Z Mlynkov na vrchol Pilíša: pocta Slovákov v Maďarsku pamiatke diplomata a priateľa Juraja Migaša

Máj nie je iba lásky čas, ale aj akurátna príležitosť do sýtosti si vychutnať farby, vône a všeobjímajúcu vľúdnosť jarnej prírody. Ak sa všetkými zmyslami pohrúžite do týchto slastí aj v spoločnosti priateľov rovnakej „krvnej skupiny“, v tomto prípade silno okysličenej slovenskosťou so všetkými jej prejavmi (slovom, vravou, piesňou, írečitým jedlom a pod.), potom niet nad stretávku, ktorej pravidelnosť a obľúbenosť potvrdzuje v máji už XI. ročník pešej túry na vrchol Pilíša.

Slováci v Mlynkoch, kedysi „najslovenskejšej obci“ v Maďarsku okrem toho, že v sobotu 18. mája 2019 turisticko-spoločenskou aktivitou, nosiacej okrem športovo-poznávacieho aj kultúrno-duchovný rozmer v slovenskej spontánnosti a v priateľskom porozumení s väčšinovým maďarským národom vzdajú hold prírode, horám a ľuďom, si s piesňou na perách a s dobrou náladou pripomenú Memoriálom Juraja Migaša (1957-2015) už po štvrtý raz a celkom už jedenásty krát súdržnosť Slovače v regióne pod Pilíšom, vari štyri desiatky kilometrov vzdialenom od Budapešti.

Z roka na rok je podujatie, potvrdzujúce neustále oživovanie odkazu slovenských predkov v tomto historickom časopriestore, aj vďaka bezprostrednosti, úprimnosti a priateľskej žičlivosti samotných organizátorov (Slovenská samospráva v Mlynkoch a Združenie pilíšskych Slovákov) obľúbenejšie nielen v Pilíšskej oblasti, ale emotívne pozitívne vplýva aj na účasť Slovákov tak z iných žúp a regiónov Maďarska, ako aj na priľnavosť „cezhraničných“ priateľov priamo zo Slovenska. A tak sa tu s turistickými batohmi na chrbtoch objavujú už pravidelne nadšenci z Budapešti či z južnej Dolnej zeme v Maďarsku, ako aj partie či jednotlivci zo Slovenska. Stretnete tu priateľov Pilíšanov z Bratislavy, matičiarov zo Štúrova či Komárna, ale aj východného Slovenska vrátane rodákov bývalého veľvyslanca SR v Budapešti Juraja Migaša, nezabudnuteľného diplomata a priateľa pilíšskych Slovákov, prichádzajúcich sem až z Pušoviec z Prešovského kraja.

Niet sa preto čomu čudovať, skôr radovať, že sa svorne všetci peší turisti, ba aj tí, čo zeleňou Pilíšu rozdýchajú svoje pľúca po prvý raz aj na bicykloch (organizátori srdečne pozývajú v tomto roku premiérovo aj cykloturistov), stretnú v sobotu 18. mája 2019 už od ranných hodín v Mlynkoch s tou najväčšou bázňou v usmiatych očiach s očakávaním nových spoločných zážitkov!

 

Na titulnej fotografii:

Juraj Migaš (1957-2015), dlhoročný skúsený diplomat a bývalý veľvyslanec SR v Budapešti, jeden zo zakladateľov turistického výstupu na Pilíš (na snímke v strede) v družnom objatí a speve s Gregorom Papučkom, pilíšskym rodákom a významným slovenským básnikom a publicistom v Maďarsku.

FOTO: IMRICH FUHL

 

VIAC O MEMORIÁLI JURAJA MIGAŠA

A TURISTICKOM VÝSTUPE NA PILÍŠ

NA PORTÁLI  OSLOVMA.HU:

http://www.oslovma.hu/index.php/sk/aktuality/152-aktuality2-aktuality2/1284-memorial-juraja-migaa-vstup-na-vrchol-pilia

 

O PODUJATÍ ČÍTAJTE AJ NA WEBE ÚSŽZ:

http://www.uszz.sk/sk/stranka/4508/jubilejny-vystup-na-pilis-v-znameni-memorialu-juraja-migasa