BIBLIOTÉKA 2019: Sviatok literatúry krajanov v Bratislave

Pozornosť vytrvalých knihomoľov, vášnivých priaznivcov priblížení literárneho slova, ako aj emotívnych pohladení, vnuknutí, rozptýlení i poučení myšlienok s láskou opatrených v zväčša lákavých obaloch kníh, sa znovu upiera do priestorov bratislavskej Incheby. V dňoch 7.-10. novembra 2019 sa v našom najväčšom výstavisku na pravom brehu Dunaja v Petržalke rozprestrie v stánkoch a na pódiách výstavných hál už 27. ročník najväčšieho medzinárodného knižného veľtrhu na Slovensku – BIBLIOTÉKA. Aj vďaka finančnej podpore Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí sa na veľtrhu zúčastnia a svojimi novými literárnymi počinmi sa v prezentáciách pochvália aj vydavateľstvá a slovenskí autori z krajanských prostredí strednej a juhovýchodnej Európy.

Bibliotéka 2019 sa tradične koná súbežne s výstavou vzdelávania a didaktickej techniky Pedagogika. Čo je pre najreprezentatívnejší sviatok knihy na Slovensku príznačné, to je prítomnosť vydavateľov a autorov z prostredí Slovákov žijúcich v zahraničí. Tradične otvoria hneď v prvý deň veľtrhu svoj spoločný stánok dolnozemskí Slováci, aj v tomto roku budú zastúpení silnou a činorodou autorskou aj vydavateľskou zostavou z troch štátov – Maďarska, Rumunska a Srbska. Svoj stánok bude mať aj Spolok Slovákov v Poľsku, a tak ako v predchádzajúcich rokoch, aj tentoraz zavítajú do Bratislavy slovenskí autori z ďalších európskych štátov.

V dňoch od 7. do 10. novembra na knižnom veľtrhu BIBLIOTÉKA 2019  môžu návštevníci zavítať do spoločného stánku dolnozemských Slovákov, ako aj do stánku Slovákov z Poľska:

KULTÚRNA A VEDECKÁ SPOLOČNOSŤ IVANA KRASKU (Vydavateľstvá z Dolnej zeme – Maďarsko, Rumunsko, Srbsko): Hala D – stánok 305, GORALINGA (Spolok Slovákov z Poľska): Hala D – stánok 114.

 

PROGRAM  KRAJANSKÝCH VYDAVATEĽSTIEV

Štvrtok  7. novembra od 16.00 h v Literárnom centre 1

                                    Výber z knižnej žatvy Slovákov v Maďarsku v roku 2019

  • „Mať volá?” Výmena obyvateľstva medzi Československom a Maďarskom v rokoch 1946 –1948. Štúdie z medzinárodnej vedeckej konferencie VÚSM Výmena obyvateľstva medzi Československom a Maďarskom v rokoch, 1946-1948 a jej následky na ľudské osudy: prof. PhDr. Anna Divičanová, CSc. Dr. hab.,
  • Mária Žiláková: Počúvajte málo, čo sa iste stalo… Písomná pozostalosť rodiny Izingovcov. Knihu predstaví: prof. PhDr. Ladislav Lenovský,
  • PhD.Pavol Kondač: Osudové prelomy/Sorsfordulók. Knihu predstaví: Imrich Fuhl
  • Bárkányi Zoltán: Slovenská kuchyňa/Szlovák konyha. Knihu predstaví: Eva Fábiánová

 

Štvrtok 7. novembra  od 17.30 h v Literárnom centre 1

  • Slovenské vydavateľské centrum v Báčskom Petrovci – Srbsko Prezentácia vydavateľskej produkcie a vybraných noviniek. Vladimír Valentík a jeho hostia.

Garant: Kultúrna a vedecká spoločnosť Ivana Krasku

 

Štvrtok 7. novembra  od 17.00 h v Literárnom centre 2

  • Prezentácia mesačníka Život, Almanachu Slováci v Poľsku a ďalšej vydavateľskej činnosti Spolku Slovákov v Poľsku.

Garant: Vydavateľstvo GORALINGA a Spolok Slovákov v Poľsku

 

Piatok 8. novembra od 16.00 h v Literárnom centre 1

  • Národnostná rada slovenskej národnostnej menšiny v Srbsku. Prezentácia učebníc najnovších učebníc slovenčiny s multimediálnymi dodatkami pre školy s vyučovacím jazykom slovenským v Srbsku. Prezentuje PaedDr. Svetlana Zolňanová, koordinátorka Výboru pre vzdelávanie Národnostnej rady slovenskej národnostnej menšiny v Srbsku a jej hostia.

 

Piatok 8. novembra od 16.30 h v Literárnom centre 1

  • Prezentácia noviniek z vydavateľskej produkcie MOMS Petrovec Matice slovenskej v Srbsku. Prezentuje Katarína Melegová-Melichová, predsedníčka MOMS Petrovec a jej hostia. Vybrané novinky: Viera Benková: Z aromatického literárneho záhonu, Milan S. Breberina, Nemanja M. Breberina: Dr. Juraj Guča, veľký človek a humanista,

 

Piatok 8. novembra od 17.00 h v Literárnom centre 1

  • Vydavateľstvo Ivan Krasko v Nadlaku – Rumunsko: Prezentácia vydavateľskej produkcie za prítomnosti predsedu Kultúrnej a vedeckej spoločnosti Ivana Krasku, básnika Ivana Miroslava Ambruša a jeho hostí. Vybrané novinky: Ivan Miroslav Ambruš: Zastavenia v kráse –básnická zbierka, Cosmin Štefan Rozkoš: Slovensko-rumunský a rumunsko-slovenský technický slovník, Vladimír Kováč: Cesta vydláždená hudbou, Patrik Šenkár: Novodobá próza Slovákov v Rumunsku (z rokov 1976 –2019)

Garant: Kultúrna a vedecká spoločnosť Ivana Krasku

 

GURMÁNOM DO POZORNOSTI

Spoločnosť SlovakUm (Nezisková organizácia Celoštátnej slovenskej samosprávy v Maďarsku) prichádza na Bibliotéku 2019 s jedinečnou kuchárskou knihou z vlastnej dielne v slovenskom a v maďarskom jazyku. Ide o doplnené vydanie knihy receptov Zoltána Bárkányiho, ktorá vyšla už v dvoch vydaniach v maďarskom jazyku, ale záujem o ňu neprestajne rastie.

Imrich Fuhl, konateľ spoločnosti SlovakUm: „Preložili sme recepty, uvarili sme jedlá, vyfotili sme ich a pripravili sme knihu. Vydávame ju v mäkkom obale na každodenné použitie a v tvrdom prebale na reprezentačné ciele. Teraz vám ponúkame možnosť objednať si túto jedinečnú kuchársku knihu, aby ste ju mohli dostať ešte predtým, ako sa rozpredá. Vyplňte objednávku a môžete byť medzi prvými, ktorí sa dozvedia, čo je napríklad Čabianske tajomstvo, alebo či sa korytnické jablká jedia alebo pijú."

Leták s objednávkou