Na veľkolepých oslavách 75. výročia SNP v Banskej Bystrici sa zúčastnil aj Ján Varšo, predseda ÚSŽZ

V novodobých dejinách našej vlasti niet významnejšieho, historicky – a to aj v kontexte výsledkov účtovania víťazných mocností po najhroznejšej svetovej vojne, ktorú civilizácia, najmä národy Európy, predovšetkým slovanské, museli v 20. storočí podstúpiť, ako hrdinské vystúpenie slovenského národa, jeho všetkých občanov vrátane národností tu žijúcich, proti zlovôli nemeckého nacizmu a fašizmu. Slovenské národné povstanie, 75. jubileum ktorého si v týchto dňoch pripomíname, a do ktorého sa už v čase jeho príprav, vypuknutia a Slobodným slovenským vysielačom v Banskej Bystrici vyhláseného 29. augusta 1944, až do jeho potlačenia nemeckou presilou bok po boku so Slovenskou armádou, Slovákmi z ľudu so zbraňou v ruke v horách, ako aj s prostými občanmi v tyle, zúčastnili a našu postať bránili Rusi, Ukrajinci, Francúzi, Rumuni, Bulhari, Rusíni, slovenskí Židia, ale aj podporné letectvo spojencov z USA a Veľkej Británie a partizáni či povstaleckí podporovatelia z ďalších národov, sa vpísalo do našej historickej pamäte ako jeden z najsvetlejších počinov slovenského národa.

V Banskej Bystrici sme si vo štvrtok 29. augusta 2019 na oslavách 75. výročia SNP s pietou a dôstojnými prejavmi vďaky uctili hrdinov z generácií našich prastarých a starých otcov, obetavých starých materí a tisícok „bohuznámych ľudí“ z vtedajšieho povstaleckého slovenského národa zreteľne tak vyjadrivšieho odpor proti genocíde a utláčaniu národov, svojvôli mocných, vojnovému násiliu, rozpínavému nemeckému nacizmu a fašizácii nášho kontinentu, ktorý dnes narovno zdieľame s ďalšími národmi Európy v duchu porozumenia a priateľstva v spoločnom dome.

Preletom leteckej techniky Ozbrojených síl Slovenskej republiky a pietnym aktom kladenia vencov odštartovali v Banskej Bystrici oslavy 75. výročia Slovenského národného povstania. K niekoľkým tisíckam zhromaždených účastníkov osláv prehovorili prezidentka Zuzana Čaputová, predseda Národnej rady SR Andrej Danko, predseda vlády SR Peter Pellegrini a ďalší významní hostia, ktorí vzdali hold bojovníkom povstania. Na ústredných celoslovenských oslavách 75. výročia Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici sa zúčastnil aj Ján Varšo, predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí.

Po skončení oficiálnej časti osláv sa davy ľudí premiestnili na Štadlerovo a Štefánikovo nábrežie i k bývalému domu kultúry, aby si so záujmom pozreli vojenskú prehliadku, na ktorej sa zúčastnilo viac ako 2 000 profesi­onálnych vojakov, vrátane tých, ktorí obsluhovali vojenskú techniku. Rozdelení boli do 34 pochodujúcich celkov, vrátane dvoch historických. Diváci im spontánne tlieskali. Nad ich hlavami preletela aj najmodernejšia letecká technika.

Generálny riaditeľ Múzea SNP v Banskej Bystrici Stanislav Mičev odhaduje, že účasť len na štvrtkovom dopoludňajšom programe osláv dosiahla vyše 20 000 ľudí. „Myslím si, že cez 20 000 ľudí tu bolo určite. Veľa ich už stálo zoradených popri hlavnom cestnom ťahu, kde od 15.00 h bola naplánovaná slávnostná vojenská prehliadka. Nechceli si pustiť dobré miesto a ani sa im nečudujem. V Banskej Bystrici bola doteraz vojenská prehliadka len raz, pri prvom výročí SNP na námestí. Neboli tam tanky, ale vtedajšie autá, motorky a účastníci Povstania, medzi nimi Francúzi, Juhoslovania, Poliaci, naši vojaci a ďalší,“ konštatoval Mičev.

Na ceremoniáli sa zúčastnili aj zástupcovia diplomatických zborov zo 43 krajín. Na oslavy prišlo už len niekoľko žijúcich účastníkov SNP. Podľa 91-ročného partizána Vladimíra Strmeňa, ktorý ako 17-ročný bojoval v oblasti Kremnických hôr a Turca, v súčasnosti ešte žije 127 účastníkov povstaleckých bo­jov.

V Slovenskom národnom povstaní  išlo o všetko, čo je nám drahé a vzácne – o právo na život, právo na slobodu, právo na národnú a štátnu existenciu. Vyhlásila to prezidentka SR Zuzana Čaputová v príhovore na oslavách 75. výročia SNP v Banskej Bystrici. Poďakovala všetkým, ktorí riskovali život v boji za slobodu. Apelovala tiež na odvahu ľudí aj v súčasnosti brániť hodnoty demokratického právneho štátu, slobody, spravodlivosti a ľudskej dôstojnosti.

Prezidentka poďakovala všetkým, ktorí pred trištvrte storočím našli v sebe silu, odhodlanie a odvahu bojovať za zachovanie ľudskosti, za záchranu európskej civilizácie, za svoju vlasť i slobodný život jej obyvateľov. „Veľmi si želám, aby sme aj my, tak ako oni, našli v sebe dostatok sily, odvahy i odhodlania na obranu hodnôt demokratického právneho štátu, slobody, spravodlivosti a ľudskej dôstojnosti. V podmienkach, v ktorých tu a teraz žijeme,“ povedala Čaputová.

Predseda Národnej rady SR Andrej Danko varoval na oslavách 75. výročia Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici pred extrémizmom, a tiež pred klamstvami a propagandou. Na jednej strane je tu podľa neho extrémizmus fašistický, na druhej klasicky liberálny. Danko prosí ľudí, aby im nepodľahli. Vo svojom prejave tiež vyzdvihol odvahu a obetavosť tých, ktorí bojovali v SNP. Vyjadril úctu Gustávovi Husákovi.

„Aj dnes stojíme na pomyselnej hranici, keď sa deformujú hodnoty ľudskosti a sme svedkami návratu k extrémistickým ideológiám. Na jednej strane je tu extrémizmus fašistický a na strane druhej klasicky liberálny,“ povedal vo svojom vystúpení Danko. Poukázal, že aj v súčasnosti sú tu ľudia, dokonca v politike, ktorí „prekrúcajú históriu, obliekajú si fašistické uniformy a požívajú dôveru občanov“.

Danko vyzdvihol odvahu a obetavosť tých, ktorí bojovali v SNP. „Mnohí vtedy riskovali a obetovali to najcennejšie – svoj život. Patrí im naša úcta, že neváhali ani sekundu bojovať za slobodu a prebudenie niektorých Slovákov,“ vyhlásil a poďakoval za hrdinstvo „našich 35 priateľských národov“.

Vzdal tiež úctu Gustávovi Husákovi, pripomenul jeho životný príbeh. Považuje ho za výnimočného človeka, plného odhodlania. „Na jeho životnom príbehu sa učme, pozorujme, aké vrtkavé sú medziľudské vzťahy,“ uviedol Danko. Predseda parlamentu pripomína, že svet nie je čiernobiely a že je plný kompromisov.

Extrémisti prejavujú čoraz väčšiu sofistikovanosť, zjemňujú rétoriku, maskujú ju do tradičných či ľudových hodnôt a pri politických ambíciách sa snažia vplývať najmä na mladých ľudí. Treba ich preto učiť tolerancii a pochopeniu, kam môže dospieť fašizmus, poukázal na to premiér Peter Pellegrini.

„Vysvetľujme im, že v druhej svetovej vojne bola definitívne porazená ideológia, ktorá sa snažila o ovládnutie sveta a nehanebne určovala, kto je nadčlovek a kto podradná rasa. Či to, kto nemá právo na život. V duchu tohto poučenia sa dnes musíme stavať na odpor každej ideológii, ktorej predstavitelia sa neštítia ničiť všetko, k čomu pociťujú nenávisť,“ povedal Pellegrini. Upozornil, že na sociálnych sieťach sa v súčasnosti otvorene šíria príspevky podnecujúce k násiliu, ktoré klamlivou propagandou vnášajú do spoločnosť chaos a prekrúcajú historické súvislosti.

Podľa Pellegriniho sa nemalo zabúdať, do čoho sa pustili statoční účastníci SNP. „Mnohí z nás si dnes nevedia predstaviť, že sa tvárou v tvár smrti rozhodne niekto povýšiť boj za slobodu a princípy nad svoj vlastný život,“ podotkol. Všetkým, ktorí sa do Povstania akokoľvek zapojili, patrí úcta celej spoločnosti, pripomenul premiér: „Znie to asi najmä pre mladé generácie triviálne, ale v slovenských zákopoch a lesoch sa zomieralo. Nebola to žiadna počítačová hra, ale skutočný zápas o holý život.“

Pripomenul, že naši predkovia sa postavili na odpor aj preto, lebo vedeli, že budúcnosť v neustálom strachu a prenasledovaní sa nedá nazvať životom. Rovnako, že skutočná sloboda tkvie aj v ochote niesť zodpovednosť za budúcnosť, iných a neznámych ľudí. „Nech je pripomienka 75. výročia Slovenského národného povstania predovšetkým vyjadrením našej vďačnosti za obete prinesené pre naše dobro, život a slobodu,“ doplnil premiér.

Vo večerných hodinách od 20.30 h čakal návštevníkov v Banskej Bystrici galaprogram s bohatým a lákavým obsadením. Pod Pamätníkom SNP sa predstavili  interpreti ako Kristína či skupina Desmod, umelecké súbory Lúčnica a SĽUK. Program, ktorý režíroval Ján Ďurovčík, odvysielala v priamom prenose RTVS na STV1. 

 

ZDROJ: ÚSŽZ, muzeumsnp.sk, teraz.sk