Dokument Martina Štrbu Vlna vs. breh získal hlavnú cenu na 28. filmovom festivale Finále Plzeň

Filmový festival FINÁLE PLZEŇ, ktorého 28. ročník vyvrcholil počas prvého májového víkendu, je každoročnou súťažnou a bilančnou prehliadkou českých celovečerných hraných filmov a súťažnou prehliadkou dokumentov. V tomto roku sa festival skončil aj triumfami slovenských tvorcov. Hlavnú cenu za dokument získal film Martina Štrbu, slovenského fotografa žijúceho v Českej republike, v jeho režijnom debute s názvom Vlna vs. breh. Dokument vznikal súbežne s výstavou Slovenská nová vlna. Hlavnú cenu v kategórii Televízna tvorba získal 4. diel seriálu RTVS Tajné životy režiséra Jána Sebechlebského.

Ako uviedla vo svojej informácii Viera Kučerová z Občianskeho združenia Slovákov žijúcich v Prahe BONA FIDE, ktorá sa podieľala na projektoch predchádzajúcich filmovému dokumentu – fotografickej výstave i knižnej publikácii Slovenská nová vlna v Prahe (oba projekty finančne podporil Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí), na takýchto tvorcov, reprezentujúcich Slovákov žijúcich v Českej republike, máme a môžeme byť v plnej miere pyšní a hrdí.

Dodajme, že Zlatého ledňáčka (ocenenie festivalu predstavuje soška rybárika) za najlepší dokument získala podľa verdiktu medzinárodnej poroty v čele so slovenským dokumentaristom Robertom Kirchhoffom snímka z prostredia slovenských fotografov v 80. rokoch minulého storočia VLNA VS. BREH režiséra Martina Štrbu. Celkom 17 nominovaných dokumentov (z celkom 86 prihlásených) posúdila aj francúzska filmová pedagogička Héléna Fantl a uznávaná maďarská režisérka a scenáristka Ágnes Sós. Porota vo svojom zdôvodnení uviedla, že ocenenie udelila „za osobnú a zároveň generačnú výpoveď o vášni, umení a živote.“

V Plzni ocenili aj ďalšie slovenského tvorcu – tentoraz zo Slovenska – režiséra Mira Rema, ktorý si odniesol zvláštne uznanie za dokument Comeback z prostredia ilavskej väznice. V zdôvodnení poroty sa uvádza, že snímke M. Rema sa ocenenie dostalo „za unikátne, vyčerpávajúce pozorovanie uzavretého sveta ako kolobehu zločinu a trestu.“

 

Martin Štrba: Vlna vs. breh

vlna vs. breh je rovnocennou česko-slovenskou koprodukciou, ktorú veľmi prirodzene predurčila téma filmu a jej slovenskí protagonisti, ktorých tvorivý aj osobný život ovplyvnila Praha. Film ponúka osobný a zároveň originálne tvorivý pohľad na generáciu režisérových spolužiakov a kamarátov – slovenských fotografov, ktorí prišli v 80-tych na pražskú FAMU študovať odbor fotografie.

Film portrétuje a približuje originálnu tvorbu jednotlivých dnes už známych členov tejto tvorivej skupiny a zároveň vytvára spoločný obraz o fenoméne Slovenskej novej vlny, ktorá sa počas ich štúdií v prostredí vtedajšej Prahy formovala a ovplyvňovala nielen umelcov samotných, ale aj ďalší vývoj slovenskej a českej fotografii. Jednou z inšpirácií pre vznik filmu Vlna vs. breh bola iniciatíva spoločnej veľkej výstavy Slovenská nová vlna, ktorú po mnohých rokoch  spolu s kompletnou publikáciou vytvorili o generáciu mladší kurátori Lucia L. Fišerová a Tomáš Pospěch a realizovala sa minulý rok v decembri Prahe. Po necelom roku, takmer v rovnakom rozsahu bolo možné výstavu vidieť v rámci Mesiaca fotografie, 4. – 30. 11. 2014 v bratislavskej Kunsthalle. 

Jano Pavlík, Rudo Prekop, Vasil Stanko, Tono Stano, Martin Štrba, Miro Švolík, Kamil Varga, Peter Župník. Stretli sa na začiatku 80. rokov ako slovenskí študenti fotografického odboru na pražskej FAMU a do umeleckej fotografie vniesli energiu, hravosť a nespútanú imagináciu, ktorá sa v ich tvorbe spájala najmä s postupmi inscenovanej fotografie. Vytvorili výnimočnú generáciu, ktorú kritici nazvali „Slovenskou novou vlnou“. Ich neprehliadnuteľné dielo dodnes ovplyvňuje vývoj fotografie v Čechách aj na Slovensku. Sú úspešní aj za hranicami, mnohí sa vrátili domov, aby svoje skúsenosti opäť odovzdávali mladej generácii.

Martin Štrba vo svojom režijnom debute navštevuje a spovedá priateľov a umeleckých súputníkov, rekonštruujúc atmosféru doby, ktorá vytvorila fenomén Slovenskej novej vlny. Čosi také sa udeje zriedka, o to vzácnejšie je, keď sa v rovnakom čase a na rovnakom mieste sa navyše začne kumulovať a znásobovať tvorivá energia medzi ľuďmi, ktorí zdieľajú podobné hodnoty a pohľad na svet. Vznikol netradičný dokument, ktorý formálne nasleduje invenciu, hravosť,  inscenačné a výtvarné postupy fotografickej tvorby svojich aktérov.

Martin Štrba: „Na záver si dovolím jedno prirovnanie. Je to ako keď sa jazzoví muzikanti stretnú, aby odohrali jediný skvelý koncert a potom sa znovu venujú svojim sólovým projektom.   V našom prípade na spoločnej retrospektívnej výstave – na mieste, kde to všetko začalo – v Prahe.“

„Zaznamenanie výstavy prinesie do filmu ešte jeden ďalší moment – že totiž raz vytvorené hodnoty sa nestrácajú, ale naopak – akýmsi prazvláštnym spôsobom si i bez nášho vedomia žijú vlastným životom a navzdory našej smrteľnosti sa stávajú nesmrteľnými…“ 

 

Na titulnej fotografii a na snímke vo fotogalérii:

Cenu si osobne v Plzni v sobotu večer 2. mája prevzali Martin Štrba (réžia, scenár, kamera), Katarína Štrbová Bieliková (koproducentka za ČR, spol. Šmik) a Olina Kaufmanová (scenár, strih).


Viac o filmoch nájdete tu:

http://www.kinema.sk/novinka/13174/vlna-vs-breh-najlepsim-cesko-slovenskym-dokumentom.htm#ixzz3ZC1z9eYE

ZDROJ: kinema.sk

 

PODROBNE O FESTIVALE FINÁLE PLZEŇ:

http://www.festivalfinale.cz/cz/novinky/lednacci-jsou-rozdani/