O pltníkoch na pieninskom Dunajci v Slovenskej mozaike

Viera Kučerová z Občianskeho združenia BONA FIDE, autorka a moderátorka relácie SLOVENSKÁ MOZAIKA v Rádiu ZET, si v jej najnovšom vydaní pozvala pred mikrofón RUDOLFA VELIČKU zo Združenia pltníkov Dunajec, s ktorým približuje nielen históriu, ale aj súčasnosť tradičnej turistickej atrakcie pod Tromi korunami v čarovnom prostredí Pienin. Reláciu prináša Slovenská mozaika v Rádiu ZET v sobotu a nedeľu – 15. a 16. augusta 2020 v čase od 7.00 do 8.00 h.  

„Plavba plťou po riekach  tvorila  na Slovensku v dávnej  minulosti významný spôsob dopravy. Dnes predstavuje jednu z najpríťažlivejších turistických atrakcií. Vyhľadávaná  je predovšetkým plavba plťou po rieke Dunajec. Aj v období koronavírových opatrení môžete stráviť atraktívnu aktívnu dovolenku na plti. Na Dunajec sa opäť vrátili plte a jeho splav na Slovenskej strane je možný za sprísnených podmienok. Svoje brány po uvoľnení niektorých opatrení otvorila  Chata Pieniny a národná kultúrna pamiatka Kláštor kartuziánov v Červenom Kláštore.

Rudolf Velička zo Združenia pltníkov Dunajec povedal, že  na návštevníkov Pienin sú pripravení a k dispozícii majú 15 pltí. Maximálny počet pasažierov na plti je desať, všetci sú povinní dodržiavať od seba maximálny odstup a nosiť rúško. No a na v dnešnej SM sa  dozviete aj to,   ako a kedy  vzniklo pltníctvo na Slovensku, čo všetko musí ovládať majster pltník  a  kde sa môžete plaviť na pltiach dnes,“ predoslala k pozvaniu započúvať sa do podnetného rozhovoru so Samuelom Zubom autorka relácie Viera Kučerová.

Reláciu si môžete vypočuť aj v archíve na: 

http://www.bonafideos.cz/content/slovensk%C3%A1-mozaika-pltn%C3%ADctvo-na-slovensku-0

 

RELÁCIU SLOVENSKÁ MOZAIKA 

POČÚVAJTE NA:

http://www.radiozet.cz/ 

alebo 101,1 FM

 

RELÁCIE V ARCHÍVE:

http://www.bonafideos.cz/

 

Pre Rádio ZET pripravuje reláciu SLOVENSKÁ MOZAIKA

Občianske združenie BONA FIDE s podporou

Ministerstva kultúry ČR, Úradu vlády ČR

a Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí.