Vierka D’Agostini – Pridalová a Honoré D’Agostini: Nič neľutujeme. V dokumente RTVS Família

Príbeh Slovenky a Francúza, ktorí obhájili svoju lásku aj napriek nepriazni vtedajšieho režimu. Reštaurátorka Vierka D’Agostini – Pridalová, žije a pôsobí vo francúzskom Lotrinsku. Usadila sa s manželom Honorém v dedinke Marange-Silvange neďaleko mesta Metz. Všetko jej tam pripomína domov a rodné Slovensko, ktoré opustila pre svoju životnú lásku. Jej vzťah s Honorém prešiel mnohými prekážkami. O tom všetko, ale aj o krásnych vzťahoch a ich súvislostiach rozprávajú obaja hrdinovia dokumentárneho príbehu z cyklu Família, ktorý odvysielala RTVS v piatok 24. februára na STV 2. Vďaka príťažlivému scenáru a réžie autorky Evy Holubánskej sa s príbehom našej krajanky, doteraz sa hrdo hlásiacej k Modre a žijúcej vo Francúzsku, mohli v takmer 30-minútovom dokumente zoznámiť aj  televízni diváci na Slovensku.

Stretli sa vo Francúzsku, kde bola na prázdninách u kamarátky. O rok neskôr Honoré zavítal do Bratislavy. Vierka mu ukazovala krásy Slovenska a on sa zamiloval nielen do jej domoviny, ale aj do nej. Päť rokov za ňou vytrvalo cestoval. Bolo to obdobie hlbokého socializmu a pred každou návštevou absolvoval byrokraticko-papierovú tortúru vtedajšieho systému. No nevzdával sa. Rodičia ani príbuzní vzťahu Vierky s Honorém nepriali, obávali sa problémov, ktoré mohol tento vzťah priniesť. Za bývalého režimu nebolo totiž jednoduché vydať sa za cudzinca z „kapitalistické západu“.

Prekážkam a papierom nebolo konca kraja. Ešte v deň svadby im chýbal posledný doklad a napriek nastúpeným svadobčanom a pripravenej hostine hrozilo, že svadba nebude. No aj po svadbe musela Vierka čakať ďalších sedem mesiacov na povolenie legálne sa za manželom vysťahovať. Vo Francúzsku ju však Honorého rodina neprijala s otvorenou náručou. Dlho trvalo, kým si získala ich dôveru. Aj vysokoškolský diplom jej Francúzi uznali až po našom vstupe do Európskej únie, hoci už bola v krajine etablovaná ako uznávaná reštaurátorka.

Vierka s Honorém majú dnes už dvoch dospelých synov a jedného vnuka. Žijú v starobylom dome zo 17. storočia, ktorý si sami, postupne, 25 rokov rekonštruovali. Sú spokojní a šťastní a hovoria, že napriek všetkému čo prežili, nič neľutujú …

 

DOKUMENT O KRÁSNOM VZŤAHU

SLOVENKY A FRANCÚZA

SLEDUJTE Z  ARCHÍVU  RTVS

http://www.rtvs.sk/televizia/archiv/10094/119044#1