Výstavný pozdrav fotografa Joe Klamara rodnému Liptovu

Ako to vyslovil Joe „Jožko“ Klamar v úvode publikácie Joe Klamar – Pohyblivý svet, rámcovanej projektom Henkel Slovensko Slovensku, vďaka ktorému sa dnes svetovo uznávaný slovenský fotograf s kanadským pasom, pôsobiaci v súčasnosti ako šéf fotoekipy agentúry AFP, stále viac dostáva do zaslúženého povedomia najvyšších poschodí slovenskej kultúrnej scény a fotografickej verejnosti aj vďaka výstave Joe Klamar – Pohyblivý svet, ktorá v jeho najmilovanejšom Liptove – v Galérii Petra Michala Bohúňa v Liptovskom Mikuláši – potrvá do 25. mája 2013?

„Byť fotografom znamená byť tvorivý. Byť inšpirovaný a sám inšpirovať. Znamená to byť aj očami iných. Byť silný, byť citlivý, byť jediným človekom, ktorý vidí akým spôsobom sa svetlo v určitom momente dotýka časti ľudskej tváre. Znamená to byť na niečo sústredený. Naučte sa robiť triky, aby ste všetky zložky nejako dostali na správne miesto v správnom čase. A keď príde ten okamih, bude sa rátať iba jediné: že urobíte záber.“

„Svetové médiá skloňujú jeho meno vo všetkých pádoch a jeho fotografie nešetria superlatívmi. V Liptove sa rodia výborní fotografi. Po Martinovi Martinčekovi, ktorý sa ešte za života stal legendou, prevzal štafetu jeho obdivovateľ Joe Klamar. Priniesol veľký svet na malé Slovensko,“ vyslovil poklonu Klamarovej tvorbe i samotnému fotografovi Marián Pauer, pedagóg, publicista a teoretik fotografie, zároveň i kurátor výstavy Pohyblivý svet.

Podľa Mariána Pauera, Joe Klamar je jedným z najkreatívnejších autorov súčasnej agentúrnej fotografie, ktorý svojimi zábermi ukazuje svet úplne inými očami. Dokáže s obdivuhodnou ľahkosťou zakomponovať do plochy obrazu komorné príbehy rovnako ako veľké scény. Tvorí fotografické eseje a jeho obrazové príbehy nie sú prvoplánové, zväčša sa odohrávajú v niekoľkých rovinách. Imponujú citom pre pohyb a výtvarnú skratku.„Klamarov fotografický rukopis je osobitý a neopakovateľný,“ hodnotí jeho tvorbu Pauer.

 

ĽUDO POMICHAL

 

Príbeh JOE KLAMARA, rodáka z Liptova, ktorý prejavuje svoje puto so svojím rodným krajom aj prezentáciou svojej tvorby na výstave POHYBLIVÝ SVET v galérii Petra Michala Bohúňa v Liptovskom Mikuláši (potrvá do 25. mája 2013) čítajte EXKLUZÍVNE na portáli SLOVENSKÉ ZAHRANIČIE:

www.slovenskezahranicie.sk