Združenie priateľov Slovenska z Turína na oslavách 70. výročia ukončenia II. svetovej vojny v talianskom Condove

Už sme niekoľkokrát  informovali Slovákov naprieč krajanským svetom  o aktivitách  v malom meste Condove a v jeho 75 osadách, ktoré sa rozprestierajú   v malebnom údolí Val di Susa v talianskych Alpách. So samosprávou mesta a samotným mestom Condove má Združenie priateľov Slovenska MY@VY v zastúpení Slovenska neformálnu družbu a spolupracuje na rôznych iniciatívach, ktoré vyvíja miestna administratíva a veľa aktívnych občianskych združení.

Ako každoročne, aj tento  rok sa v Condove v týždni od 19. – 25.apríla 2015 konali oslavy 70. výročia ukončenia druhej svetovej vojny. Oslavy vyvrcholili 25. apríla – v deň oslobodenia Talianska.  V celej krajine bola  napriek dažďu príjemná slávnostná atmosféra.  V Condove sa oslavy začali sprievodom, ktorý  sa pohol z námestia Martiri della Libertá a zastavil sa na via Torino pri pomníku Odbojárskemu hnutiu. Pri tejto príležitosti sa  priľahlý park premenoval na park Padlých partizánov v údolí Vaccarezza. Sprievod sa  potom vrátil na námestie pred radnicu, kde účastníci položili veniec  k Pomníku obetiam všetkých vojnových konfliktov.

K prítomným sa prihovorili Danilo BONAVERO, predseda  ANPI(Združenie partizánov Talianska), ktorý pripomenul potrebu naďalej aktívne bojovať proti všetkým protimierovým živlom.  Starostka mesta Emanuela SARTI zdôraznila hodnotu talianskej ústavy, ktorá vznikala práve v tomto údolí a je výsledkom aj partizánskych bojov, v ktorých položili životy mnohí mladí ľudia. Hlavý prejav predniesol profesor miestnej školy Pietro MILAZZO, ktorému asistovali jeho študenti. V prejave previedol prítomných históriou oblasti a venoval pozornosť talianskej ústave, ktorú považuje za jednu z najlepších a najkrajších ústav na svete. „Každý občan si musí za ňu zobrať zodpovednosť a aktívne ju strážiť. Všetci musíme byť aktívni občania, musíme byť zodpovední, pretože „demokracia  znamená aktívne sa zúčastňovať“ – vyjadril okrem iného vo svojom príhovore P. Milazzo.

Po týchto prejavoch naše združenie oficiálne  odovzdalo pozdravy zo Slovenska predsedovi Združenia partizánov Talianska Danilovi  BONAVEROVI, ktorý vyslovil želanie nadviazať spoluprácu so Zväzom protifašistických bojovníkov Slovenska. Starostka mesta pani SARTI s radosťou prijala slovenské pozdravy a vyzvala nás k spolupráci. Luciano MIDELLINO, alpínsky vojak vo výslužbe, tiež  pozdravil Slovensko a pozval jeho zástupcov na spoluprácu pri výstavbe pamätných chodníkov v rámci iniciatívy „Sentieri della memoria“.

Členka nášho združenia, novinárka Simonetta d´Errico, potom požiadala o rozhovor 87-ročného Ottavia ALLASIA, ktorého ako 16-ročného deportovali do koncentračného tábora KZ- campo della morte (tábor smrti pri Strassbourgu). Porozprával prítomným o hororoch pobytu v tomto tábore a vyslovil výstrahu pred mnohými hnutiami, ktoré si nedokážu vážiť tak ťažko vybojovaný mier.

Počas obeda sme mali možnosť hovoriť s jedným z organizátorov  VALSUSA FILMFEST – filmového festivalu 2015. Tento rok sa uskutočnil jeho 19. ročník. Piero MIDELLINO vysvetlil, že festival sa venuje témam historickej pamäti a prostrediu. Predstavil dôležitého režiséra Giargia QUARELLA a jeho pomocnú režisérku Marisu SELVO. Z besedy vznikla krásna myšlienka spolupráce so Slovenskom. Režisér by rád priniesol na Slovensko svoje predstavenie o mieri, v ktorom okrem troch profesionálnych hercov účinkujú neprofesionáli. Na Slovensku, v Bratislave, by títo neprofesionáli mohli byť aj študenti talianskeho lýcea  a predstavenie by sa mohlo uskutočniť na pôde Talianskeho kultúrneho inštitútu.

Oslavy sa ukončili v Turíne v Meseo Diffuso della Resistenza (Odbojárske múzeum), kde sa premietal film, ktorý získal prvú cenu  v kategórii Memoria storica (Historická pamäť) – Like a Bullet around Europe. Naše Združenie priateľov Slovenska MY@VY má teda pred sebou opäť veľkú výzvu na spoluprácu s témami mieru a spoločnej Európy.

 

MAJA STRAKOVÁ, LUCIA KUBICOVÁ-TORCHIO

Združenie priateľov Slovenska MY@VY

CONDOVE, provincia Torino, Región Piemont, Taliansko

 

 

Na snímkach vo fotogalérii:

Slovenka žijúca v talianskom Turína Maja Straková a Danilo Bonavero, predseda ANPI.

Maja Straková, predsedníčka Združenia priateľov Slovenska MY@VY a pani Emanuelea SARTI, starostka mesta Condove.

Režiséri Giorgio QUARELLO a Marisa SELVO.

Hudobná skupina Condove.

Zábery zo sprievodu.

Študenti miestnej školy.

Pomník Odbojárskeho hnutia.

Múzeum odboja Val di Susa.

Ottavio ALLASIO s našou členkou Simonettou  D´Errico.