Centrum svetového zahraničia bude sídliť v Bratislave

V Bratislave zriadili Centrum slovenského zahraničia. Rozhodla o tom Generálna rada Svetového združenia Slovákov v zahraničí (SZSZ) na svojom výročnom zasadnutí vo štvrtok 27. októbra 2016 pred rokovaním Stálej konferencie Slovenská republika a Slováci žijúci v zahraničí 2016, ktorá sa konala v dňoch 28.-29. októbra v Bratislave.

Centrum slovenského zahraničia má podľa slov predsedu SZSZ Vladimíra Skalského trvalo predstavovať kultúru vyše 1,5 milióna krajanov. Zahŕňať má muzeálnu expozíciu, predstavujúcu históriu krajanov, priestory pre prezentáciu živej kultúry, kde sa bude prezentovať folklór, divadlo, hudba či literatúra Slovákov zo zahraničia a v centre má byť aj galéria, kde sa budú konať výstavy krajanských umelcov. "Chýbať nemá ani krajanská reštaurácia so špecialitami Slovákov z jednotlivých krajín, ktorá je dôležitá aj pre samofinancovateľnosť projektu," uviedol po rokovaní Generálnej rady SZSZ v bratislavskom hoteli SOREA REGIA Vladimír  Skalský.

Sídlom Centra slovenského zahraničia v Bratislave je zatiaľ Sekretariát SZSZ na Laurinskej ulici. Združenie zriadilo komisiu, ktorá chce s pomocou štátu či hlavného mesta získať adekvátne priestory v centre Bratislavy buď do vlastníctva, alebo do dlhodobého prenájmu.  "Máme s podobnými projektmi skúsenosť, pretože naše členské organizácie prevádzkujú slovenské domy či centrá v celom rade krajín. Ja sám som riaditeľom Slovenského domu v Prahe, ktorý sme s podporou oboch krajín kúpili a rekonštruovali a už dva roky úspešne prevádzkujeme," uviedol Vladimír Skalský, podľa ktorého má štát i mesto Bratislava celý rad nevyužitých budov. 

"Projekt teda rozhodne nie je utópia a Bratislavčania podobnú inštitúciu nepochybne ocenia, podobne ako krajania, ktorí sa dlhodobo sťažujú, že sú na Slovensku málo prezentovaní a vnímaní," skonštatoval Vladimír Skalský, predseda Svetového združenia Slovákov v zahraničí.

 

Na titulnej fotografii:

Vladimír Skalský, predseda  SZSZ (na snímke v strede), počas zasadnutia Generálnej rady Svetového združenia Slovákov v zahraničí.

Na snímkach vo fotogalérii:

Okamihy z rokovania GR SZSZ.

 

Foto: ĽUDO POMICHAL