Miroslava Lajčáka, šéfa diplomacie SR, sprevádzal na návšteve Cypru Ján Varšo, predseda ÚSŽZ. Zavítali aj medzi našich krajanov.

Oslavy 30. výročia bikomunitného dialógu na Cypre boli vyvrcholením druhého dňa návštevy ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslava Lajčáka na Cypre. Analýza súčasného stavu cyperskej otázky a možnosti ako prekonať prekážky, ktoré bránia pokroku na ceste k obnoveniu mierovej konferencie boli témou predpoludňajšej medzinárodnej konferencie s názvom „Tridsať rokov dialógu medzi grécko-cyperskými a turecko-cyperskými politickými stranami v službách mieru na Cypre.“ Šéfa slovenskej diplomacie počas jeho dvojdňovej oficiálnej návštevy Cyperskej republiky sprevádzal aj Ján Varšo, predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí.

Minister M. Lajčák vystúpil v úvode konferencie s hodnotiacim prejavom, v ktorom skonštatoval, že „súčasné status quo je neudržateľné.“ Ako dodal, to však neznamená, že jedinou alternatívou súčasného stavu je trvalé rozdelenie ostrova. „Medzinárodné spoločenstvo nesmie dopustiť, aby sa hľadalo riešenie mimo rámec stanovený rezolúciami Bezpečnostnej rady OSN a návrhmi Generálneho tajomníka OSN. Zjednotený, nezávislý a suverénny Cyprus nemá alternatívu,“ poznamenal M. Lajčák.

Prvá myšlienka uskutočnenia stretnutia predstaviteľov grécko-cyperskej a turecko-cyperskej komunity k riešeniu situácie na Cypre vznikla v roku 1989, kedy sa uskutočnilo prvé stretnutie. Ambíciou slovenskej diplomacie bolo a je predovšetkým aktívne prispieť k dialógu a vyjasňovaniu pozícií, čím si slovenská diplomacia získala renomé čestného a zodpovedného sprostredkovateľa.  Schôdzky sa pod záštitou slovenskej diplomacie organizujú v hoteli Ledra Palace, ktorý sa nachádza v nárazníkovej zóne pod kontrolou mierovej misie UNFICYP.

Minister M. Lajčák sa po rokovaní presunul do Famagusty, do vojenského tábora Generála M. R. Štefánika, kde pôsobí kontingent slovenských vojakov v rámci mierovej misie OSN (Sektor 4 v UNFICYP). Minister vysoko ocenil zodpovedný prínos a úlohu slovenských mierotvorcov, ktorú zohrávajú na stále rozdelenom ostrove. Po stretnutí s vojakmi položil aj vence k dvom pamätníkom slovenských vojakov, ktorí padli počas ich pôsobenia v mierovej misii OSN na Cypre. „Slovenská diplomacia ponúka aj naďalej svoju pomocnú ruku ako nestranný sprostredkovateľ dialógu medzi grécko-cyperskými a turecko-cyperskými politickými stranami. Súčasne budeme podporovať prítomnosť slovenského kontingentu v rámci Mierových síl OSN na Cypre (UNFICYP) a v súlade s mandátom Bezpečnostnej rady OSN.“

Návšteva Cypru ministrom M. Lajčákom, v delegácii ktorého bol aj Ján Varšo, predseda ÚSŽZ, vyvrcholila neformálnym stretnutím s aktívnymi organizáciami Slovákov a priateľov SR na Cypre, predstaviteľmi Asociácie „Friendship Association Cyprus-Slovakia“ a zástupcami slovenskej doplnkovej školy v Cyperskej republike „Flamingos“.

 

ZDROJ: mzv.sk

Foto: mzv.sk

 

Informácie z prvého dňa návštevy Cypru na webe MZVaEZ SR:

http://www.mzv.sk/aktuality/detail/-/asset_publisher/Iw1ppvnScIPx/content/minister-m-lajcak-si-na-cypre-pripomenul-30-vyrocie-bikomunitneho-dialogu?p_p_auth=HOey40V7&_101_INSTANCE_Iw1ppvnScIPx_redirect=%2F