Listujeme v časopise Slovákov v Írsku – Slovak in Ireland

Početná slovenská komunita v Írsku vydáva v redakcii v Dubline s finančnou podporou Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí časopis Slovak in Ireland. Počas Stálej konferencie Slovenská republika a Slováci žijúci v zahraničí 2012 ho v rámci pracovnej časti programu venovanej médiám prezentovala jeho šéfredaktorka Eva Kapičáková. A keďže ešte tlačiarňou rozvoniavajúce najnovšie 23. vydanie obsahovo príťažlivého 56-stranového magazínu spestrilo ďalšiu ponuku slovenských krajanských časopisov a novín v „mediálnom kútiku“ konferencie, aspoň touto formou (keďže časopis nie je k dispozícii vo formáte PDF) približujeme v notickách to najpodstatnejšie, čo si vyše 20-tisícová komunita Slovákov v Írsku v časopise, ktorý si získal obľubu a je po ňom medzi krajanmi na „zelenom ostrove“ zhánka, môže aktuálne prečítať. Kvôli autenticite prinášame avízo obsahu tak, ako ho sprostredkúva portál Slovákov v Írsku www.slovakinireland.ie
 
Na titulke 23. vydania je slovenská modelka pôsobiaca v Írsku, „čerstvá“ matka dvoch detí – Lucia Ščerbíková, s ktorou sme sa v tomto vydaní porozprávali o tom, aké je byť modelkou v Írsku. Okrem iného sa v čísle dočítate o koncertoch a akciách, ktoré zorganizovali pre krajanov našinci v mesiacoch november a december, informácie z rubriky domácnosť, práca a zamestnanosť, školstvo, a samozrejme mnoho viac.
 

Z čísla vyberáme:
 

Naša redaktorka Mária sa po siedmich rokoch v Írsku vrátila na Slovensko. V druhej časti jej seriálu sa dozviete, čo všetko sa jej po návrate prihodilo, jej zážitky sú podané s humorom. Roľnícky rok na vidieku je názov ďalšej časti, opisuje v nej „vidiecku pohodičku“, ktorú zažila počas leta a na jeseň 2012. Až po pár rokoch v Írsku, musela prísť domov na Slovensko, aby si uvedomila, že slovenské leto je to najlepšie.

Úvod časopisu je venovaný aktuálnym témam zo života v Írsku. Dozviete sa o zavádzaní moderných technológií v školstve: na Slovensku možno ďaleká budúcnosť, no v Írsku blízka realita. Inšpektori zo Social welfare si posvietia na oprávnené poberanie Child benefitu a neobídu ani neírske rodiny.

Na konci roka 2012 si priplatíme za elektrinu a plyn. Zisťovali sme pre vás ceny plynu a elektriny od jednotlivých dodávateľov a porovnali sme ich.

Hlavnou témou vydania je Práca a zamestnanosť. Pripravili sme pre vás rozhovor s riaditeľom dublinskej pobočky agentúry CPL, v ktorom Rob Daly hovorí: „Najväčší dopyt je o informatikov a elektronických inžinierov…“ Určite sa budete zaujímať o to, ktoré pracovné odvetvia zlepšili svoje platové ohodnotenie. Vedeli ste, že z Dublinu sa stáva Sillicon Valley Európy? Súčasťou témy sú aj štatistiky zamestnanosti v jednotlivých regiónoch Írska, ale aj Slovenska.

Rozhovor mesiaca patrí Slovenke Lucii Sčerbíkovej, ktorá sa v Írsku venuje modelingu. Ako tvrdí ona sama: „Pri modelingu relaxujem.“ Dozviete sa zaujímavosti zo života modelky, vysvetlíme vám pojem bikiny models, a aj to, čo všetko „obnáša“ modeling v Írsku.

Pre všetkých krajanov, ktorí sú športovo založení, je pripravené športové okienko Športujem, športuješ, športujeme. V článku sú rozpísané športové aktivity krajanov v Írsku, ako aj miesta športov, ktoré ich prevádzkujú. Nechajte sa teda inšpirovať od nás, Slovákov v Írsku.

Ak si myslíte, že krajania v Írsku nie sú aktívni, tak sa mýlite. Nevynechajte články zo života krajanov. Dozviete sa o stretnutí rodín, ktoré sa koná pravidelne v Klidare, prečítate si skutočný príbeh Slovenky, ktorá má skúsenosť s írskym zdravotníctvom, a možno sa inšpirujete výletom na západné pobrežie, kde je príroda zaujímavá a svojská.

Ak neviete, ako by ste mali stráviť svoj voľný čas v mesiacoch november a december, tak vám poradíme. Pripravili sme pre vás program kultúrnych a spoločenských akcií, ktoré sú pripravené pre krajanov. Možno sa na nich spoločne stretneme …

 

Na okraj…


To je len časť z toho, čo sa Slováci žijúci v Írsku dočítajú v novom čísle časopisu, ktorý vychádza s finančnou podporou Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí. Podstatným je aj to, že Slovak in Ireland si vybudoval svoju distribučnú sieť a predajné miesta všade tam, kde žijú početnejšie skupiny Slovákov. A tak si každé aktuálne, aj toto najnovšie číslo, ktorého obsahový prierez sme uviedli aj preto, aby sa aj naši krajania žijúci v iných štátoch, dozvedeli čosi viac aspoň touto formou o najmladšej, pritom početnej slovenskej migračnej vlne Slovákov v Európe, mohli Slováci v Írsku zakúpiť už od 10. novembra 2012 v predajniach Slovak Point v Dubline a v Corku a v ďalších dňoch v ostatných distribučných miestach.


O kľúčových aktivitách, ktorými bude žiť slovenská komunita v Írsku v čase Adventu, sa dozviete na:

www.slovenskezahranicie.sk