Slováci v Maďarsku sa v Budapešti stretli s Andrejom Kiskom, prezidentom SR

Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska uskutočnil v pondelok 5. decembra 2016 recipročnú oficiálnu návštevu Maďarska na pozvanie prezidenta Jánosa Ádera. Okrem rokovania s maďarským partnerom sa stretol s predsedom parlamentu Lászlóom Kövérom a s predsedom vlády Viktorom Orbánom. V rámci programu prezident Kiska navštívil aj školu s vyučovacím jazykom slovenským v Budapešti a stretol sa aj s predstaviteľmi Celoštátnej slovenskej samosprávy v Maďarsku a občianskych organizácií Slovákov v Maďarsku s celoštátnou pôsobnosťou. Na ceste hlavu štátu sprevádzal štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok.

 

Slováci potrebujú viac učiteľov

Slováci žijúci v Maďarsku potrebujú viac učiteľov, povedal prezident SR Andrej Kiska, ktorý sa v závere oficiálnej návštevy Maďarska stretol so slovenskými krajanmi na pôde Materskej školy, základnej školy, gymnázia a kolégia s vyučovacím jazykom slovenským v Budapešti.

"V Maďarsku podľa štatistík žije okolo 35.000 Slovákov. Tu na tejto škole ich študuje skoro 300, celkovo takýchto škôl je v Maďarsku päť. Diskutovali sme o tom, čo ich trápi, čo ich teší. Pravdaže potrebujú trochu možno väčšiu podporu z pohľadu toho, aby mali viacej učiteľov," povedal podľa informácie TASR prezident A. Kiska s tým, že s predstaviteľmi slovenskej menšiny žijúcej v Maďarsku diskutovali aj o tom, ako zabezpečiť, aby každé dieťa malo možnosť osobne zažiť Slovensko, aby mohli byť na svoje korene hrdí.

"Neklesá počet ani študentov, ani ľudí hlásiacich sa k slovenskej národnosti v Maďarsku, to je veľmi pozitívny signál. Ak sme diskutovali naopak s predsedom parlamentu (pozn. TASR Lászlóom Kövérom), ale aj s prezidentom (Jánosom Áderom), že percentá maďarskej národnosti na Slovensku klesajú, tak tu tento trend nebol zaznamenaný. A to je signálom toho, že ľudia sa hlásia k slovenskej národnosti a chcú si uchovávať tieto tradície. Dokonca do prvej triedy tu v tejto škole nastúpilo o 14 žiakov viac ako pred rokom," konštatoval slovenský prezident.

Andrej Kiska zdôraznil tri základné body, pokiaľ ide o maďarskú menšinu na Slovensku, alebo slovenskú menšinu v Maďarsku. "Prvým bodom je dať možnosť vzdelávať sa v rodnom jazyku, druhým bodom je možnosť si uchovávať tradície, spraviť všetko pre to, aby mali vytvorené možnosti uchovávať svoje kultúrne tradície. A to tretie, čo som prízvukoval aj s pánom prezidentom, aj s pánom premiérom (Viktorom Orbánom), aj s predsedom parlamentu, je, a to najviac rezonuje u nás na juhu Slovenska, aby politici tieto dobré vzťahy nekazili a aby sa nevmiešavali hlavne pred voľbami z jednej alebo druhej strany a nevyvolávali zbytočné vášne," uzavrel na stretnutí s krajanmi v Slovenskej škole v Budapešti Andrej Kiska.

 

Na titulnej fotografii:

Prezidenti Maďarska a Slovenskej republiky János Áder a Andrej Kiska v pondelok 5. decembra 2016 v Budapešti.

 

Na snímkach vo fotogalérii:

Prezident SR Andrej Kiska počas návštevy Materskej školy, základnej školy, gymnázia a kolégia s vyučovacím jazykom slovenským v Budapešti.

Z okamihov stretnutia A. Kisku s premiérom Maďarska Viktorom Orbánom.

 

ZDROJ: TASR

FOTO: www.oslovma.hu

          TASR