V dňoch 25. až 29. mája 2023 žilo centrum Prahy kultúrou najrôznejších národov a etník. Najväčšie spoločné podujatie národnostných menšín v ČR, festival Praha srdce národů, ktorý organizujú slovenské krajanské organizácie ASOCIACE ETNICA a ASOCIACE LIMBORA v spolupráci s Hlavným mestom Praha už od roku 1999, má za sebou úspešný 25. ročník. Okrem prehliadky spolkov a folklórnych súborov v uliciach českého hlavného mesta sú súčasťou festivalu už tradične aj hudobné, tanečné a spevácke vystúpenia, tvorivé dielne, prehliadky krojov, remesiel či školy tancov. Vrcholom programu bol sobotný galaprogram v Divadle na Vinohradoch.

Okrem Asociácie Etnica a slovenských folklórnych súborov Limbora a Limborka sa na festivale prezentovali: Klub Polski, Svaz Maďarů, Bulharské kluby a sdružení, Klub slovenské kultury, Společnost přátel Řeků, Asociace Řeků, Ukrajinská iniciativa, Kulturní sdružení občanů německé národnosti, Svaz Němců, Romské kluby, Domus, Ruská tradice, Srbské spolky, Muzika Judaika, Bona Fide, Detvan a ďalší. Festivalové posolstvo – od srdca k srdcu hudbou, tancom a spevom sa nieslo celým podujatím aj galavečerom, kedy umelci  spoločne vytvorili predstavenia spájajúce prvky rôznych národov či etník do jedného harmonického celku. V multietnickej Prahe plnej zahraničných návštevníkov zožali úspech vystúpenia Slovákov, Rusínov, Poliakov, Írov, Bulharov, Rómov, Srbov, Rumunov, Ukrajincov, Španielov, Maďarov či domácich Čechov, svoju kultúru však odprezentovala aj židovská menšina, Vietnamci, Indonézania, Senegalčania, aj sýrske, mongolské či mexické skupiny.

 

Organizáciu festivalu mali už tradične na starosti Ing. Jaroslav Miňo ako riaditeľ festivalu, Dr. Mária Miňová ako programová riaditeľka. Za réžiou programov stáli najmä E. Hrbíková, M. Urban, Š. Ferenc, P. Fecenko T. Urbanová a ďalší. Ako súčasť umeleckej rady festivalu prispeli Jiří Kylián, Eva Holubová, Ján Sebechlebský a iní.

Pozrite si vystúpenie slovenského FS Limbora z Prahy počas festivalu:

 

Viac informácií nájdete na facebookovom profile Praha srdce národů:
https://www.facebook.com/PrahaSrdceNarodu

Pár fotografií z vydareného sprievodu v uliciach Prahy, ktorý bol súčasťou podujatia: