Pascal Janovjak, švajčiarsky spisovateľ so slovenskými koreňmi, získal Cenu publika Radio Télévision Suisse za román Rímska ZOO
V poradí už 33. ročník udeľovania cien publika Radio Télévision Suisse (RTS) ocení už v septembri najlepšieho švajčiarskeho autora Pascala Janovjaka, syna francúzskej matky a slovenského otca. Porota v rámci udeľovania cien publika vyberala zo 60 prihlásených diel (uvedených na trh v roku 2019) švajčiarskych autorov alebo autorov žijúcich vo Švajčiarsku. Okrem Pascala Janovjaka sa o túto cenu uchádzali Matthieu Mégevand, Bénédicte Belpois, Edmond Vullioud, Nétonon Noël Ndjékéry a Annette Hug. Ako informuje JE Mgr. ANDREA ELSCHEKOVÁ MATISOVÁ, PhD., veľvyslankyňa Slovenskej republiky vo Švajčiarsku, Cena publika RTS, s ktorou víťaz získa aj 10 000 frankov, podporuje od roku 1987 švajčiarskych autorov alebo autorov žijúcich vo Švajčiarsku. Zaujímavosťou je, že ide o cenu každoročne udeľovanú verejnosťou – teda samotnými čitateľmi.
V tomto roku získal Pascal Janovjak už druhé ocenenie románu Rímska ZOO. Prvé ocenenie – Švajčiarsku cenu za literatúru 2020 – získal P. Janovjak vo februári v Berne. Túto cenu v minulosti prevzala tiež Irena Brežná, známa švajčiarska spisovateľka a publicistka slovenského pôvodu.
Najnovší román Pascala Janovjaka Rímska ZOO je poetickou prechádzkou srdcom parku vybudovanom na zač. 20. storočia. P. Ferla, prezident Ceny publika RTS, označil Janovjakov román za „originálne a nečakané dielo“. V románe sa medzi postavami mihne Mussolini, pápež a Salman Rushdie.
Najznámejšie knižné tituly Pascala Janovjaka Neviditeľný (2011) a Pre Teba (2013) boli preložené do slovenčiny. V prípade románu Neviditeľný to bolo aj zásluhou Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí, ktorý sa na vydaní knihy podieľal finančnou podporou v rámci svojej dotačnej politiky v rozvíjaní vydavateľských aktivít našich krajanov, žijúcich a pôsobiacich v zahraničí.
Slovenský preklad knihy prezentoval Pascal Janovjak so svojím otcom Štefanom počas Bibliotéky 2011 v Bratislave v Inchebe, ako aj na stretnutí s čitateľmi 3. novembra 2011 v bratislavskom kníhkupectve Panta Rhei na Poštovej ulici (sledujte vo fotogalérii).
KTO JE PASCAL JANOVJAK
Pascal sa narodil v roku 1975 vo švajčiarskom Bazileji v slovensko-francúzkom manželstve. Pascalov otec Štefan Janovjak je bratislavský rodák, ktorý sa v roku 1968 rozhodol emigrovať a vytvoriť si svoje profesijné (vyštudoval aplikovanú matematiku a vo Švajčiarsku si stupne svojho vzdelania rozširoval, aby po roku 1989 a najmä v kontexte samostatného Slovenska od roku 1993 vniesol svoj vklad do rozvoja slovenskej vedy a školstva svojimi pedagogickými aktivitami – prednáškami na slovenských vysokých školách…) a postupne aj rodinné zázemie v otvorených demokratických podmienkach západnej Európy. Jeho manželka je Francúzka, do rodiny sa narodili traja synovia, u ktorých sa zásluhou ich otca vyvinul veľmi úprimný a ľudsky i emotívne priľnavý vzťah k Slovensku a prakticky ku všetkému, čo so slovenskosťou súvisí.
Pascal je z bratského triumvirátu Janovjakovcov najstarší. Vyštudoval literatúru a dejiny umenia v Štrasburgu, aby svoje odborné znalosti zužitkovával v prelínaní iných ako európskych kultúr. Silnými motivačnými aspektmi, ovplyvňujúcimi aj jeho poviedkovú a najnovšie románovú tvorbu, sa stali jeho mimoeurópske pracovné aktivity na poli kultúry v arabskom svete a v Ázii. Pascal sa venoval kultúrnej diplomacii v Jordánsku vo Francúzskom kultúrnom centre v Ammáne. Svoje pedagogické vlohy preukázal potom ako prednášateľ francúzskej literatúry počas dvoch semestrov v Saint-Joseph University v Libanone. Ďalšie pracovné povinnosti ho počas troch rokov včlenili do ministerstva zahraničných vecí Francúzska, Pascal pôsobil vo funkcii riaditeľa Francúzskeho inštitútu v bangladéšskej Dháke.
Od roku 2005 znovu mení krajinu svojho pôsobenia – Pascal pracoval v Ramalláhu na okupovaných palestínskych územiach, kde sa okrem pedagogickej činnosti venoval písaniu poviedok, beletrie a prekladovej literatúry. Z tohto obdobia jeho tvorby bolo najvýznamnejším počinom vydanie literárnej prvotiny, knižky básní v próze Coléoptères (Ženeva, vydavateľstvo Samizdat 2007).
Román Neviditeľný (L´Invisible) vyšiel v roku 2009 v náklade 25-tisíc výtlačkov, čo je na francúzskej literárnej scéne obdivuhodný úspech, keďže, aj podľa slov autorovho otca, pána Štefana Janovjaka, „vychádza vo Francúzsku- Mekke svetovej literatúry- každý mesiac okolo 500 nových knižných titulov v oblasti beletrie. Teda- ak si už niekoho takýmto spôsobom a vydavateľským prístupom všimnú, už ide o významný kompliment. Ako otec som preto na Pascala veľmi hrdý, ohlas jeho románu ma napĺňa radosťou a verím, že aj slovenský preklad jeho prvého románu sa stane prínosom pre slovenskú literatúru."
Pascal Janovjak ovláda viacero jazykov – francúzštinu, angličtinu, taliančinu, nemčinu, arabčinu a, prirodzene, aj slovenčinu, ktorú napriek svojej – možno až príliš pokornej skromnosti, keď hodnotí seba samého, používal aj počas prezentácie knihy a našej debaty v novembri 2011 mimoriadne obratne.
Pascal Janovjak žije a tvorí v súčasnosti so svojou talianskou manželkou v Ríme, v marci 2011 sa im narodil syn. Neskrýva očakávania z nových spisovateľských impulzov (čo, napokon, jeho nový román Rímska ZOO aj naplnil!). V Ríme už v čase návštevy Slovenska v r. 2011 chystal literárne dielo, v ktorom využíva netradičný prístup v jeho obsahovej a dramaturgickej stavbe: autor oslovuje pre neho celkom neznámych ľudí priamo na ulici. A tí sa v rôznej intenzite osobného nasadenia a zaujatosti zdôverujú so svojimi životnými príbehmi.
Pascalovi aj touto cestou blahoželáme k jeho krásnemu literárnemu úspechu!
ZDROJ: ZÚ Bern, Portál Slovenské zahraničie
FOTO: ĽUDO POMICHAL
(Na fotografiách je Pascal Janovjak a jeho otec Štefan Janovjak v atmosfére prezentácie v Panta Rhei, 3. novembra 2011 v Bratislave. Záber so sprievodným textom bol súčasťou výstavy o krajanoch FOTODOTYKY 2016 na počesť Dňa zahraničných Slovákov pri príležitosti 10. výročia činnosti Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí.)
AKTUÁLNE DO POZORNOSTI:
ČÍTAJTE AJ:
https://www.uszz.sk/sk//pascal-janovjak-zaujal-na-biblioteke-romanom-neviditelny/