Krajanský dvor 2019
6. Krajanský dvor
12. – 14. júla 2019 v rámci 54. ročníka Folklórnych slávností pod Poľanou v Detve
Ponuka 6. Krajanského dvora
6. Krajanský dvor bol zameraný prevažne na prípravu a predaj jedál, ktoré Slováci vo svojich krajinách konzumujú.
- Čierna Hora: Čiernohorsko-slovenské priateľstvo z Podgorice pripravilo špeciality slovensko-čiernohorskej kuchyne: Njeguški pršut, Petrovskú klobásu, makové rezance, ćevapčići…
- Francúzsko: Spolok rodákov a priateľov Českých krajín a Slovenska (A.O.T.S. – Paríž) ponúkal syr z Brie a Normandie, ružové víno, červené víno z Côtes du Rhône a Bordeaux, Pastis, Cognac…
- Chorvátsko: Matica slovenská Ilok a Matica slovenská Radoš ponúkali vyprážané škvarky, radošské lepníčky, vyprážanú rybu, domácu klobásu a slaninu, tiež pálenku a víno zo známeho ilockého vinohradníckeho kraja.
- Maďarsko: Zväz Slovákov v Maďarsku predstavil Slovákov z osady Kétšoproň, a to citarovú skupinu, tradičné výšivky a údené klobásy z tohto kraja. Ústav kultúry Slovákov v Maďarsku predstavil Slovákov z Nového mesta pod Šiatrom a Baňačky, a to ženskú spevácku skupinu Rozmarín, a jedlá ako sú holúbky, buchty na pare, krumpľovníky…
- Poľsko: Spolok Slovákov z Poľska predstavil Slovákov z Jurgova a ich známu dychovú hudbu. Pripravili bryndzové halušky a tradičné moskole.
- Rumunsko: Demokratický zväz Slovákov a Čechov v Rumunsku predstavil Slovákov z Nadlaku, ktorí pripravovali tradičné slovenské špeciality ako sú nadlacká klobása, slanina, šunka, nadlacké kysnuté halušky…
- Srbsko: Spolok kysáčskych žien ponúkal tradičné jedlá kysáčskej kuchyne – kysáčsku sármu, starodávne domáce a kysnuté koláče. Spolok jánošíckych žien ponúkal višňové koláče podľa receptúr svojich predkov a na tvári miesta ženy varili višňový džem, ktorý ponúkali s čerstvo vyprážanými pampúchmi (šiškami). Spolok kulpínskych žien predstavil kulpínsky mladomanželský pár v starodávnom kroji a tzv. svatvice. Napiekli aj svadobné koláče a torty. Miestny odbor Matice slovenskej v Petrovci sa predstavil výšivkami, domácim makovým rejtešom, praženou chýrečnou petrovskou klobásou a kotlíkovou fazuľou s údeným kolienkom…
- Ukrajina: Spoločnosť Slovákov Ľudovíta Štúra v Zakarpatsku ponúkala rôzne špeciality z mäsa, klobásy, guláš a iné kulinárske osobitosti zo Storožnice.
- USA: Detský folklórny súbor Šarišan prišiel na Krajanský dvor z Detroitu v Michigane, USA. Vedúca súboru Daniela Grisáková s deťmi nacvičila hry a tance ako sú: Makový, Koleso, Na lúke, Na prvom slnku, Do kolečka do kola, Pri Prešpurku Dunaju, Vandrovala blška, Fašengy, Vencový… a veľkú časť svojho repertoára predstavila aj návštevníkom Krajanského dvora.
Pokiaľ ide o remeslá, prevahu mali výšivky a krajan z Nadlaku priamo na mieste vyšíval na svojej Singerke. V programe na jarmočnom pódiu v rámci otváracieho programu vystúpili tanečníci z DFS Šarišan z Detroitu, Citarová skupina z Kétšoprone a Dychová hudba z Jurgova. V sobotných termínoch, ktoré patrili ÚSŽZ sa predstavil Spolok kulpínskych žien so svojou partou a svadobnými piesňami (sprievod na harmonike Pavel Matúch), speváčky z Iloka a Radoša (sprievod na harmonike Zlatko Pucovský), zaspievala tiež aj Ľudmila Berediová Stupavská z Kysáča. Na jarmočnom pódiu boli v rámci krajanských programov odprezentované vydavateľstvá Slovákov z Nadlaku a Poľska, tiež Slovenský svetový kalendár. V záverečnom programe odovzdávania Ďakovných listov vystúpila Katarína Mosnáková Bagľašová za sprievodu harmonikára Miroslava Bruka z Jánošíka.
Viac o podujatí v príspevku Ľudovíta Pomichala Na 54. FSP v Detve: potlesk v stoji vyprevadil Čaro pastierov zo 46. Krajanskej nedele, 6. Krajanský dvor v znamenitosti chutí, kumštu a folkloristiky krajanov z rekordných 9 štátov