37. Krajanská nedeľa

37. KRAJANSKÁ NEDEĽA 2010

DOMOV NA DETVIANSKE

nedeľa 11. júla 2010, amfiteáter v Detve

Námet, scenár, réžia: Vlado Michalko

Charakteristika programu: Stretnutie Slovákov žijúcich v zahraničí na festivale v Detve sa už stalo vskutku symbolom stretnutia sa doma. Kam ideš? „Domov na Detvianske….“ Prísť „domov“, do Detvy, znamená stretnúť starých priateľov z predošlých slávností, stretnúť sa s novými, s ktorými ich viaže blízky vzťah k slovenskému folklóru. Priateľov, s ktorými sa pozdravia na skúškach programu, na vystúpeniach, pri stánkoch, na zábave, v zákulisí či za javiskom…Keď sa stretnú trebárs aj cudzinci na akomkoľvek festivale, prirodzeným a pritom zaujímavým javom je, že sa učia navzájom jeden od druhého, a tým sa zdokonaľujú v tom, čo zo srdca milujú. Pre všetkých, čo sa stretli v Detve, je to ľudový tanec, spev a hudba.
A preto my, domáci, namiesto privítania chlebom a soľou sme si tento rok uctili krajanov z rôznych kútov sveta symbolickým odovzdaním kúska našej, ale tým aj spoločnej slovenskej ľudovej kultúry. Ako? Nuž, Roman Malatinec ako moderátor a predtanečníci medzi jednotlivými choreografiami predstavili, ako učia krajanov na rôzne melódie krátke variácie tancov z celého Slovenska. Tieto variácie si v záverečnej veľkej choreografii spolu zatancovali všetci naši krajania.
Slovenské ľudové zvyky, tradície sa odzrkadľujú v kultúre Slovákov žijúcich v zahraničí, sú opornými piliermi ich národnostného žitia a bytia. Počas existencie Folklórnych slávností pod Poľanou v Detve vystúpili stovky účinkujúcich a súborov zo sveta. Ale jediným súborom Slovákov žijúcich v zahraničí, ktorý bol na Detve 35-krát, je folklórny súbor Nádeje z Paríža. Vedúci súboru Daniel Compagnon so svojím tímom pri tejto príležitosti pripravil dokumentárnu výstavu. Výstava priblížila návštevníkom účinkovanie folklórneho súboru Nádeje na folklórnych slávnostiach na 20 paneloch, ktoré boli obohatené dokumentmi a spomienkami na nezabudnuteľné chvíle pod vysokými detvianskymi májkami. V programe vystúpilo 278 účinkujúcich z 11 krajín.

Účinkujúci:

FS Ľudovíta Štúra, Melbourne, Austrália

FS Limbora, Praha, Česká republika

FS Nádeje, Paríž, Francúzsko

FS Bratia Banášovci, Josipovec, Chorvátsko

FS Ostroha, Dublin, Írsko

FS Východná Slovak Dancers, Toronto, Kanada

FS Lipa, Budapešť, Maďarsko

FS Salašan, Nadlak, Rumunsko

FS Klasy, Stará Pazova, Srbsko

FS Slovenka, Seredne, Ukrajina

FS Moja vlasť, Milwaukee, Wisconsin, USA

(Austrália, Česká republika, Francúzsko, Chorvátsko, Írsko, Kanada, Maďarsko, Rumunsko, Spojené štáty americké, Srbsko, Ukrajina).