8. ZASADNUTIE Sekcie pre západnú Európu a zámorie Komisie pre školstvo a vzdelávanie ÚSŽZ

 

Dátum a miesto: 5.4.2023, hotel Sorea Regia v Bratislave

Zasadnutie sa uskutočnilo hybridnou formou. Prezenčne sa zúčastnili zástupcovia vzdelávacích centier a víkendových škôl z Nemecka, Veľkej Británie, Írska, Rakúska, Švajčiarska a Cypru. Online sa pripojili ďalší zástupcovia centier z USA, Talianska, Nemecka, Francúzska a Islandu.

Podľa informácií z ISEIA sa aktuálne v týchto centrách vzdeláva 1075 žiakov v prezenčnom vzdelávaní, z toho je 332 v predškolskom veku, 503 deti na 1. stupni a 280 na druhom stupni. Počet učiteľov v týchto centrách je 204, z toho je 120 s pedagogickým vzdelaním.  Online formou sa vo vzdelávacích centrách vyučuje 257 žiakov.

Zasadnutie viedol podpredseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Peter Prochácka. V úvode odovzdal menovací dekrét predsedníčke sekcie, Jarmile Buchovej z Mníchova, ktorá zároveň pôsobí aj ako predsedníčka asociácie vzdelávacích centier ISEIA. Podrobné informácie o činnosti a projektoch ISEIA je možné vidieť na webovej stránke www.iseia.eu.

Zasadnutie bolo venované postaveniu jednotlivých vzdelávacích centier v západnej Európe, v kontexte implementácie novej Koncepcie …(celý názov koncepcie) a v kontexte úloh, ktoré sú obsahom Vykonávacieho plánu k novej Koncepcii. Práve úloha vytvoriť pracovnú skupinu
na zlepšenie podmienok a postavenia slovenských vzdelávacích vo svete bola dôvodom na prizvanie viacerých hostí z Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, ako aj kolegov
z Národného inštitútu vzdelávania a mládeže, ktorí živo diskutovali o zložení Pracovnej skupiny, jej cieľoch a spôsobu jej činnosti. Nasledujúce zasadnutie pracovnej skupiny by sa malo konať koncom októbra 2023, pravdepodobne opäť hybridnou formou.

Na zasadnutí školskej komisie sa zúčastnili a prezentovali aj hostia z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, z Univerzity Komenského v Bratislave, pôsobiaci na pracoviskách, ktoré spolupracujú s krajanskými žiakmi, študentami a učiteľmi po celom svete. Taktiež bola na členom komisie predstavená nová učebnica Aha, slovenčina!, – pomôcka pre pedagógov a rodičov, ktorá vznikla v rámci projektu Slovenčina pre deti cudzincov. Projekt a jeho výstupy odprezentovali Alona Kurotová a Iveta Tunegová zo súkromnej jazykovej školy iCan. Podrobné info k projektu na https://www.statpedu.sk/sk/erasmus-slovencina-deti-cudzinccov.html a https://slokia.sk/erasmus-2019-1-sk01-ka201-060698

V rámci sprievodného programu pripravil ÚSŽZ pre prítomné členky komisie možnosť komentovanej prehliadky v novootvorenej Slovenskej národnej galérii v Bratislave.

Ďakujeme všetkým za aktívnu účasť na zasadnutí a tešíme sa opäť na osobné stretnutia v priebehu roku a na zasadnutí komisie o rok v Bratislave.