Už druhý rok po sebe oslavujeme veľkonočné sviatky s obmedzeniami pandémie. Tie minuloročné, kedy sme ešte netušili, čo nám rok 2020 pripraví, sme trávili v spoločenskej izolácii. Na jednej strane nás pandémia od seba vzďaľuje, ale na druhej strane zbližuje prostredníctvom sociálnych sietí. Tento rok, s momentálnym zákazom spoločných stretnutí v uzavretých priestoroch a začiatkom tretej vlny pandémie v našej provincii, sme naplánovali oslavu Veľkej noci v našej komunite vo Vancouveri tradične netradične alebo lepšie povedané netradične tradične.

Slávik – Slovenské folklórne združenie pripravilo na svojich sociálnych sieťach niekoľko videí veľkonočných tvorivých dielničiek, kde si každý záujemca môže vyskúšať tvorbu korbáča, nenáročnej veľkonočnej výzdoby alebo sladkých dobrôt. Dievčatá zo súboru Sláviček pripravili v miestnom parku pásma VYNÁŠANIE MORENY a VÍTANIE JARI, ktoré vo video podobách budú v blízkej budúcnosti prístupné všetkým našim priaznivcom. Slovenská farnosť svätého Cyrila a Metoda v New Westminsteri počas celého pôstneho obdobia a veľkonočných sviatkov umožňuje v priamom prenose alebo zo záznamu sledovať každodenné sväté omše a bohoslužby.

České a Slovenské združenie v Kanade, pobočka Vancouver, v spolupráci so Slávikom pripravili na Veľkonočný pondelok prechádzku po parku vyzdobenom vlastnoručnými papierovými kraslicami detí zo Slovenskej školy vo Vancouveri. Malí aj veľkí účastníci podujatia budú mať možnosť sa čo to naučiť o rôznych technikách výzdoby veľkonočných vajíčok a ukázať svoje zručnosti pri ich výzdobe. Na podujatí sa zúčastnia aj noví členovia súboru Sláviček, zajačica Majka a zajko Janko, ktorí budú príjemným oživením pre najmenšie deťúrence.

Viac o priebehu podujatia a iných aktivitách Slávika – Slovenského folklórneho združenia, Českého a Slovenského združenia vo Vancouveri , Slovenskej školy vo Vancouveri a Slovenskej farnosti sv. Cyrila a Metoda nájdete na ich facebookových stránkach:

https://www.facebook.com/slavikfolkloresociety

https://www.facebook.com/Slovak-School-in-Vancouver-Slovensk%C3%A1-%C5%A0kola-vo-Vancouveri-251428439061379

https://www.facebook.com/CSSKVAN

https://www.facebook.com/groups/CyrilMetod

 

Všetkým krajanom na Slovensku a vo svete želáme príjemné prežitie veľkonočných sviatkov a skoré stretnutie na podujatiach, s možnosťou výberu osobného stretnutia alebo stretnutia na diaľku, cez sociálne siete. Nech sa cez naše facebookovky podozvedáme o dianiach našich rodákov po celom svete!

MARIKA KUBINYI

za slovenských krajanov vo Vancouveri