RSI a Rádio Regina: z New Yorku cez Kovačicu a Oslo do Prahy!

Lepšiu trasu vari ani nemožno vymyslieť v rámci úvodu prezentácie spolupráce Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí a Rozhlasu a televízie Slovenska. V relácii Slováci vo svete  Inge Slaninková približuje v tomto týždni (relácie vysielané od stredy 15.1. na RSI a v ďalších dňoch od štvrtka 16.1. až do pondelka 20.1. na Rádiu Regina) našich krajanov v USA, Srbsku, Nórsku a v Českej republike. Poďme ale pekne po poriadku tak, ako nás do deja vtiahla a na počúvanie relácie príjemne navnadila jej autorka.

Naše putovanie za Slovákmi vo svete začneme v New Yorku – priamo na Manhattane. Na mieste, kde pred vyše 80 rokmi vznikla asi najslávnejšia fotografia všetkých čias. Volá sa „obed na mrakodrape“ a zachytáva jedenásť sediacich robotníkov na železnej doske trčiacej z oceľovej konštrukcie mrakodrapu v 250-metrovej výške počas obedňajšej prestávky. Táto fotografia je pre Američanov akýmsi symbolom – a dnes ju kúpite v každom obchode so suvenírmi. Málo ľudí už zrejme tuší, že fotografia sa v čase vzniku dostala až na Spiš, keďže jeden z odfotených mužov je rodák z Vyšného Slavkova, ktorý zarábal v Amerike. Volal sa Gusto Popovič a túto fotografiu poslal ako pohľadnicu svojej manželke. New York je však aj miestom, kde pred desiatimi rokmi vznikla slovensko-americká nadácia s originálnym názvom +421. Dôvody jej vzniku vysvetľuje prezidentka nadácie Ľubica Surkošová.

Stiahnuť audio súbor

 

Obec Kovačica, nachádzajúca sa v Srbsku je vo svete známa najmä insitným – teda naivným umením, pod vznik ktorého sa podpísali tamojší Slováci. K zakladateľom tohto umenia patrí aj Martin Jonáš. Poznávacím znamením jeho obrazov je práca na poli, prenikavá oranžová farba slnka, kukurice a tekvíc, ako aj veľké ruky a chodidlá upracovaných sedliakov. Na jeho obrazy sa chodia pozerať aj tí, ktorí inak na výstavy príliš nechodia. Mnohí si spomienku na jeho tvorbu oživujú aj návštevou jeho rodného domu, ktorý sa postupne aj vďaka finančnej podpore Slovenska mení na múzeum. Na projekte premeny pracuje aj Jarmila Gerbocová, historička – etnografka z bratislavského Slovenského národného múzea. Vstúpme teda do domu a spoločne si prezrime maliarovu pracovňu.

Stiahnuť audio súbor

 

Zo Srbska sa už presúvame na sever Európy – do Nórska. Slováci si túto krajinu vyberali za nový domov už po roku 1948, ale najväčší prisťahovalecký rozmach sa spája s rokom 1989. Potvrdzujú to aj slová Jána Zimu, predsedu Spoločnosti priateľov Slovenska, organizácie sídliacej v Osle.

Stiahnuť audio súbor

 

Na Slovensku zatiaľ neexistuje žiadna herecká agentúra, ktorá by zastupovala slovenských hercov. V Českej republike ich je šesť a jednu z nich založila Slovenka Petra Svarinská, ktorá sa dokázala presadiť v Prahe. Úspech agentky ide ruku v ruke s úspechom hercov, ktorých zastupuje. Petra Svarinská má vo svojej „stajni" 13 hercov a herečiek. Sú medzi nimi také známe mená ako Vica Kerekeš či Táňa Pauhofová, ktorá za hlavnú rolu vo filme Hoříci keř o Janovi Palachovi zbiera pozitívne ohlasy od kritikov i divákov a tento film bol aj nominovaný na Oscara a na Zlaté glóbusy za Českú republiku. Zásluhu, že vo filme Táňa hrala má i je j agentka. Tak sa zdá, že Bratislavčanka Petra Svarinská nebola osudom predurčená k jednotvárnym povolaniam. Jej prvým zamestnaním, a to tesne po novembri 1989, bolo vyhľadávať modelky pre agentúru Elite. Práve práca vo svete modeliek a módy ju v jeden večer neočakávane posunula do ďalšieho zaujímavého prostredia, kam sa nedostáva každý smrteľník – do sveta filmu a hercov. Vďaka tomu už 15 rokov pracuje i ako castingová režisérka, ktorá obsadila hercov do mnohých desiatok reklám a filmov. Našu pražskú spolupracovníčku Tatianu Čabákovú zaujímalo, čím všetkým Petru Svarinskú táto rozhodne nevšedná práca v pozadí nakrúcania filmu obohacuje, inšpiruje a profesionálne i ľudsky povznáša.

Stiahnuť audio súbor

 

ingrid.slaninkova@rozhlas.sk

www.rsi.sk