Dňa 4. júla 2025 bola udelená medaila ÚSŽZ Jarmile Buchovej, zakladateľke a predsedníčke medzinárodného inštitútu a asociácie slovenských vzdelávacích centier ISEIA, zakladateľke slovenskej školy Zvonček v Mníchove a šéfredaktorke online časopisu Ceruzky vo svete. Ocenenie je uznaním za jej dlhodobú a systematickú prácu v oblasti podpory výučby slovenského jazyka a zachovania slovenskej identity medzi krajanmi v zahraničí.
Jarmila Buchová je významnou iniciátorkou medzinárodných aktivít zameraných na neformálne vzdelávanie slovenských detí žijúcich v zahraničí. V rámci ISEIA (International Slovak Educational Institution & Association) vytvorila platformu na prepájanie viac ako 80 slovenských vzdelávacích centier a škôl v 14 krajinách sveta. Jej cieľom je zabezpečiť kvalitnú výučbu slovenského jazyka v zahraničných podmienkach, podporiť pedagógov a rozvíjať spoločnú víziu slovenského školstva mimo domoviny.
ISEIA je rozdelená na tri funkčné centrá:
-
Centrum vzdelávania ISEIA sa venuje príprave a vzdelávaniu učiteľov slovenčiny v zahraničí, spolupracuje s Ministerstvom školstva SR, Univerzitou Mateja Bela a centrom Studia Academica Slovaca.
-
Centrum vedy a výskumu ISEIA realizuje analýzy, štatistiky, ankety a výskumy v oblasti výučby a stavu slovenského vzdelávania v zahraničí, pričom spolupracuje s viacerými odbornými inštitúciami.
-
Publikačné centrum ISEIA pripravuje učebnice, pracovné zošity, detskú literatúru a metodické materiály. Je zároveň vydavateľom online časopisu Ceruzky vo svete, ktorý prináša články, inšpirácie a skúsenosti zo života slovenských škôl v zahraničí.
Jarmila Buchová svojim zanietením a odbornosťou vybudovala silnú komunitu pedagógov a koordinátorov, ktorí sa aktívne podieľajú na udržiavaní slovenského jazyka, kultúry a identity mimo hraníc Slovenska. Vďaka jej úsiliu funguje v Nemecku a ďalších krajinách sústredený systém vzdelávania detí Slovákov, ktorý zároveň vytvára mosty medzi zahraničnými komunitami a slovenskými inštitúciami.
Medaila ÚSŽZ jej bola udelená za zásluhy pri budovaní siete slovenských vzdelávacích centier v zahraničí, za koordináciu vzdelávacích aktivít, odborný prístup v oblasti výučby slovenského jazyka v Nemecku, ako aj za podporu spolupráce so slovenskými kultúrnymi a vzdelávacími inštitúciami. Jej práca je významným príspevkom k uchovávaniu kultúrnej identity Slovákov žijúcich mimo vlasti a príkladom výnimočného osobného nasadenia v službe krajanskému svetu.