Čerpotok v rumunskom Bihore roztancuje krajanská folkloristická mlaď

Demokratický Zväz Slovákov a Čechov v Rumunsku – Bihorská oblasť, miestna organizácia v Čerpotoku, najmä však milovníci folkloristiky a ľudového umenia si dovoľujú pozvať všetkých Slovákov zo Slovenska, ako aj z početných krajanských komunít z okolitých krajín so slovenskou národnostnou menšinou, na XIV. ročník medzinárodného festivalu Mládežnícky folklórny Čerpotok 2018. Festival je najväčším folklórnym festivalom Slovákov v Rumunsku, počas ktorého sa prezentuje   pôvodná autentická kultúra a tradície Slovákov žijúcich v zahraničí prostredníctvom tanca a spevu. Festival sa uskutoční v Čerpotoku (Valea Cerului), župa Bihor, Rumunsko, počas víkendových dní 14.-15. júla 2018.

Na festivale sa zúčastňujú každoročne nielen slovenské folklórne súbory z  Rumunska, ale aj zo zahraničia (Slovenská republika, Česká republika, Srbsko, Poľsko, Maďarsko a pod.). Festival vytvára podmienky pre stretnutie mladých Slovákov z viacerých krajín a stáva sa tak tým najpríhodnejším a ideálnym miestom, kde sa stretávajú Slováci odvšadiaľ. Nevraviac, že dejisko festivalu – Čerpotok s okolím, je zasadený do atmosféry sugestívneho kopcovitého kraja v Bihore.

Bihorská oblasť je najväčšia geografická oblasť  v Rumunsku, v ktorej žijú Slováci. Obec Čerpotok (Valea Cerului) sa nachádza v administratívnom centre DZSČR – Bihorská oblasť a je vzdialená 21 km od mesta Marghita a 75 km od mesta Oradea.