Otvára sa spolupráca s Galériou Andrej Smolák v Snine

Predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí (ÚSŽZ) Milan Vetrák sa stretol v pondelok 27. júna s Andrejom Smolákom, ktorý spravuje v Snine súkromnú galériu s rovnomenným názvom. Akademický maliar ho informoval o pripravovanom 18. ročníku Medzinárodného výtvarného festivalu v Snine, ktorý sa začne posledný septembrový víkend a potrvá dva týždne.

"smolak

Milan Vetrák (vľavo) a Andrej Smolák v rozhovore na pôde Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí.

A. Smolák povedal, že v najvýchodnejšie položenom meste Slovenskej republiky maľovalo počas festivalov už viac ako štyristo maliarov zo 42 štátov sveta, vytvorili tisícky obrazov, z ktorých sa mnohé stali aktuálnou súčasťou kultúry na Slovensku. Boli medzi nimi viacerí umelci slovenského pôvodu zo známej kovačickej „školy“ v srbskej Vojvodine a tento rok sa po prvý raz otvára Slovákom žijúcim vo svete príležitosť zúčastniť sa festivalu za organizačnej podpory ÚSŽZ. M. Vetrák si počas svojej nedávnej návštevy v Írsku pozrel aj diela niektorých slovenských maliarov a fotografov žijúcich v tejto krajine a s ponukou Andreja Smoláka už oslovil práve ich. A dodal, že ak sa rozhodnú prísť do Sniny a tvoriť priamo v plenéri, úrad podporí ich účasť aj finančne.

M. Vetrák sa podrobnejšie zaujímal aj o priebeh projektu Galérie Andrej Smolák nazvanom Maľovaný rovník. Podnet na vytvorenie takého počtu obrázkov formátu 20×20 centimetrov, koľko kilometrov má rovník Zeme, vzišiel od jedného maliara na Slovensku, no vzápätí našiel desiatky sympatizujúcich umelcov i verejných činiteľov, čoskoro presiahol hranice a má ambície celosvetového dosahu. Andrej Smolák hovorí o „vytvorení symbolickej reťaze ľudských rúk okolo celej zemegule, ktorá má podnietiť pozitívne myslenie a prispievať tak k vytváraniu hnutia pozitívneho myslenia a priateľstva medzi národmi“. Od predminulého roku namaľovali umelci, známe osobnosti i fanúšikovia projektu zo Slovenska aj zahraničia už niekoľko stoviek obrázkov a ďalšie stovky pribúdajú.

Ponuku prispieť do sympatického reťazenia svojím obrazom dostal aj M. Vetrák – a s úprimným poďakovaním i tvorivou zodpovednosťou ju prijal. K myšlienke Maľovaného rovníka predseda ÚSŽZ poznamenal, že ju vníma zároveň aj ako sympatický podnet pre mnohých tvorivých Slovákov žijúcich vo svete. Ich prvým verejným oslovením je informácia v tejto správe a verí, že čoskoro nájde spätnú väzbu, ktorá bude základom napríklad na vytváranie databázy o výtvarných umelcoch, čo je nevyhnutným predpokladom na vzájomne prospešnú komunikáciu.

"smolak