Zlatá plaketa ministra M. Lajčáka pre Editu Gruberovú, výnimočnú opernú speváčku – reprezentantku Slovenska v zahraničí

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák udelil vo Viedni Zlatú plaketu ministra svetoznámej opernej umelkyni Edite Gruberovej. Ocenil tak jej celoživotný výnimočný umelecký prínos a reprezentáciu Slovenska v zahraničí. „Umelecké kvality Edity Gruberovej obdivujú milovníci spevu a opery po celom svete. Navyše okrem toho, že svojím účinkovaním na kultúrnej scéne nadchýna medzinárodné obecenstvo, prispieva aj k šíreniu dobrého mena Slovenska vo svete,“ konštatoval minister M. Lajčák pri odovzdávaní Zlatej plakety. Zároveň umelkyni zablahoželal k okrúhlemu životnému jubileu a vyzdvihol jej úspešné profesionálne pôsobenie, ktoré začala pred päťdesiatimi rokmi práve vo Viedni.

 Edita Gruberová bola v sobotu večer 17. decembra 2016 hlavnou hviezdou koncertu, ktorý pri príležitosti ukončenia slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie v Rakúsku zorganizovalo slovenské veľvyslanectvo a Slovenský inštitút vo Viedni. Okrem sopranistky E. Gruberovej na ňom vystúpil aj barytonista Richard Šveda. Oboch sprevádzal Symfonický orchester Slovenského rozhlasu pod taktovkou dirigenta Petra Valentoviča. „Bola to veľmi dôstojná bodka za kultúrnou časťou aktivít slovenského predsedníctva v Rade EÚ, v rámci ktorých naše zastupiteľské úrady a kultúrne inštitúty usporiadali viac ako 250 kultúrnych podujatí v 30 krajinách,“ uviedol minister M. Lajčák.

Koncert vo viedenskom Dóme sv. Štefana sledovalo niekoľko stoviek divákov, medzi ktorými boli aj predstavitelia rakúskej vlády, parlamentu, medzinárodných organizácií sídliacich vo Viedni a osobnosti rakúskeho ekonomického, kultúrneho a spoločenského života a rakúske médiá. „Predsedníctvo Slovenska v Rade EÚ bolo okrem náročnej diplomatickej a expertnej práce na európskej agende zároveň aj príležitosťou predstaviť Slovensko v zahraničí – krásy jeho prírody, bohatstvo jeho histórie a pestrosť jeho kultúry, a to aj prostredníctvom umelcov, ktorých jedinečné kvality pozná celý svet,“ zdôraznil divákom pred začiatkom koncertu minister M. Lajčák.

Kultúrnu prezentáciu po skončení koncertu ešte v rámci slávnostného odovzdávania Zlatej plakety ministra E. Gruberovej na fare Dómu sv. Štefana doplnilo vystúpenie talentovanej šesťročnej Sofie Králikovej. Na harmonike odohrala a zaspievala tri ľudové pesničky, s ktorými Edita Gruberová začínala svoju spevácku kariéru.

ZDROJ: mzv.sk