Josh Hall exkluzívne pre ÚSŽZ

25. septembra 2011 odštartovala zo španielskeho prístavu Palma de Mallorca jedna z najprestížnejších a najnáročnejších jachtárskych regát Global Ocean Race 2011-12. 5. novembra 2011 prešla na skvelom treťom mieste cez cieľovú líniu prvej etapy o 8:37:20 hod. stredoeurópskeho času loď so symbolickým názvom „Financial Crisis“, na ktorej spoločne vlajú slovenská a talianska vlajka. Posádku tvorí spolu s Britom Paulom Peggsom aj jej kapitán Marco Nannini, , turínsky rodák, pritom však Slovák žijúci v zahraničí a slovenský štátny občan, hrdo sa hlásiaci k svojmu slovenskému pôvodu.

Jachta „Financial Crisis“, ktorá je ozdobená okrem značiek sponzorov a podporovateľov aj partnerským logom Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí preplávala prvú etapu z Palmy na Malorke do Kapského mesta za 40 dní 20 hodín, 37 minút a 20 sekúnd.

Slovenskú trikolóru s dvojkrížom vztyčovali na sťažeň lode pred začiatkom pretekov  20. septembra 2011 počas milej slávnosti v prístave za asistencie a potlesku skupinky slovenských krajanov a v prítomnosti riaditeľa pretekov Global Ocean Race 2011-12 Josha Halla.

 

–     Môžete nám povedať pár slov o histórii vzniku pretekov Global Ocean Race, čo bolo inšpiráciou vzniku týchto pretekov, prečo vlastne tieto preteky vznikli?

V roku 1995 som počas pretekov preplával dvakrát  naprieč Atlantickým oceánom s kamarátom Joeom Harrisom (americký jachtár) a zhodli sme sa tom, že jachtárske preteky po celom svete sa stali príliš drahými pre väčšinu jachtárov. V tom čase začali prvé plavby jachty triedy Class40 a tak sme sa zhodli, že táto trieda jácht bude veľmi efektívna a že ide o spoľahlivé lode pre preteky po celom svete. Rozvinuli sme myšlienku pretekov Global Ocean Race a urobili sme všetky kroky k tomu, aby sa preteky stali skutočnosťou. Trieda Class40  sa rozšírila aj o triedu jácht  s verziou  115. Udržali sme sa nad vodou…  a teraz už beží druhý ročník pretekov.

–       Podľa všetkého klasickou súčasťou pretekov- a to akýchkoľvek- je účasť sponzorov na príprave tímov, na zabezpečení potrebného vybavenia a techniky. Vnímate ich účasť pozitívne, alebo skôr ako nevyhnutnosť?

Všetci kapitáni triedy jácht  Class40 sú  v skutočnosti vlastníkmi  lodí, ale väčšina z nich potrebovala finančnú podporu kvôli rozpočtu na preteky, takže si zabezpečili sponzorov navybavenie a takisto aj financie. V porovnaní s väčšinou projektov offshore pretekov, Global Ocean Race  ponúka mimoriadne efektívnu sponzorskú príležitosť. Niektoré položky nákladov na preteky sú úplne samofinancovateľné a Global Ocean Race  sú jednoznačne cenovo dostupné.

–       Slovensko a Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí v pretekoch reprezentuje taliansky Slovák Marco Nannini. V zahraničí žije asi 2,5 milióna Slovákov a náš úrad zabezpečuje výkon štátnej politiky starostlivosti o Slovákov žijúcich v zahraničí. Aký máte osobný vzťah k Marcovi a vôbec všeobecne ku všetkým pretekárom, ktorí sa zúčastňujú na regate? Poznáte aj iných Slovákov?
 
Mám blízky vzťah so všetkými kapitánmi  v Global Ocean Race. Štýl tejto akcie má byť práve v takto vytvorených vzťahoch.  Aj keď sú jachtári vo veľmi konkurenčnom vzťahu, všetci  kapitáni si  vzájomne pomáhajú a počas pretekov sa stávajú bližšími a bližšími priateľmi. My ako organizátori sa tešíme, že osobné vzťahy  vytvorené v rámci pretekov sú veľmi silné – sme ako jedna spoločná veľká rodina na cestách okolo sveta.
Marco je jediný Slovák, ktorého poznám, ale zároveň dodávam, že  je to  jedna z najpopulárnejších postáv v každom preteku.

–     V 30 000 míl dlhých pretekoch sa skončila jej prvá časť zo španielskej Malorky do juhoafrického Kapského mesta. Ešte je priskoro hodnotiť, ale predsa len, aký máte dojem z jednotlivých tímov, ktoré súťažia v oceáne?

Skvelá vec je, že v Global Ocean Race môže byť eventuálnym víťazom ktokoľvek. Existuje mnoho faktorov, ktoré rozhodujú o výsledku v každej etape – spoľahlivosť lode, jej výbava, počasie, taktické rozhodnutia, atď.  Napríklad v Global Ocean Race 2008-09 bola víťazná loď v skutočnosti na papieri pomalšia ako loď, ktorá prišla do cieľa ako druhá, ale víťaz urobil menej chýb a menej mu zlyhávali zariadenia a výbava. To je pravý športový charakter tohto závodu.

–       Regata Global Ocean Race je súčasne aj posolstvom – napríklad jachta M. Nanniniho vezie aj upomienkové darčeky, knihy, učebnice a ďalšie artefakty  pre krajanov- Slovákov  v južnom cípe Afriky, na Novom Zélande, Uruguaji a USA. Ide o nekonvenčný spôsob, pretože Slovensko je krajina bez morí a oceánov. Je to znak kreativity nového predsedu a nového vedenia úradu. Je podľa Vás dôležitejšie v Global Ocean Race zvíťaziť, alebo priniesť takého posolstvo do rôznych krajín sveta?

Myslím si, že každý, kto dokončí Global Ocean Race je víťaz. Splnenie týchto ambícií vyžaduje nesmierne odhodlanie a statočnosť. Je preto  veľmi dôležité, aby sa podelili jachtári o svoje skúsenosti so svetom. Marco je jeden z najlepších komunikátorov dobrodružstiev, ktoré sme spoločne videli a som si istí, že inšpiruje aj všetkých tých, ktorí sú momentálne za ním. Dnešné moderné komunikačné systémy na lodiach umožňujú svetu  sledovať  jachtárovveľmi intímnom spôsobom. Z nášho pohľadu dokončenie dobrodružstva a zdieľanie zážitkov s ostatnými sú úplne rovnocenné.
 

–       Ďakujeme za rozhovor a želáme veľa krásnych zážitkov na vlnách ďalších ročníkov Global Ocean Race.