Výtvarník Pavel Pop poctený Jánom Varšom Pamätnou medailou ÚSŽZ

Akademickému maliarovi a grafikovi Pavlovi Popovi, Slovákovi zo Srbska, odovzdal Ján Varšo, predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí, v piatok 18. januára 2019 v Novom Sade,  Pamätnú medailu Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí. V sprievodnom liste sa uvádza, že Pavlovi Popovi sa Pamätná medaila ÚSŽZ udeľuje „za zásluhy a upevňovanie národného povedomia a kultúrnej identity Slovákov v zahraničí, za vysoko umelecké výtvarné diela a za výtvarné stvárnenie portrétov osobností z minulosti slovenskej vojvodinskej kultúry.“

Vzácnym ocenením bol významný výtvarný umelec z prostredia vojvodinských Slovákov v Srbsku poctený vlani v októbri počas Stálej konferencie Slovenská republika a Slováci žijúci v zahraničí 2018. Vtedy mu pamätnú medailu neudelili, keďže sa do Bratislavy na ceremoniáli prevzatia nemohol zúčastniť pre zdravotné problémy.

Pavel Pop sa narodil v Starej Pazove 1. decembra 1948. Vyštudoval grafiku na Vysokej škole múzických umení v Bratislave roku 1975, ako žiak významných slovenských umelcov Albína Brunovského a Vincenta Hložníka. Je členom Združenia výtvarných umelcov Vojvodiny (ULUV) od roku 1977.

Cena zo srdca

Odovzdávajúc Pavlovi Popovi Pamätnú medailu ÚSŽZ, Ján Varšo o. i. povedal: „Myslím si, že pri vašej sedemdesiatke ste si to, ako jeden z mála, zaslúžili. Nehovorím, že je to cena na úrovni Nobelovej ceny, ale je daná úprimne zo srdca za to, čo ste urobili v oblasti výtvarného umenia. Nielen vo Vojvodine, v Srbsku, ale aj na Slovensku. "

V Popovom ateliéri na Petrovaradínskej pevnosti v Novom Sade umelcovi zablahoželal aj Igor Vencel, zástupca veľvyslankyne Slovenskej republiky v Belehrade Dagmar Repčekovej, riaditeľka Ústavu pre kultúru vojvodinských Slovákov Anna Chrťanová Leskovac a expredsedníčka Národnostnej rady slovenskej národnostnej menšiny v Srbsku Anna Tomanová Makanová.

 

Na titulnej fotografii:

Ján Varšo odovzdáva Pavlovi Popovi Pamätnú medailu ÚSŽZ.

Na snímkach vo fotogalérii:

Pavel Pop s manželkou Natašou.

Spoločný okamih na záver milej slávnosti v ateliéri Pavla Popa (zľava): Ján Varšo, Nataša a Pavel Popovci, Anna Tomanová Makanová, Igor Vencel a Anna Chrťanová Leskovac.

 

JURAJ BARTOŠ,  Hlas ľudu –  www.hl.rs

Foto: autor