Slávne kúpalisko Lido v Petržalke opäť ožilo
Občianske združenie Mladá Petržalka sa rozhodlo pripomenúť slávne časy Lida a organizuje sériu podujatí. Cieľom je vrátiť život na túto časť pravého brehu Dunaja. Aktivisti pozbierali staré fotografie a v Sade Janka Kráľa zorganizovali výstavu. Pri čierno-bielych obrázkoch sa zišli pamätníci a začali spomínať. Organizátori sa takmer nedostali k slovu. O príbehu Lida napísala v denníku PRAVDA Soňa Kavuľová.
Nie sme horší ako Viedeň
„Keď roku 1907 otvorili plážové kúpele na dunajskom ostrove Gänsehäufel vo Viedni, takmer ihneď sa zrodila myšlienka o zriadení niečoho podobného aj v Bratislave,“ hovorí podpredseda občianskeho združenia Bratislavské rožky Ján Vyhnánek.
O plážovom kúpalisku sa však opäť začalo hovoriť až po prvej svetovej vojne. Prvé provizórne Lido podľa jeho slov vzniklo v roku 1919 na ľavom brehu Dunaja. Už o rok neskôr otvorili na petržalskej strane kúpalisko s názvom Ostende. „Súčasne môžeme tento dátum považovať za skutočný vznik bratislavského Lida,“ dodáva Vyhnánek. Pôvodne prírodné kúpalisko bolo asi pol kilometra od Starého mosta oproti nákladnému prístavu.
Historička Viera Obuchová pracuje už 40 rokov v Mestskom ústave ochrany pamiatok. Sama Lido nezažila, ako hovorí, bývali v okolí Dynamitky a kúpaliská v kolóniách boli výborné. Pred asi šiestimi rokmi, keď v archíve hľadala niečo úplne iné, narazila na plán z roku 1928. „Je tak trochu insitný. Je tam všetko. Bazény, parková úprava, pokladne, kde predávali lístky, kabínky, bufet. Dá sa z toho vyčítať atmosféra, ktorá v tých časoch vládla v Bratislave aj v republike. V čase medzi vojnami priviezli na Lido z botanickej záhrady palmy a nechýbali ani mramorové chodníky."
Lidári opäť spolu
Julo Satinský v knihe Chlapci z Dunajskej ulice píše: „Lidár bol človek, ktorý trávil letný deň na kúpalisku Lido.“
Jozef Kšiňan sa narodil v Petržalke, kde prežil podľa jeho slov krásnych jedenásť rokov. Aj on je Lidár a na kúpalisko si spomína veľmi živo. „Boli to ideálne letá. Pre nás deti nebolo nič lepšie. Keď bolo menej vody, dalo sa prejsť až do stredu Dunaja. Nezabudnuteľný pocit a pohľad.“ Rodený Petržalčan si spomína aj na to, keď tam postavili 30-metrový bazén. „Ten bol vhodný aj na preteky. Veď tam vyrástlo niekoľko skvelých športovcov. „Pamätám si, ako v novinách písali o pánovi doktorovi Steinerovi, keď v 1931 roku získal bronz na Majstrovstvách Európy,“ hovorí známy slovenský športový novinár.
Na titulnej fotografii:
Leto na Lide v roku 1956.
Foto: Mladá Petržalka