Najviac detí sa rodilo počas normalizácie

Bývalo na Slovensku aj tak, že sa tu ročne narodilo stotisíc detí. Takmer o polovicu viac ako teraz. Najväčší povojnový baby boom u nás vrcholil presne pred štyrmi desaťročiami. V tom čase sa tu ročne postavilo 45-tisíc lacných bytov, čiže trikrát viac ako v posledných rokoch. Novomanželia dostávali aj veľmi výhodné pôžičky na vybavenie týchto bytov a ďalšie sociálne výhody. Napriek tomu priaznivá populačná klíma trvala iba do konca 70. rokov. Prečo? V denníku PRAVDA o tom napísal publicista VLADIMÍR JANCURA.

Volajú ich dosť nepresne Husákove deti. Môže za to iste aj hudobná skupina Chinaski a jej hit z roku 2003 s názvom „1970“, kde sa spieva:

Nevím, jestli je to znát
Možná by bylo lepší lhát
Jsem silnej ročník sedmdesát
Čas pádí, čas letí
A je to zvláštní svět
A tak i Husákovy děti
Dospěly do Kristových let.

Ako keby sa za to hanbili. Je fakt, že sa narodili v prvých rokoch po nástupe Gustáva Husáka k moci v bývalom Československu. Po politickom uvoľnení v čase Pražskej jari a po tvrdom zásahu z Moskvy, ktorý ju ukončil, sa u nás v roku 1969 začalo obdobie tzv. normalizácie.

Napodiv práve vtedy vznikla v krajine veľmi vhodná pôda pre populačnú explóziu. Na svet prichádzali deti silných ročníkov z prvej povojnovej generácie. A vláda prijímala v rýchlom slede za sebou opatrenia, ktoré mali uľahčiť život mladým rodinám s deťmi.

Dodnes sa vedú odborné diskusie o tom, čo ovplyvnilo vtedajší baby boom: silná demografická vlna a odložené pôrody z predchádzajúceho desaťročia, alebo propopulačná politika socialistického štátu na začiatku 70. rokov. Zrejme jedno i druhé. Dosť na tom, že v roku 1974 sa v bývalom Československu narodilo 194 215 živých detí, najviac od druhej svetovej vojny. Podobne dopadol aj rok 1975. V Česku sa začal potom pokles pôrodnosti a už sa nezastavil.

Na Slovensku však trval baby boom takmer do konca 70. rokov, každoročne sa vtedy narodilo okolo 100-tisíc detí. A to pri vysokej miere zamestnanosti žien! V roku 1974 sa tu zaznamenala najvyššia úhrnná plodnosť – 2,6. V reči demografov to znamená, že na jednu ženu počas jej reprodukčného obdobia pripadlo 2,6 dieťaťa.

Vtedajšiu úroveň plodnosti dokumentuje aj takýto údaj: v roku 1975 sa ženám na Slovensku narodilo nielen najviac prvých (35 709), ale aj v poradí tretích detí – 14 685. V ďalších rokoch úhrnná plodnosť Sloveniek klesala, ale, ako upozorňuje známy štatistik a demograf Milan Olexa, „za jedno desaťročie maximálne o jednu desatinu“. Preto koncom roku 1989 sa obyvateľstvo Slovenska vyznačovalo relatívne vysokým podielom – viac ako štvrtinovým – populácie v predproduktívnom veku (do 15 rokov), čiže narodených v období populačnej explózie.

Zásadný zlom vo vývoji nastal až po nežnej revolúcii. „Stačilo niekoľko rokov a ukazovateľ úhrnnej plodnosti klesol z 1,9 na 1,1,“ pripomína Olexa. "To nemá vo svete obdobu, s výnimkou Česka.“ Čo je zaujímavé, tento pokles sa nezastavil ani okolo roku 2000, keď svojich potomkov privádzali na svet už aj silné ročníky Husákových detí. Ale nový baby boom sa nekonal.

 

Na titulnej fotografii:

„Husákove deti" v pionierskom veku. V blízkosti generálneho tajomníka sa ukazovali najčastejšie pri slávnostných príležitostiach.

Foto: archív Pravdy

 

CELÝ ČLÁNOK ČÍTAJTE

NA PORTÁLI DENNÍKA PRAVDA

http://zurnal.pravda.sk/neznama-historia/clanok/345056-najviac-deti-sa-rodilo-pocas-normalizacie/