Kumšt a múzy Slovákov priťahujú: Sydney, Seattle, Praha
V cykle Slováci vo svete predstavuje redaktorka RTVS Inge Slaninková v reláciách vysielaných od stredy 22. januára na Radio Slovakia International a v ďalších dňoch od štvrtka 23. januára na okruhu Rádio Regina Košice, 25. a 26. januára na Rádio Regina Bratislava a v pondelok 27. januára na Rádio Regina Banská Bystrica našich krajanov z Austrálie, USA a Českej republiky.
Tentoraz vás zavedieme do ateliérov, na scénu a do tvorivého zákulisia ľudí vizuálneho umenia – výtvarného, dizajnérskeho a architektonického kumštu, ako aj na dosky pohybového divadla. Trasa Sydney – Seattle – Praha je sľubná a viac ako veľavravná…
Výtvarníčka Nataša Floreanová z Austrálie
Austrálčania o nej hovoria, že pre nich vytvorila národný imidž, lebo zviazala austrálsku ľahkosť s európskou dušou. A o kom to hovoria? O úspešnej výtvarníčke Nataši Floreanovej, ktorá žije v Sydney. V Austrálii sa stala uznávanou maliarkou, jej obrazy zdobia vládne budovy, sídla významných firiem, vlastnia ich galérie aj súkromní zberatelia. Jej umenie však už dávno prekročilo hranice Austrálie. V súčasnosti vystavuje po celom svete. Vďaka jej priateľstvu s londýnskym producentom muzikálov Cameronom Mackintoshom, pre ktorého viackrát pracovala, sa podarilo získať pre bratislavskú Novú scénu licenciu na uvedenie slávnych muzikálov, ktoré tu režíroval nezabudnuteľný Jozef Bednárik.
Jej vzťahy s rodnou Bratislavou a Slovenskom sú veľmi intenzívne a priateľstvá také živé, ako keby ani nikdy neodišla. „Keď sa zo Slovenska vraciam do Sydney, hovorím, že cestujem do Austrálie. No pri ceste do Bratislavy vravievam – idem domov. Aj po tých dlhých rokoch to tak cítim,“ hovorí úspešná slovenská výtvarníčka Nataša Floreanová.
Architekt a dizajnér Milan Heger zo Seattlu
K tým, ktorí našli nový domov v USA, patrí aj architekt a dizajnér Milan Heger, okrem iného aj autor knihy Umenie slobody. Základnou črtou jeho prác je vytváranie kvality s dôrazom na estetické cítenie. Jeho diela sú vystavované nielen v galériách v USA, ale aj vo Švajčiarsku, Španielsku, Japonsku , Rusku a v ostatnom čase aj na Slovensku. Narodil sa v Lučenci, študoval na Súkromnom maliarskom inštitúte v Budapešti a na Škole výtvarných umení v Bratislave, nuž a žije a tvorí – v Spojených štátoch… K mikrofónu si ho pozvala Elena Fedorková.
Režisér Viliam Dočolomanský a jeho „Farma v jeskyni“
Divadelná práca slovenského režiséra Viliama Dočolomanského, ktorý už viac ako desať rokov pôsobí v Prahe, priniesla jeho divadlu „Farma v jeskyni“ veľa prestížnych ocenení. Medzi nimi aj jedno z najprestížnejších európskych divadelných ocenení: Európsku cenu novej divadelnej reality. Ocenenie je o to cennejšie, že ho má zatiaľ ako jediný v Českej republike. Jeho pohybové divadlo, ktoré je na hranici žánru dramatického, tanečného a hudobného – je unikátom nielen v Česku a na Slovensku, ale rozhodne v celom stredoeurópskom priestore. Členmi sú herci a tanečníci z viacerých krajín a ich umenie oceňujú diváci v celej Európe.
Súbor „Farmy v jeskyni“ má medzinárodné zloženie hercov a tanečníkov a ich umenie oceňujú diváci v celej Európe. Divadlo navštívila aj naša pražská spolupracovníčka Tatiana Čabáková. S Viliamom Dočolomanským a hercami divadla hovorila aj o tom, v čom tkvie výnimočnosť jeho pohybového divadla „Farma v jeskyni.“
Vysielanie:
23. 1. 2014 – Rádio Regina Košice (od 8.00 do 8.30 h)
25. 1. 2014 – Rádio Regina Bratislava (od 11.00 do 11.30 h)
27.1. 2014 – Rádio Regina Banská Bystrica (od 15.30 do 16.00 h)
Staňte sa aj vy účastníkmi i spolutvorcami cyklu „Slováci vo svete“, ktorý pripravuje Radio Slovakia International a napíšte nám – či ste zo Slovenska, alebo z ktoréhokoľvek kúta sveta. Buďte na pulze s tvorcami relácie pre krajanov a o krajanoch. Vaše pripomienky, postrehy, dobre mienené rady, námety i vhodné témy či postoje a príbehy ľudí, ktorých by sme určite v krajanskom prostredí nemali obísť, posielajte na: