Michaela Musilová prežila simulovanú misiu na Mars, letela by tam hoci aj zajtra

Ako jediná Slovenka sa zúčastnila na simulovanej misii na Mars. Mladá astrobiologička Michaela Musilová (27) v súčasnosti pôsobí ako podpredsedníčka Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity. Na nedávnych Trenčianskych robotických dňoch o svojej „marťanskej" misii prednášala. V denníku PRAVDA ju priblížil redaktor MILAN KRÁĽ.

Čo si má vlastne človek predstaviť pod pojmom simulovaná misia na Mars?
Je to, akoby sme dnes poslali niekoľko ľudí na Mars. Úlohou bolo zistiť, ako by tam dokázali prežiť. V rámci tejto misie vybudovali stanicu, kde je ubytovňa a kde astronauti – či marsonauti – museli žiť. Ubytovňa má tvar cylindra, ktorý má priemer osem metrov. V tomto stiesnenom priestore musela existovať šesťčlenná posádka a jeden robot. Okrem toho sme mali aj filmára, ktorý nás tam po celý čas sledoval. Tak sme strávili necelé tri týždne. Tak trochu reality šou, ale na vedecké účely.

Ako sa mladá žena zo Slovenska dostane na červenú planétu?
Študovala som planetárne vedy, astrobiológiu, najskôr v Anglicku, neskôr v Amerike, kde som dostala štipendium. Pracovala som aj pre NASA. Doktorát som si dokončila v Anglicku. Počas môjho doktorátu som vymyslela zaujímavý experiment. Zistila som, že určité organizmy, ktoré žijú na našej planéte v extrémnych podmienkach, dokážu zúrodňovať pôdu. Tak mi napadla myšlienka, že by sme túto schopnosť mikroorganizmov mohli využiť aj na zúrodňovanie Marsu, teda teraformovanie. Navrhla som tento experiment pre simulovanú marťanskú misiu. Nakoniec vybrali aj môj experiment, aj mňa, plus k tomu ďalšie experimenty, ktoré som navrhla. V januári 2014 som išla na túto simulovanú marťanskú misiu do Výskumnej marťanskej púštnej stanice v Utahu (USA). Bola som vlastne súčasťou britskej posádky, tam som reprezentovala Slovensko a Slovenskú organizáciu pre vesmírne aktivity. Celú simulovanú misiu organizovala Marťanská spoločnosť, tak sa volá nezisková organizácia, ktorá spolupracuje s NASA aj Európskou vesmírnou agentúrou a mnohými inými inštitúciami. Táto spoločnosť robila aj výberový proces.

Misia sa uskutočnila na Zemi, ako boli simulované marťanské podmienky?
Marťanská stanica bola postavená podľa plánov z NASA. Tvorila ju ubytovňa, skleník a observatórium, všetko v takých rozmeroch, aby sa to zmestilo na kozmickú nosnú raketu. Posádka tam ide s tým, že je tam limitované množstvo vody, elektriny, jedla. Museli sme prežiť, akoby sme boli úplne izolovaní od sveta, spoliehať sme sa museli iba sami na seba. Preto je stanica uprostred púšte, kam sa nedá len tak ľahko prísť. Púšť je krásne červená, ešte sme tam išli v zime, čiže podmienky sú úplne akoby marťanské. Teplota pod nulou, po celý čas v červenej púšti. Bola som vybraná ako dôstojníčka skleníka, mala som na starosti pestovanie rôznych byliniek, rastlín, rôznej zelene pre posádku. Zároveň to bol priestor pre moje experimenty, ktoré som robila.

Na titulnej fotografii:

Astrobiologička Michaela Musilová.

 

CELÝ ČLÁNOK ČÍTAJTE

NA PORTÁLI DENNÍKA PRAVDA

http://zurnal.pravda.sk/rozhovory/clanok/391899-prezila-simulovanu-misiu-na-mars-letela-by-tam-hoci-aj-zajtra/

 

O astrobiologičke Michaele Musilovej čítajte aj na:

http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/257114-svojich-snov-sa-nikdy-nevzdavajte/?sc=art-391899

http://vat.pravda.sk/vesmir/clanok/366992-astrobiologicka-michaela-musilova-skuma-extremofily-pre-zivot-na-marse/?sc=art-391899