Posledný veľký krajčír v USA je zo Slovenska. Oblieka prezidentov

Na stenách kancelárie Martina Greenfielda visí veľa zarámovaných fotografií. Najcennejšia mu pripomína šťastné detstvo – je na nej ako chlapec s rodičmi a so súrodencami, ktorých po skončení druhej svetovej vojny už nikdy neuvidel. Ďalšie fotky dokazujú jeho úspešnú kariéru. Spoločná s niekdajším americkým prezidentom Billom Clintonom či portrétová Paula Newmana s podpisom slávneho herca. Viacerých svetoznámych ľudí spája s Greenfieldom jedna vec. Obleky, ktoré im ušil tento prisťahovalec z povojnového Československa. Medzi jeho klientov patrí aj súčasný šéf Bieleho domu Barack Obama. O slovenskom rodákovi, ktorý „oblieka“ amerických prezidentov, píše v denníku PRAVDA redaktor MIROSLAV ČAPLOVIČ.

Martin Greenfield sa narodil v roku 1928 v židovskej rodine, ktorá žila v malej dedine Pavlovo (v roku 1956 bola zlúčená s obcou Svätá Mária). Príjemné detstvo naštrbil príchod vojny a neskôr prišla tragédia. Na jar 1944 deportovali celú rodinu do nacistického koncentráku v Osvienčime. Najbližší rýchlo zahynuli v plynových komorách. „Pri takzvanej selekcii si ma nacistický pohlavár Josef Mengele vybral medzi tých, čo budú žiť ako otroci,“ objasnil Greenfield pre Pravdu, ako mu svitla nádej na prežitie v pekle, ktorým bol Osvienčim.

V tom čase 15-ročného zdatného chlapca poslali do práčovne. Každodenne v nej drel viac ako polovicu dňa. Pralo sa iba v rukách. Esesákovi raz omylom natrhol golier na košeli. „Najprv má zbil obuškom do krvi a potom ju hodil na mňa,“ napísal Greenfield na svojej webovej stránke. Košeľu si nechal, začal ju nosiť. „V Osvienčime som sa naučil, aký vplyv môže mať oblečenie na človeka,“ zdôraznil. V tejto košeli totiž pôsobil inakšie medzi ostatnými väzňami.

Natrhnutý golier si zašil. Bol to jeho prvý dôležitý dotyk s ihlou a niťou v živote. „Košeľu som si obliekol pod pásikavú väzenskú uniformu. Všimol som si, že dokonca dozorcovia ma považujú takpovediac za niekoho,“ poznamenal pre noviny Washington Post.

Mal šťastie, že esesácki „bachari“ nezisťovali, prečo takú košeľu má na sebe. Zrejme si teda mysleli, že je „niekto“ medzi väzňami, ktorí pre nich znamenali bezcenné bytosti s vytetovaným číslom na zápästí. „V košeli sa mi podarilo dostať sa do barakov a nemocničných chodieb a ukradnúť jedlo nielen pre seba, ale aj pre vyhladovaných väzňov,“ povedal pre denník. „Som presvedčený, že košeľa mi pomohla prežiť,“ zdôraznil na svojej webovej stránke.

Pochod smrti

V januári 1945 nacisti začali evakuovať koncentrák, lebo sa blížila Červená armáda. Greenfield sa ocitol medzi tisíckami väzňov, ktorí sa vydali v mrazivom počasí na pochod smrti (toto označenie sa používa preto, že mnohí vyhladovaní, zoslabnutí a chorí neprežili presun). Mal šťastie, lebo pred odchodom ukradol salámu a chlieb, pričom sa podelil so spoluväzňami, a dobre sa obliekol. V práčovni na seba navliekol tri esesácke košele.

Nakoniec sa dostal do koncentráku v Buchenwalde. Nacisti ho zaradili do fabriky na muníciu. Jedného dňa ho však vybrali do skupiny dvanástich väzňov, ktorým rozkázali vykonať opravy po bombardovaní v neďalekom Weimare. Po niekoľkých kilometroch chôdze ich dozorcovia doviedli k poškodenému honosnému domu. Väzni mali odpratať trosky a začať s obnovou vily.

 

CELÝ PRÍBEH MARTINA GREENFIELDA

ČÍTAJTE NA PORTÁLI DENNÍKA PRAVDA:

http://spravy.pravda.sk/svet/clanok/340823-posledny-velky-krajcir-v-usa-je-zo-slovenska-oblieka-prezidentov/

 

Na titulnej fotografii:

Martin Greenfield je stále činorodý v krajčírstve napriek tomu, že už má 86 rokov.

Autor: MGREENFIELD.COM