Naši a svetoví – Alexandra Salmela, slovenská spisovateľka vo Fínsku

Slovenka Alexandra Salmela ešte nemala tridsať, keď sa dostala do zoznamu úspešných fínskych spisovateľov. Náhoda, láska, nová skúsenosť, literárne možnosti, alebo čo to bolo , čo nasmerovalo mladú Bratislavčanku, vtedy ešte Sašu Balážovú na sever Európy? Žije tam už rovných desať rokov rokov, a za ten čas sa stihla vydať, stať sa mamou , získať prestížnu fínsku cenu za román s názvom 27, čiže smrť robí umelca a napísať niekoľko rozprávok nielen vo fínčine a v slovenčine, ale už sa prekladajú aj do iných jazykov.

O svojej ceste do sveta porozprávala Alexandra Salmela redaktorke Radio Slovakia International RTVS Ľubici Hargašovej v pravidelnom rozhlasovom formáte  Naši a svetoví, ktorý úspešne a s veľkým poslucháčskym záujmom vysiela každú nedeľu popoludní Rádio Slovensko RTVS.

Stiahnuť audio súbor

Hovorí sa, že naše cesty osudu sú vopred dané. Myslí si to aj vyštudovaná dramaturgička na VŠMU v Bratislave a fínskeho jazyka na Karlovej univerzite v Prahe Alexandra Salmela . Keby nebola šla do Fínska, vraj nikdy by nenapísala žiadnu knihu, ani tú za ktorú bola dokonca nominovaná aj na prestížnu literárnu cenu „Finlandia", ani tie ďalšie, po ktorých siahajú malí čitatelia a ich rodičia v mnohých krajinách sveta.

Stiahnuť audio súbor 

Aj spisovateľka Alexandra Salmela, hosť rubriky Naši a svetoví patrí medzi tých Slovákov, ktorých najskôr uznal svet, až potom my doma.