej menšiny ku kultúre, zvykosloviu a tradíciám predkov. Nebolo tomu inak ani v nedeľu 29. júla 2018, keď v nádhernej atmosfére bezprostrednej slovenskej žičlivosti, privítajúc aj množstvo Slovákov zo Slovenska (vrátane folklórneho súboru Partizán), sa odvinul na pódiu i mimo neho program 22. Celoštátneho folklórneho festivalu Slovákov v Maďarsku a 52. Novohradského národnostného stretnutia. Na portáli luno.hu – týždenníka Slovákov v Maďarsku ĽUDOVÉ NOVINY o ňom vo fotoriporte informuje Atila Rusnák. S láskavým dovolením redakcie i autora radi uverejňujeme útržky z článku, ktorý vyjde v tlačenom vydaní týždenníka.

X                                     X                                     X

„Jedinečné, prekrásne, nezabudnuteľné, vzácne, veľkolepé,” zneli slová obecenstva z ankety týkajúcej sa pocitov z jedného z najväčších a najobľúbenejších podujatí Slovákov v Maďarsku, a to 52. ročníka Novohradských národnostných slávností a 22. Celoštátneho folklórneho festivalu Slovákov v Maďarsku organizované Zväzom Slovákov v Maďarsku (ZSM) a Slovenskou národnostnou samosprávou Novohradskej župy.

Napriek tomu, že podľa výstrah počasie malo byť neúprosné, čo odradilo mnoho záujemcov, zdá sa, že Banské jazero „vystrašilo” rosničky a tentoraz ani kvapka nekvapla. Návštevníci žiadajúci osvieženie si pokojne mohli zažblnkotať vo vode. Už cestou k jazeru nás čakalo množstvo zaujímavostí. Záujemcovia si počas celého dňa mohli v dedinskom múzeu obliecť miestny kroj, nakúpiť si predmety na jarmoku tradičných ľudových remesiel, pochutnať si na slovenských gastronomických špecialitách a pozrieť si výstavu na plote o slovenskej národnosti a o lokalitách obývaných Slovákmi v Maďarsku cez objektív Imricha Fuhla.

Podujatie podporili Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničíVerejnoprospešná nadácia Zväzu Slovákov v MaďarskuMinisterstvo ľudských zdrojov a Ústav kultúry pre Slovákov v Maďarsku – Regionálne stredisko Veňarec. Spoluorganizátormi festivalu boli Obecná a Slovenská národnostná samospráva v Banke, resp. Združenie novohradských a hevešských Slovákov.

 

ATILA RUSNÁK

Foto: autor