Slováci v Maďarsku: rekonštrukciou evanjelického kostola na Rákocziho triede prinavrátia vedomie "slovenskej Budapešti"

V posledných januárových dňoch 2021 prevzala Celoštátna slovenská samospráva v Maďarsku (CSSM) budovu bývalého slovenského evanjelického kostola, ktorá sa skrýva vo dvore obklopenom blokom obytných domov na Rákócziho triede v Budapešti. Informuje o tom portál týždenníka Slovákov v Maďarsku ĽUDOVÉ NOVINY – LUNO.HU.

Vláda Maďarska v roku 2020 poskytla CSSM dotáciu vo výške 765 miliónov forintov, ktorá okrem odkúpenia nehnuteľnosti poslúži na práce nevyhnutné na odvrátenie ohrozenia života okolo budovy a na prípravu veľkolepého rekonštrukčného projektu. Obnovenie emblematickej budovy Slovákov v Budapešti sa podľa plánov uskutoční s finančnou podporou vlád Maďarska a Slovenskej republiky.

Na prevzatí objektu sa okrem predsedníčky CSSM Alžbety Hollerovej Račkovej (na titulnej fotografii počas podpisu na akte preberania nehnuteľnosti do vlastníctva CSSM) zúčastnili aj podpredseda CSSM Ondrej Horváth, kurátor CSSM Ondrej Csaba Aszódi, vedúca kabinetu Orsolya Szabová, vedúci úradu CSSM Zoltán Szabó a advokát CSSM Dénes Nemes.

Slovenské kultúrne stredisko, ktoré vznikne v týchto priestoroch bývalého evanjelického kostola, ktorý v srdci Budapešti postavili Slováci, umožní predstavenie histórie a súčasnosti Slovákov v Maďarsku a dôstojné umiestnenie inštitúcií CSSM.

V obnovenej budove bude mať miesto Ústav kultúry Slovákov v MaďarskuSlovenské divadlo VertigoKnižnica a dokumentačné centrum Slovákov v Maďarsku, redakcia Ľudových novín a plánované Múzeum Slovákov v Maďarsku. Obnoveniu pôvodnej, náboženskej funkcie bude slúžiť aj plánovaná slovenská ekumenická kaplnka. Kultúrne stredisko poskytne miesto aj kultúrnym spolkom a umeleckým skupinám, ktoré pôsobia v hlavnom meste.

 

ZDROJ: CSSM – luno.hu / Ľudové noviny

Foto: ANDREA KIŠŠOVÁ

Foto archív: epiteszforum.hu (okrem súčasného stavu budovy evanjelického kostola na zobrazení , jeho                                                                    včlenenia v rámci zástavby na Rákocziho triede v Budapešti, aj pohľad na kostol                                                          z kresby z roku 1863.)

 

Uverejnené: 29. 1. 2021