Úrad pre Slovákov žijúcich v zhraničí pozáva na premietanie filmu Possonia: Bratislava vo Florencii (réžia: Daniel Dluhý).

Podujatie je súčasťou Pamätného dňa Slovákov žijúcich v zahraničí a na jeho organizácii sa podieľa Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí.

 

Film Possonia: Bratislava vo Florencii bude mať vlastnú hudbu

Vznik filmu Possonia: Bratislava vo Florencii (réžia: Daniel Dluhý, 53 min) je tak trocha štafetovým behom. Tvoríme ho postupne, s láskou a plným nasadením. Tešíme sa z toho, že tvorbou nášho filmu vám prinášame nielen zaujímavý príbeh, ale vytvárame i príležitosti pre našich umelcov a vedcov, spájame ich tvorivý potenciál a nadanie.

Príbeh vás zoberie do Florencie i Bratislavy 16. storočia. Objasní vám, ako a prečo sa ocitla maľba Bratislavy (Possonie) na stenách Palazzo Vecchio v talianskej Florencii. Bratislava je jedným zo 17 miest Habsburskej monarchie, ktoré zdobia prvé nádvorie dnešnej florentskej radnice. Maľbu tak môžu tisícky návštevníkov prichádzajúcich do talianskej kolísky renesancie.

Film Possonia: Bratislava vo Florencii bude mať vlastnú autorskú hudbu, ktorú skomponoval hudobník a cimbalista Miroslav Rajt. Zvuk cimbalu je aj zvukom stredoeurópskeho priestoru, Slovenska a vynikajúco dopĺňa atmosféru nášho filmu. Pedagóg Miroslav Rajt oslovil k spolupráci študentov a mladých hudobníkov Konzervatória v Žiline. Okrem cimbalu v podaní Miroslava Rajta, zaznie harfa Dominiky Vyšinskej, violončelo Mateja Janíka, husle Františka Jaroša, perkusie Henricha Chupáča, flautu Márie Šúňovej. Na klarinete hral študent Richard Cicko a pedagogička Mgr. art. Mgr. Anna Brezániová. Hudobná nahrávka vznikla v spolupráci so zvukárom Jurajom Kubekom v nahrávacom štúdiu žilinského konzervatória. Nahrávalo sa 20. až 24.júna 2024.

Hudba k dokumentárnemu filmu Possonia: Bratislava vo Florencii vznikla vďaka podpore Úradu Slovákov žijúcich v zahraničí (ÚSŽZ) a Fondu na podporu umenia a vďaka nadšeniu mladých hudobníkov z Konzervatória v Žiline.

Diváci majú možnosť vidieť film 4. júla 2024 o 19.00 v kine Mladosť v centre Bratislavy. Film na strieborné plátno prináša Úrad Slovákov žijúcich v zahraničí, ktorý sa podieľal na jeho vzniku a pripomenie si tak Pamätný dňa Slovákov žijúcich v zahraničí.

Vstup je voľný. Lístky nájdete na: https://www.kinomladost.sk/

Informácie o filme:

Possonia: Bratislava vo Florencii.

Réžia: Daniel Dluhý

Námet a scenár: Ivana Kvetánová

Kamera: Marek Kováč, Daniel Dluhý

Dĺžka: 53’ – Rok: 2024, Pôvod: SK – Produkcia: Ivana Kvetánová, i.kve solution, OZ Priatelia Bratislavy, Mestský úrad ochrany pamiatok Bratislavy, Atac Artistic

Jazyk: slovenčina, taliančina

V srdci talianskej Florencie možno nájsť maľbu mesta Possonia. Pod týmto názvom sa ukrýva jedno z najstarších vyobrazení Bratislavy. Ako sa maľba ocitla na stenách prvého nádvoria

Palazzo Vecchio, dnešnej florenskej radnice, kedysi paláca rodiny Medici? V kontexte maľby sa otvárajú desiatky príbehov. Spoznáme nielen okolnosti jej vzniku, jej reštaurovania, ale i podobu Bratislavy, niekdajšieho miesta korunovácie uhorských kráľov.