Prieskum PAS: Väčšina Slovákov pracujúcich v zahraničí by sa nevrátila

Vyše polovica občanov Slovenska pracujúcich v zahraničí tam plánuje ostať natrvalo. Vyplýva to z prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS). Počet občanov Slovenska, ktorí krátkodobo alebo dlhodobo pracujú v inej krajine, je v súčasnosti 300-tisíc, ďalších 30-tisíc v zahraničí študuje. Najviac občanov Slovenska je v Česku, v posledných rokoch však oveľa viac aj v Nemecku, či Rakúsku. Informoval o tom výkonný riaditeľ PAS Peter Kremský.

Z občanov SR pracujúcich v zahraničí sa podľa prieskumu len 7 % chystá vrátiť na Slovensko, tretina plánuje ostať v zahraničí niekoľko rokov a vyše polovica tam chce ostať natrvalo. Až 91 % respondentov odpovedalo negatívne na priamu otázku, či sa v dohľadnom čase plánujú vrátiť na Slovensko. K návratu na Slovensko by 60 % Slovákov pracujúcich v zahraničí najviac motivovalo zlepšenie rodinnej situácie, zvýšenie platov na Slovensku by motivovalo 40 % a zmena situácie v krajine, v ktorej sa nachádzajú, by bola dôvodom návratu na Slovensko pre 23 % Slovákov.

Na Slovensko by sa podľa prieskumu, ktorého výsledky publikoval z agentúry SITA portál pravda.sk, vrátilo len 30 % občanov Slovenska, ktorí v zahraničí študujú. Zostať v zahraničí po ukončení štúdia by sa rozhodla viac ako polovica Slovákov, čo v prepočte reprezentuje približne 15 tisíc študentov. Slovenských študentov študujúcich v zahraničí by späť na Slovensko najviac pritiahlo zvýšenie platov, ktoré v prieskume uviedlo 46 % opýtaných. Zabezpečenie poriadku a prosperity na Slovensku predstavuje motiváciu takmer pre každého druhého respondenta a zmena politickej situácie by bola motivujúca pre 15 % respondentov.

Podľa PAS sú dôvodom pre odchod mladých ľudí do zahraničia za prácou a štúdiom vysoká miera nezamestnanosti a chudoby najmä vo vidieckych oblastiach. Odchod mladých Slovákov do zahraničia sa prejavuje aj v probléme nedostatku kvalifikovanej a schopnej pracovnej sily dokonca aj v regiónoch s vysokou nezamestnanosťou na východe a juhu krajiny. Na Slovensku je podľa PAS veľa voľných pracovných miest, no stotisíce ľudí radšej odchádzajú za prácou do zahraničia, pričom najvýznamnejším dôvodom sú nízke platy na Slovensku v porovnaní s inými krajinami, najmä v západnej Európe.

PAS ako riešenie navrhuje zlepšovanie podnikateľského prostredia na Slovensku, ktoré by viedlo k zvyšovaniu platov. „Tlak na zvyšovanie platov je logický, ak však ostane iba pri ňom, prináša so sebou aj pokles atraktivity Slovenska ako investičnej destinácie. Cestou by bolo zlepšenie podnikateľského prostredia, ktoré by firmám ušetrilo financie, ktoré by potom mohli využiť na zvýšenie platov,“ konštatovala aliancia.