Mário Wild: Šperky živej prírody brúsi Slovák do dokonalosti

Z obyčajného chalana, ktorý vyrastal v Pezinku na podhorí Malých Karpát, sa najprv vypracoval na svetoznámeho tanečníka. Aby napokon zakotvil v Prahe, kde sa dnes venuje svojej druhej vášni – kvetinám. Volá sa Mário Wild a každý sa ho najprv spýta, či je to jeho umelecké meno. „Nie, je pravé. Mário, to sa páčilo mame, ktorá miluje Taliansko. No a Wild, čo znamená ‚divý‘, som získal po nemeckých predkoch,“ s úsmevom hovorí štíhly 40-ročný muž, ktorého dnes v Česku považujú za špičku v odbore floristika. Príbeh v denníku PRAVDA v rubrike ÚSPEŠNÍ SLOVÁCI  o ňom napísala redaktorka SOŇA PACHEROVÁ.

 „Nie, je pravé. Mário, to sa páčilo mame, ktorá miluje Taliansko. No a Wild, čo znamená ‚divý‘, som získal po nemeckých predkoch,“ s úsmevom hovorí štíhly 40-ročný muž, ktorého dnes v Česku považujú za špičku v odbore floristika.

„Už v detstve som bol živel, stále v pohybe. Vždy ma tiež zaujímalo všetko, čo sa spájalo s estetikou: móda, dizajn, architektúra, maľovanie, keramika…“ vymenúva. Miloval však najmä živú prírodu. Rád sa s otcom túlal po malokarpatských kopcoch lemovaných vinohradmi. Až neskôr si uvedomil, že ten kraj vlastne pripomína malé Toskánsko. Vnímal všetky jeho farby, nasával energiu, objavoval krásu.

Aby sa kvetom mohol venovať viac, vybral si strednú záhradnícku školu v Malinove. Zároveň ho však veľmi lákal latino tanec. Kvôli nemu hneď po roku 1989 vyrazil do Belgicka a začal sa mu venovať profesionálne. Majster Slovenska, dvojnásobný majster Beneluxu, postupne sa vyšvihol až na desiatu priečku svetového rebríčka latinskoamerických tanečníkov. „Ten výkon však moje športové ambície naplnil. Dostal som chuť na zmenu,“ opisuje, ako ho to okľukou znovu priviedlo k flóre.

Presnejšie, ako vysvetlí, vlastne sa jej nikdy nevzdal. Počas pobytu v Bruseli totiž objavil množstvo tamojších nádherných kvetinových obchodov. Keďže popri tancovaní mal denne aj zopár hodín voľna, v jednom z nich pracoval. Zadarmo, pretože táto práca ho nesmierne bavila. „Až tam som vlastne pochopil, aké úžasné veci možno s kvetmi robiť,“ zdôrazní Mário. A dodá, že pre túto prácu už síce mal isté základy a nadanie, ale až tu v praxi dostal šancu spolupracovať na rozmanitých a zaujímavých projektoch, ktoré mu odkryli širšie možnosti profesie.

Nový domov našiel v stovežatej

Aj klasické kytice sa Mário od počiatku snažil viazať s fantáziou, obohatiť ich istou myšlienkou so vzťahom darcu k obdarovanému. Nikdy to neboli žiadne, ako vraví, „tri klasické socialistické karafiáty“. „Pri tejto činnosti treba myslieť slobodne a kreatívne. Je síce krásne vytvoriť trebárs kyticu z 20 ruží, no čo tak radšej zobrať konár obrastený lišajníkom, pridať k nemu vzácnu tropickú heligóniu a jeden veľký zelený list? Nie je v tom akosi menej všednosti a viac emócií a energie?“ porovná.

Priučil sa však aj robote na veľkých priestorových dekoráciách. V práci, ktorá si bezpochyby žiada aj istú fyzickú zdatnosť, sa s kvetmi a všetkým, čo k nim patrí, učil priam čarovať. Kombinovať ich pestré farby, zdobiť nimi interiéry tak, aby sa rozžiarili, rozhýbali a zaplnili pocitmi. „Nebolo to jednoduché, no keď vás niečo veľmi baví, ide to ľahšie,“ hovorí.

Z Belgicka sa po čase presťahoval do Prahy. Mesto plné romantiky mu učarovalo a na dva roky zakotvil v obchode s kvetmi, ktorý vlastnili jeho známi. Potom si však, ako hovorí, navzájom prestali rozumieť. Tak nabral odvahu a osamostatnil sa. Keď zakladal vlastnú značku Mario Wild Flowers, mal vo vrecku 10-tisíc českých korún. A hoci ich investoval iba do nevyhnutných vecí, nezostalo mu ani na chlieb. Do podnikania išiel bez skúseností, musel sa priučiť účtovníctvu a iným pridruženým veciam, ktoré s kvetinami vôbec nesúviseli.

 

Na titulnej fotografii:

Treba si veriť aj pri krokoch do neznáma. Nedržať sa stereotypov a otvoriť dvere novým myšlienkam, hovorí Mário Wild, európsky top florista.

Autor: archív Mária Wilda

 

CELÝ PRÍBEH O MÁRIOVI WILDOVI

ČÍTAJTE NA PORTÁLI DENNÍKA PRAVDA:

http://zurnal.pravda.sk/spolocnost/clanok/342615-sperky-zivej-prirody-brusi-slovak-do-dokonalosti/