Krajanská nedeľa 11. 7. 2010
Photo copyright: Vladimír Linder 2010
V prírodnom amfiteátri v Detve sa už štyri desaťročia druhý júlový víkend stretávajú priaznivci tradičnej ľudovej kultúry na Folklórnych slávnostiach pod Poľanou v Detve. Každoročne zavítajú na toto podujatie okrem priaznivcov slovenského folklóru aj krajanské súbory Slovákov žijúcich v zahraničí, ktorých programy patria medzi najobdivovanejšie. Výnimkou nebol ani tohtoročný 45. ročník.
V gescii Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí sa tradične v záverečnom dni podujatia predstavili krajanské folklórne súbory v programe DOMOV NA DETVIANSKE…
Stretnutie Slovákov žijúcich v zahraničí na festivale v Detve sa už stalo vskutku symbolom stretnutia sa doma. Kam ideš? „Domov na Detvianske….“ Prísť „domov“, do Detvy, znamená stretnúť starých priateľov z predošlých slávností, stretnúť sa s novými, s ktorými ich viaže blízky vzťah k slovenskému folklóru. Priateľov, s ktorými sa pozdravia na skúškach programu, na vystúpeniach, pri stánkoch, na zábave, v zákulisí či za javiskom…
Keď sa stretnú trebárs aj cudzinci na akomkoľvek festivale, prirodzeným a pritom zaujímavým javom je, že sa učia navzájom jeden od druhého, a tým sa zdokonaľujú v tom, čo zo srdca milujú. Pre všetkých, čo sa stretli v Detve, je to ľudový tanec, spev a hudba.
A preto my, domáci, namiesto privítania chlebom a soľou sme si tento rok uctili krajanov z rôznych kútov sveta symbolickým odovzdaním kúska našej, ale tým aj spoločnej slovenskej ľudovej kultúry. Ako? Nuž, Roman Malatinec ako moderátor a predtanečníci medzi jednotlivými choreografiami predstavili, ako učia krajanov na rôzne melódie krátke variácie tancov z celého Slovenska. Tieto variácie si v záverečnej veľkej choreografii spolu zatancovali všetci naši krajania.
V programe vystúpilo 278 účinkujúcich z 11 krajín (Austrália, Česká republika, Francúzsko, Chorvátsko, Írsko, Kanada, Maďarsko, Rumunsko, Spojené štáty americké, Srbsko, Ukrajina).
Krajanské súbory privítali aj predsedníčka Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Vilma Prívarová, primátor mesta Detva Ján Šufliarský a ďalší významní hostia.
Slovenské ľudové zvyky, tradície sa odzrkadľujú v kultúre Slovákov žijúcich v zahraničí, sú opornými piliermi ich národnostného žitia a bytia. Počas existencie Folklórnych slávností pod Poľanou v Detve vystúpili stovky účinkujúcich a súborov zo sveta. Ale jediným súborom Slovákov žijúcich v zahraničí, ktorý bol na Detve 35-krát, je folklórny súbor Nádeje z Paríža. Vedúci súboru Daniel Compagnon so svojím tímom pri tejto príležitosti pripravil dokumentárnu výstavu. Výstava priblížila návštevníkom účinkovanie folklórneho súboru Nádeje na folklórnych slávnostiach na 20 paneloch, ktoré boli obohatené dokumentmi a spomienkami na nezabudnuteľné chvíle pod vysokými detvianskymi májkami.
Photo copyright: Vladimír Linder 2010
Photo copyright: Vladimír Linder 2010