V pondelok 15. januára 2024 nás nečakane opustil televízny a divadelný režisér Ján Čáni. Informoval o tom Ústav pre kultúru vojvodinských Slovákov na svojom webe.

Mgr. art. Ján Čáni, ArtD. (11. 2. 1971, Nový Sad – 15. 1. 2024, Báčsky Petrovec) bol diplomovaný divadelný režisér (VŠMU – 1995, Akademija dramskih umetnosti, Beograd – 2000) a doktor dramatických umení (Vysoká škola múzických umení v Bratislave – 2004, Univerzitet u Novom Sadu – 2010). Pôsobil v profesionálnom divadle (Bratislava, Kragujevac a Báčsky Petrovec) a ochotníckom divadle (Brezno, Lapovo, Kovačica, Erdevík, Hložany a Báčsky Petrovec). Bol účastníkom profesionálnych divadelných festivalov v Belehrade, Kragujevaci, Kruševaci, Pirote, Dimitrovgrade, Zreňanine, Kotore, Azerbajdžane…, ako aj prestížnych ochotníckych divadelných festivalov v Martine, Prijepolji, Pančeve, Kule, Starej Pazove, Bečeji.

Ján Čáni bol od roku 1999 zamestnancom RUV RTV Vojvodiny, kde pracoval ako režisér. V rokoch 2005 – 2006 bol riaditeľom Slovenského vojvodinského divadla.

Na profesionálnom pláne prvoradým záujmom mu bolo divadlo pre deti. Rovnako tak na teoretickom (téma doktorskej dizertácie: Svet hier – Výrazové prostriedky divadelnej réžie v divadle hranom deťmi za stavu postmoderny) ako aj praktickom poli (režisér, dramaturg a scénický výtvarník na festivaloch ocenených predstavení Bajkamo bajkuGusariDuchovplná rozprávkaPirati a Alica v zázračnej krajine).

S predstaveniami pre dospelých: Murlin MurloOni niotkudaSex noci svätojánskejKolobežka sa zúčastnil početných divadelných festivalov.

Bol režisérom množstva rozhlasových a televíznych projektov, tak pre deti (festivalové projekty: Bartolomej Kolumbus v Erdevíku, Naša školaStredosvetčaniaAko rástol Igorko…), ako aj pre dospelých (festivalové projekty: Osud salašov a salašanov, Hold jedlám zašlých čiasPetrovská zabíjačka u RybovičovcovSedliacka pec…).

Organizačne preferoval medzinárodné koprodukčné projekty na relácii Nový Sad – Bratislava (Sterijino pozorje), Kragujevac – Martin (Joakim fest), Martin – Bratislava – Báčsky Petrovec (Nová dráma, Petrovské dni divadelné)… Témy jeho štúdií prezentovaných na rôznych snemovaniach (Praha, Bratislava, Martin, Kragujevac, Nový Sad…) sa týkali prevažne fenoménu menšinových (okrajových) divadelných produkcií, tak v detskom ako aj v divadle pre dospelých (napríklad publikácia Pátos národných prísah skúma smernice prvých divadelných profesionálov Dolnej zeme v Rakúsko-Uhorsku v období 1848 – 1918).

Ján Čáni bol nositeľom Ceny za vynikajúci prínos rozvoju a popularizácii divadla pre deti vo Vojvodine.

Zomrel 15. januára 2024 v Báčskom Petrovci.

Česť jeho pamiatke!

Text: Ústav pre kultúru vojvodinských Slovákov