M. Vetrák rokoval s organizátormi 46. Folklórnych slávností pod Poľanou v Detve

Predseda ÚSŽZ Milan Vetrák sa zúčastnil v stredu 6. apríla na pracovnom rokovaní v Detve s primátorom mesta Jánom Šufliarským a predsedníčkou Programovej rady 46. Folklórnych slávností pod Poľanou (FSP) v Detve Annou Ostrihoňovou. Predmetom ich debaty bola vzájomná informácia o predbežnom obsahu rámcovej zmluvy o spolupráci medzi Úradom pre Slovákov žijúcich v zahraničí a mestom Detva v kontexte príprav tradičného samostatného programu slávností Krajanská nedeľa. V tomto roku sa v rámci FSP uskutoční 10. júla.
 
M. Vetrák ocenil doterajšiu spoluprácu s organizátormi FSP v Detve, výsledkom ktorej sú aj neopakovateľné zážitky divákov a hostí slávností z vystúpení krajanských folklórnych súborov v dramaturgicky príťažlivo koncipovanom programe Krajanskej nedele. Slovákom, žijúcim v zahraničí, ktorí si nadovšetko ctia ľudové tradície svojich predkov a aj týmto spôsobom s láskou prezentujú bohatosť kultúrneho dedičstva slovenského národa v cudzine, sa práve počas jednej z najpôsobivejších folklórnych udalostí roka na Slovensku dostáva jedinečnej možnosti predviesť ľudovým kumštom svoje citové i umelecké väzby k vlasti svojich predkov.

V takomto duchu sa odvíjal aj uplynulý 45. ročník slávností, ktorý inšpiratívne stavia pred organizátorov v tomto roku ešte vyššie nároky. Na stretnutí v Detve to v súvislosti s predbežnou účasťou ôsmich krajanských súborov s takmer 200 účinkujúcimi v programe Krajanskej nedele na tohtoročných FSP v Detve napokon potvrdili účastníci rokovania z oboch strán. Podnetnými myšlienkami v rámci predbežnej tvorby programu a jeho realizácie vstúpili do debaty aj ďalší účastníci pracovného rokovania – vedúca realizačného štábu Krajanskej nedele  Ružena Lužová z Občianskeho združenia Dotyky ľudskosti a programový režisér Krajanskej nedele Martin Urban.

"FS

Na 45. Folklórnych slávnostiach pod Poľanou v Detve zožal počas vlaňajšej Krajanskej nedele zaslúžený potlesk aj Folklórny súbor Limbora z Českej republiky.