Skalický trdelník je hitom v ďalekej Južnej Kórei

V rámci seriálu Úspešní Slováci vám tentokrát predstavíme Michala Dutka, ktorý spolu s Jiřím Podhirnom pečú v Južnej Kórei tradičné trdelníky. Skalický trdelník sa dostal vďaka dvom šikovným mužom až do Soulu, hlavného mesta Kórejskej republiky (Južná Kórea, pozn. red.). Tridsaťročný Slovák Michal Dutko a jeho o rok mladší kamarát z Českej republiky Jiří Podhirna sa stretli spolu v Južnej Kórei, kde dostali štipendium na štúdium. Neskôr sa v krajine chytili aj v biznise. Od mája začali spolu pre Kórejčanov vyrábať tradičnú sladkú pochúťku, ktorá sa doma medzi Slovákmi a Čechmi teší veľkej obľube. Cez trdelníky sa môžu teraz ich kórejskí zákazníci dozvedieť aj viac o oboch krajinách. O ich nezvyčajnom úspešnom príbehu napísala v denníku PRAVDA redaktorka LENKA BUCHLÁKOVÁ.

„I keď Kórejčania Slovensko nepoznajú, trdelník poznali z Prahy pod názvom trdlo. Praha totiž u Kórejčanov patrí k top destináciám na medové týždne. Tak sme sa rozhodli pre názov našej reštaurácie TRDLO. Jednak Kórejčana zaskočí krkolomná výslovnosť, keďže kórejský jazyk nepozná dve spoluhlásky za sebou, nieto ešte štyri, a takisto keď si to slovo dajú do naveru (kórejský google, pozn. red.), tak im vyskočí množstvo blogov, po ktorých sa Kórejčanom zbiehajú slinky,“ hovorí Michal Dutko.

Kórejčania objavujú sladké chute

Kórejčania si pri orechových, čokoládových či vanilkových trdelníkoch zvykajú na úplne nové chute. Typické kórejské jedlo totiž pozostáva z misky ryže, často varenej s inými obilninami alebo so strukovinami, a z misky polievky. Toto je doplnené miskami s mäsom, hydinou, rybami, so zeleninou, strukovinami, s vajíčkami a takmer so všetkým, čo sa dá jesť. Okrem sladkostí. Spoločnou všeobecnou črtou stravy je ostrá korenitosť.

„Prvé pokusy, ako preraziť s českými a so slovenskými výrobkami v Kórei, boli už počas školských festivalov, kde sme mali možnosť navariť domácim študentom v rámci univerzity guláš či bryndzové halušky. Bolo to, samozrejme, bez oficiálnych povolení, iba ako školská aktivita. Neskôr sme si povedali, prečo neskúšať ďalej, a tak sme začali taktiež na festivaloch a výstavách ponúkať sviečky z včelieho vosku a ručne vyrábané sklo, ktoré sme si dali poslať z domu poštou. Tu sme získali počiatočný kapitál a sebavedomie, aby sme skúsili niečo stálejšie,“ povedal Jiří Podhirna.

konceptom predaja trdelníka prišli Jiří a Michal pred rokom. „Po večeroch na internáte sme začali skladať mozaiku, akým smerom sa budeme formovať. Začali sme tým, že sme si letecky dali poslať prvý stroj na trdelníky priamo zo Záhoria, konkrétne z Kopčian neďaleko Skalice, kde som sa pri návšteve Slovenska dohodol so skúseným konštruktérom strojov na trdelníky na jeho dodaní. Recept sme mali priamo zo Skalice, preto už ostávalo iba naučiť sa piecť a reálne začať testovať záujem,“ spomína Michal.

Ťažké podnikateľské začiatky

Kórejsky trh je „chránený“ vládou, a to tak, že pre cudzinca je veľmi ťažké presadiť sa s podnikateľským zámerom bez veľkých počiatočných investícií. Sú potrebné rôzne povolenia a pravidlá sa menia počas hry, najmä v záujme ochrany domácich produktov a kórejských podnikateľov. Napríklad ak chce Kórejčan otvoriť svoj vlastný biznis, stačí mu na to zopár pracovných dní a zhruba 500 dolárov na potrebné povolenia.

Cudzinec potrebuje počiatočnú investíciu vo výške 100-tisíc dolárov zložiť na bankový účet, len aby mohol začať rozmýšľať o nejakom projekte. „Je tiež veľmi ťažké vybudovať si na domácom trhu dôveru, keďže domáci primárne veria domácim produktom a ľuďom,“ vysvetľuje Michal.

Trikrát vyššie zisky ako na Slovensku

Nakoľko peňazí nemali na rozdávanie, museli sa Michal a Jiří dostať „pod krídla“ Kórejčana, ktorý sa za nich zaručil a poskytol im biznis licenciu. „V januári tohto roka sme založili v Hongkongu Czechoslovakia made ltd. a s kórejským známym sme urobili join-venture. Po zisku biznis licencie nasledovali dlhé týždne hľadania vhodného miesta za vhodné peniaze,“ opisuje Jiří.

V Kórei funguje systém platenia záloh a odstupného za každú nehnuteľnosť. „V našom prípade bola záloha na 24 m2 cukráreň 20-tisíc dolárov a odstupné 10-tisíc dolárov, ktoré je nevratné. Je to taký poplatok predošlému majiteľovi za jeho bývalých zákazníkov. Je úplne jedno, či tam predtým bolo hračkárstvo, alebo mäsiar. Takže za zálohu 30-tisíc dolárov a mesačný nájom 2,2 tisíca dolárov sme mali naše miesto, ktoré sme prerobili,“ dodal Michal.

Slávnostnú pásku na prevádzke prišli začiatkom mája do Soulu prestrihnúť aj slovenský veľvyslanec v Soule Milan Lajčiak a český veľvyslanec Tomáš Husák. „Komunita Slovákov a Čechov nás plne podporuje a propaguje aj v rámci svojho okolia,“ poznamenal Jiří.

Ich biznis od mája výrazne napreduje, podnikatelia preto uvažujú aj o otvorení ďalších prevádzok v krajine. „Výhľad do budúcnosti je v priebehu tohto roka otvoriť ďalšiu pobočku a postupne sa rozrastať. Záujem aj potenciál sú tu veľké. Náklady sú tu síce oproti Slovensku 3– až 4-krát vyššie, ale takisto aj ceny a následný zisk je aj tak veľmi slušný,“ doplnil Michal.

 

Na titulnej fotografii:

Michal Dutko si receptúru priniesol zo Skalice.

 

Snímky vo fotogalérii:

Michal Dutko (vľavo) a Jiří Podhirna si v Soule otvorili obchod s trdelníkmi.

Trdelníky chutia aj pôvabným Kórejčankám.

Autor: Archív Michala Dutka

 

CELÝ PRÍBEH ČÍTAJTE

NA PORTÁLI DENNÍKA PRAVDA

http://zurnal.pravda.sk/spolocnost/clanok/356591-skalicky-trdelnik-je-hitom-v-dalekej-juznej-korei/