Dirigent a pedagóg Ján Valach (90), náš krajan v Belgicku, poctený titulom Doctor Honoris Causa Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici

Slovenský dirigent, skladateľ, organista, hudobný pedagóg a prekladateľ Ján Valach (90) si v stredu 4. mája 2016 na pôde Stáleho zastúpenia SR pri EÚ preberie čestný akademický titul Doctor Honoris Causa Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Valach od roku 1968 žije v belgických Antverpách. Odovzdanie čestného doktorátu sa uskutoční v súčinnosti s Veľvyslanectvom SR v Belgickom kráľovstve.

Veľvyslanec SR pri Belgickom kráľovstve Stanislav Vallo v rozhovore pre TASR zdôraznil, že by bolo nespravodlivé, keby Slovensko zabudlo na Jána Valacha, rodáka z Hnúšte, ktorý je podľa jeho slov dôležitým propagátorom slovenskej kultúry vo svete. „V hudobnom svete v Belgicku patrí medzi pojmy. Pôsobí tu od roku 1968," povedal Ján Vallo, ktorý sa o úspešnom Slovákovi z Antverp dozvedel krátko pred nástupom do funkcie v Bruseli. Valacha navštívil, spoznal jeho prínos pre slovenskú kultúru a následne Zastupiteľský úrad SR v Belgicku navrhol Prezidentskej kancelárii SR, že Valach si zaslúži štátne vyznamenanie.

Prezident SR Andrej Kiska udelil Valachovi vysoké štátne vyznamenanie – Medailu prezidenta Slovenskej republiky – v roku 2015. Veľvyslanec J. Vallo pripomenul, že Valach si nemohol medailu prevziať v Bratislave osobne, za jeho prispenia mu však medaila bola slávnostne odovzdaná v reprezentačných priestoroch antverpskej radnice, za účasti okolo 100 osobností kultúrneho a spoločenského života a antverpského primátora Barta de Wevera. „Dal som si domácu úlohu: pripomenúť maestra aj doma a tiež v Belgicku. Boli sme spolu v antverpskej opere, kde ho ľudia stále poznajú, veď tam bol desať rokov šéfdirigent orchestra," povedal pre TASR J. Vallo. Veľvyslanec spresnil, že výpočet profesionálnych úspechov Valacha by bol dlhý, za povšimnutie však stojí, že Valach v roku 1968 dostal ponuku od šéfa Kráľovskej flámskej opery v Antverpách, či by neuviedol nejaké moderné dielo "z našich končín". Valach sa rozhodol pre operu Krútňava od Eugena Suchoňa.

„Krútňava zaznamenala veľký úspech. Hrala sa v roku 1968 za prítomnosti autora a jeho rodiny, choreograf bol Štefan Nosáľ. Bolo to excelentné predstavenie, ktoré si získalo publikum. Hralo sa 18 repríz cez tri sezóny, v Antverpách a v Gente," uviedol Ján Vallo, ktorý si preštudoval dobovú belgickú tlač a priaznivé kritiky na slovenského umelca. Zdôraznil, že uvedením Krútňavy Valach urobil veľkú vec pre slovenskú kultúru ako takú a zvlášť pre slovenskú hudbu. Valacha si podľa neho vážia aj v Belgicku, lebo zhudobnil jednu báseň známeho flámskeho básnika a vytvoril skladbu s názvom Klepáč/Zvon, mystické oratórium pre sóla, zbory a orchester. Veľvyslanec sa rozhodol stretnúť sa s flámskym básnikom a povedať mu, že jeho zhudobnené dielo už zaznelo aj na Slovensku – naposledy vlani pri príležitosti Valachovho životného jubilea – a pokúsiť sa toto dielo verejne uviesť na území Belgicka.

Vyznamenanie Doctor Honoris Causa Valachovi osobne odovzdá rektor Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici Vladimír Hiadlovský. Vedecká rada Univerzity Mateja Bela v apríli tohto roku rozhodla, že Ján Valach si aj touto cestou zaslúži ocenenie za jeho umelecké pôsobenie v Banskej Bystrici, kde bol umeleckým šéfom Opery Divadla J.G. Tajovského. Udelenie titulu je "vyjadrením úcty Univerzity Mateja  Bela znamenitej osobnosti hudobnej kultúry s náležitým vkladom do humanizovania spoločenského sveta, človeku svetového formátu, ktorý napriek domácej nepriazni po celý život sadil slovenské zrnká najmä v Európe".

 

ZDROJ: TASR

Foto: OZ Ars Ante Portas