Primátor Detvy sa stretol so Slovákmi žijúcimi v zahraničí
Ako je pestrá táto kytica lúčnych kvetov položená na nádherne ručne vyšívanom obruse, taká bola pestrá delegácia vedúcich folklórnych súborov našich krajanov – Slovákov žijúcich v zahraničí, ktorú prijal dnes 13.7.2013 primátor mesta Detva Ján Šufliarský. Na mestskom úrade v Detve sa stretli vedúci folklórnych súborov Púčik z Brna, Česká republika, Nadeje z Príža, Francúzsko, SKUS Fraňo Strapáč z Markovca, Chorvátsko, Zelený javor z Krempách, Poľsko, Cerovina z Čerpotoku, Rumunsko, SKUS Janka Čmelka – Klasy zo Starej Pazovy, Srbsko, Morena z Londýna, Anglicko, Domovina z Windsoru, Kanada, Pišpek z Pispeka, Maďarsko. Spolu so Slovákmi zo zahraničia sa prijatia zúčastnila skupina pracovníkov Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí, ktorý zastrešuje pobyt našich krajanov na Slovensku.
Krajanské folklórne súbory prišli na Detvu, aby predviedli svoje umenie, tradície, spevy a tance počas Krajanskej nedele, ktorá sa koná v rámci 48.ročníka Folklórnych slávností pod Poľanou. Naši krajania vystúpia s pestrým programom pod názvom „Keď regiment mašíroval cez náš dvor“, v rámci ktorého predvedú tance a spevy na motívy regrutovania vojakov a vplyv vojny na život mladých ľudí.
Krajanov privítali u primátora domáci Detvanci ukážkami miestneho folklóru. Primátor vo svojom príhovore medzi iným vyzdvihol, že Slováci žijúci v zahraničí prichádzajú na Detvu vystupovať už po jubilejný štyridsiaty raz. Vyzval ich, aby si i naďalej udržiavali svoju identitu prostredníctvom folklóru a ocenil ich snahu prenášať krásu slovenského folklóru z generácie na generáciu. Vyjadril svoje presvedčenie, že sa v tejto tradícii bude naďalej pokračovať.
Predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Igor Furdík upriamil pozornosť prítomných na to, že folklór je jedno z najväčších bohatstiev, ktoré má naša krajina. Každý región, každá obec, ba niekedy aj horný a dolný koniec jednej obce majú svoje osobité piesne a zásoba slovenského folklóru sa zdá byť nevyčerpateľná. Prehlásil, že úrad pod jeho vedením bude naďalej prispievať v rámci svojich možností na udržiavanie a rozvoj folklóru u našich krajanov.
Zástupcovia krajanov Štefan Merka a Vlastimil Fabišík sa poďakovali mestu Detva a Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí za možnosť zúčastňovať sa každoročne na folklórnom festivale a a podčiarkli význam folklóru pre udržiavanie slovenského povedomia a spätosti s krajinou pôvodu u mladších generácií.
Na záver sa účastníci stretnutia zapísali do pamätnej knihy mesta Detva.
Detvanci a slovenskí Slováci!
Krajania z deviatich štátov sveta vás pozývajú 14.7.2013 o 13.30 na Krajanskú nedeľu do amfiteátra mesta Detva, kde vám umožnia prežiť jedinečný kultúrny zážitok a predstavia vám svoje folklórne umenie.