Jánošíkov dukát sa zaligotal vo víre tanca, hudby a írečitých tradícií predkov na Valašsku

V sugestívnych priestoroch Valašského múzea v prírode v Rožnově pod Radhoštěm sa v rytme hudby, spevu a tanca odvinula počas troch festivalových dní od 2. do 4. augusta 2019  tradičná pestrosť, objavnosť, emotívnosť a nadčasovosť v poradí už 21. Medzinárodného festivalu slovenského folklóru  JÁNOŠÍKOV DUKÁT. Organizátori – Obec Slovákov v Českej republike, Folklórny spolok PÚČIK Brno, Jánošíkov dukát z. s., Brno, Svetové združenie Slovákov v zahraničí a Valašské muzeum v přirodě v Rožnově pod Radhoštěm privítali na prehliadke folklórnych súborov množstvo nadšených priaznivcov folkloristiky, zvykoslovia a remeselného kumštu. Na sviatku folkloristov sa zúčastnil aj  Ján Varšo, predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí, ktorý v mene ÚSŽZ prevzal nad festivalom aj záštitu.

Jánošíkov dukát 2019 – to nebola  iba prehliadka folklórnych súborov, keď spomedzi dvadsiatky súborov, venujúcich sa javiskovému spracovaniu slovenských ľudových tancov, piesní a melódií, bolo  už tradične  najviac zo Slovenska (až desať!) a  Českej republiky (sedem), pričom s radosťou prijalo publikum aj vystúpenia hosťujúcich krajanských súborov z Poľska, Srbska a Maďarska. Diváci mali možnosť opäť zároveň zažiť  aj množstvo atraktívnych a podnetných  programov a netradičných súťaží potvrdzujúcich ducha kultúrneho dedičstva predkov, fortieľu remesiel a tvorivého,  ba aj veselého prístupu k životu.

Obohatením festivalu bol tradičný jarmok ľudových remesiel, ktorý poskytol skvelé možnosti na vlastné oči sa presvedčiť, ako pracujú ozajstní majstri ľudového remesla. Mnohých návštevníkov zaujala  škola slovenských ľudových tancov, ako aj škola hry na pastierskych hudobných nástrojoch. Atraktívnosť do programu troch dní vniesli aj v poradí už 19. majstrovstvá Valašského kráľovstva v mútení masla.

V programe nazvanom „Od buka do buka“ si zmerali svoje sily i šikovnosť menovci legendárneho zbojníka a ľudového hrdinu, opradeného povesťami – Jura Jánošíka – Jánošíkovia z Čiech, Moravy, Slovenska, ale aj z ostatného sveta. Do bezprostrednej atmosféry programu troch festivalových dní svojim šarmom i poučením prispel aj program, ktorý predstavil jedinečnosť mužských a ženských tancov v slovenských regiónoch.

 

Foklórne súbory na Jánošíkovom dukáte 2019

Folklórny súbor HAJDUKY, Vyšné Lapše, Poľsko 
KUS V ŠÍROM POLI HRUŠKA, Kovačica, Srbsko 
Folklórny spolok PÁVÍ KRÚŽOK, Kerepeš, Maďarsko 
Folklórna skupina BACÚŠAN, Bacúch, Slovensko 
Folklórna skupina STROMÍŠ, Vlachovo, Slovensko 
Folklórny súbor BOROSTYAN, Drnava, Slovensko 
Folklórny súbor HAVIAR, Rožňava, Slovensko 
Dychová hudba KOLAROVIČANKA, Bytča, Slovensko 
Folklórny súbor BLANCIAR, Teplička nad Váhom, Slovensko 
Folklórna skupina ĽUBOVNÍK, Žilina, Slovensko 
DFS KINCSKERESŐ, Drnava, Slovensko 
DFS STAVBÁRIK, Žilina, Slovensko 
TERCHOVSKÁ MUZIKA TIBORA MAHÚTA, Žilina, Slovensko 
Folklórny súbor DUNAJEC, Olomouc, Česká republika 
Folklórny súbor ŠARVANCI, Praha, Česká republika 
Folklórny Klub FOGÁŠ, Ostrava, Česká republika 
Folklórny súbor PÚČIK, Brno, Česká republika 
DFS MALÁ RUSAVA, Bystřice pod Hostýnem, Česká republika 
PS BLAŽENKY, Vsetín, Česká republika 
TRIO KANTAR, Praha, Česká republika 

 

PODROBNÉ INFORMÁCIE:

http://www.janosikovdukat.cz/encyklopedie/objekty1.phtml?id=22037