Ján Glózik, majster kovačickej insity, predstaví na pôde MZVaEZ SR jedinečný obrazový príbeh „1150 rokov od príchodu sv. Cyrila a Metoda“
Kým vlani v máji počas návštevy Miroslava Lajčáka v Kovačici (slávnostne prestrihával pásku zrekonštruovaného Domu Martina Jonáša) obrovitánske plátno s historickými výjavmi krajiny a mikropríbehmi pracovitosti a oduševnenia v predchýre cyrilometodských čias zhmotnených v našej súčasnej slovenskej prítomnosti v ateliéri majstra Jána Glózika ešte iba zrelo v toku času a ťahov pestrofarebného štetca, dnes už je dielo, dovedené k dokonalosti insitnej múzy, v Bratislave. Na pôde Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí v zasadačke ministra za účasti Miroslava Lajčáka, podpredsedu vlády SR a šéfa rezortu zahraničia, a Igora Furdíka, predsedu Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí, sa v stredu 18. marca uskutoční slávnostné odhalenie veľkoobrazu s názvom 1150 rokov od príchodu sv. Cyrila a Metoda. Súčasťou milej kultúrnej udalosti bude okrem inštalovania plátna mimoriadnych rozmerov (480 x 250 cm) aj vernisáž výstavy z diela majstra Jána Glózika.
Pri tejto príležitosti si dovolíme v skratke priblížiť tvorbu i osobnosť majstra Jána Glózika, kovačického rodáka, ktorý sa autorsky podpísal či spolupodieľal v nedávnej minulosti na vytvorení viacerých nekonvenčných insitných výtvarných diel – tak rozmermi, ako aj komplexnosťou tematiky prezentovaných príbehov z všedného i sviatočného života Slovákov na Dolnej zemi.
JÁN GLÓZIK
Na maliarsku dráhu sa vydal v roku 1975. Prvú samostatnú výstavu vo svojej rodnej Kovačici (nar. 1957) mal v roku 1983 a prvú samostatnú výstavu v zahraničí v roku 1992 v Bratislave. Maľuje prevažne technikou olej na plátne.
Počas štyroch desaťročí maliarskej tvorby si Ján Glózik vycibril svoj vlastný podpis a vytvoril jedinečný a rozpoznateľný štýl. To, čo je príznačné pre jeho tvorbu, je cyklus obrazov veľkolepých rozmerov. Prvý takýto obraz namaľoval v roku 1992 k 190. výročiu založenia Kovačice. Ďalšie monumentálne dielo je venované k dvestoročnici jeho rodnej Kovačice a zatiaľ krášli steny kovačickej obrazárne, ktorej členom sa stal roku 1989. Oba reprezentačné obrazy, venované jubileu jeho rodiska, znázorňujú príchod Slovákov na Dolnú zem a osídľovanie Kovačice. Po týchto dielach nasledovali ďalšie, znázorňujúce rozličnú tematiku. Najnovšie dielo grandióznych rozmerov je venované oslave 1150. výročiu príchodu sv. Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu.
Ďalšou najčastejšou témou jeho obrazov je práca sedliaka, dedinské motívy a obyčaje. Vo svojich pestrofarebných obrazoch často používa tekvicu, ale aj kukuricu, vinárske výjavy, studňu či domáce zvieratá. V posledných rokoch pracuje aj na cykloch z histórie slovenského prisťahovalectva na Dolnú zem.
Tvorba insitného maliara Jána Glózika z Kovačice pokračuje stopami kovačických velikánov insity a s jeho obrazmi sa už oboznámili takmer vo všetkých kútoch sveta. Autor má za sebou viac ako dve desiatky úspešných samostatných výstav – okrem bývalej Juhoslávie vystavoval v Londýne, Paríži, Tel Avive, Washingtone, Švajčiarsku, Česku, Maďarsku, Rumunsku. Patrí medzi popredných súčasných insitných umelcov, za svoju tvorbu získal množstvo uznaní a ocenení.
Ján Glózik žije a tvorí v rodnej Kovačici, je členom Galérie insitného umenia.
Na titulnej fotografii:
Majster Ján Glózik pózuje vo svojom kovačickom ateliéri v máji 2014 pred svojím rozpracovaným dielom „1150 rokov od príchodu sv. Cyrila a Metoda“.
Na snímkach vo fotogalérii:
Počas návštevy u Jána Glózika sa v bezprostrednej atmosfére s priebehom jeho umeleckej práce na plátne, ktoré v stredu 18. marca 2015 odhalia na pôde MZVaEZ SR, oboznámili v kovačickom ateliéri majstra Miroslav Lajčák, podpredseda vlády SR a šéf rezortu zahraničia SR, Ján Varšo, veľvyslanec SR v Srbskej republike, Igor Furdík, predseda ÚSŽZ, ako aj Bojan Pajtić, predseda vlády Autonómnej Pokrajiny Vojvodiny.