Prvá zbierka slovenského básnika vo Švédsku

"Zakaždým sa poteším, keď mi vyjde nová kniha, ale teraz mám dvojnásobnú radosť. Moja kniha je prvou zbierkou slovenského básnika vo Švédsku. Symbolické je aj to, že vyšla v čase, keď v Štokholme prebral z rúk kráľa Carla XVI. Gustafa Nobelovu cenu za literatúru významný súčasný švédsky básnik Tomas Tranströmer.
 
Podobne ako švédskeho básnika aj mňa život skúšal a iba zázrakosom som sa vrátil  z onoho sveta. Kdesi tam, v tom dlhom nevedomom spánku, som videl snové výjavy akoby z obrazov Ondreja Zimku. A pretože nič nie je náhoda, básnickú zbierku v preklade do švédskeho jazyka ilustroval práve tento vynikajúci slovenský umelec."

Jozef Leikert

 

"S odstupom času môžem povedať, že J. Leikertova poézia sa neprekladá ľahko. Často mi pri práci na preklade veršov básnickej zbierky Dotyky duše napadlo vyjadrenie známeho spisovateľa, člena Švédskej akadémie vied, Ulfa Lindeho o prekladaní ako o „tvorení umenia z umenia“, ktoré je snom každého prekladateľa. Preklad veršov Jozefa Leikerta bol mojím snom, ktorý sa mi z veľkej časti splnil. Básne som preložila a chcela by som poďakovať členom Kultúrnej spoločnosti priateľov Milana Rúfusa v Štokholme Eve-Kersti Almerud, Marii Hjalmarson a Hansovi Wigrenovi za podporu. Aj vďaka nim som preklad dokončila tak, že som s ním spokojná. Verím, že takýto pocit budú mať aj čitatelia, že ich poézia slovenského autora osloví a zarezonuje v nich, že sa „dotkne“ ich duše. Potom bude môj sen o Dotykoch duše splnený."

Naďa Hammarberg