Slovák Martin Marčišovský víťazom súťaže Photography Awards 2010

Iba pred pár dňami spoločnosť GoIreland.com vyhlásila víťaza súťaže Photography Awards 2010, ktorým sa stal Slovák Martin Marčišovský. Prinášame vám s ním krátky rozhovor, ktorý publikovala autorka Mária Švecová na internetovej stránke www.slovakireland.ie

"marcišovský

Amatérsky fotograf Martin Marčišovský

Martin, srdečne gratulujeme k tvojmu víťazstvu v súťaži GoIreland.com Photography Awards pre rok 2010. Spomedzi tisícok fotografií vybrali práve tvoju s názvom "Ice Age" (Doba ľadová). Aké pocity prináša so sebou podobné víťazstvo?
Víťazstvo určite poteší a som rád, že porotcovia vybrali spomedzi ďalších takmer desaťtisíc fotografií práve moju, že si ju všimli a dokázala ich zaujať. Do súťaže som poslal dokopy 12 fotografií a milo ma prekvapilo, že porotcovia vybrali práve túto. Myslel som, že iné zaujmú viac.
Spoločnosť GoIreland.com vyzvala vlani všetkých amatérskych fotografov o "zachytenie unikátneho a osobitého pohľadu na Írsko", ktorý by zvýraznil kvality írskeho turizmu "pikareskným" spôsobom. Dosť náročná téma na spracovanie. Ako sa zrodila víťazná fotografia a kde si na ňu zobral námet?
V podstate som nemal nič pripravené. Chceli sme fotiť maják Fanan Lighthouse. Počasie nám neprialo, tak sme sa kvôli hustému dažďu ubytovali v najbližšej dedinke. Plán znel "východ Slnka niekde na pobreží". Ráno sme zostali prekvapení, lebo nasnežilo asi 15cm snehu a jazda autom nebolo nič príjemné (takmer sme havarovali kvôli letným pneumatikám). Nakoniec sme dorazili na najbližšiu pláž asi 20 minút pred východom Slnka. Celé to vzniklo naozaj náhodne, nemal som žiaden plán. S odstupom času prichádzam na to, že keď nič neplánujem, zrodia sa obyčajne najlepšie fotky.
Čím je Írsko zaujímavé pre fotografa? V čom je odlišné napríklad od Slovenska?
No, to je ťažká otázka. Poviem to takto: Je tu more aj oceán a tým krajina dostáva nový priestor (niečo ako rytmus v hudbe) a keď si človek všetky elementy pospája dokopy, začne vnímať ináč. Ale rozdiely nie sú až také veľké. Po čase úžas prejde a človek sa tak, či onak, vracia pocitmi a myšlienkami domov. Slovensko je krásne – myslím, že na prírodu u nás môžeme byť patrične hrdí!
Máš obľúbenú lokalitu v Írsku, kam sa rád vraciaš so svojím fotoaparátom? Ktorá časť Írska ti učarovala?
 Ani nie. Na začiatku to bola Connemara, ale teraz je to vlastne jedno. Nechávam to na náhodu. (smiech).
Prezraď nám, aké boli tvoje fotografické začiatky. Kto alebo čo ťa priviedlo k fotografovaniu?
No, začiatky boli naozaj ťažké asi ako pre každého, kto to skúšal s fotením. Objavovanie technickej a "umeleckej" časti bolo niekedy super, inokedy až tak nie. Fotografovanie som mal v hlave už dlhšiu dobu ešte keď som býval doma, na Slovensku. Veľa som kreslil a skúšal som aj grafitty. Ale pre nedostatok finančných zdrojov som to nechal tak (hlavne, je to ilegálne) a pokračoval som s kreslením. Až tu v Írsku po pár výletoch som pochopil, že potenciál, ktorý má táto krajina, by sa dal využiť aj ináč, ako len pozeraním z auta. Tak som začal fotiť.
Spomenieš si ešte na svoj prvý fotoaparát alebo prvú "dobrú fotku"?
Svoj prvý fotoaparát som si kúpil v roku 2008 – nejaký lacný "kompakt". Ale ten som po dvoch týždňoch vrátil späť do obchodu a kúpil som si "zrkadlovku". Zistil som, že mi ponúka viac možností. No, a dobrá fotka? Hmmm, tak na tú ešte stále čakám!
Ktorá oblasť fotografie ťa láka najviac?
Krajinky už teraz nefotím – nenapĺňa ma to už tak, ako predtým. Ale určite sa k nim budem rád vracať. Práve som sa začal venovať fotografovaniu architektúry a koláží. Uvidíme, ako to pôjde ďalej.
V Írsku si členom klubu slovenských fotografov "irsko.fotoklub". Prezraď nám, ako si sa medzi nich dostal a čo ti dáva členstvo v klube?
Chalanov som spoznal tuším cez web – nepamätám sa už presne – a potom sme mali prvé spoločné fotenie v meste. Tak nejako to začalo. Členstvo je "fajn" vec, spoločné akcie, fotenie, kopec srandy a zábavní ľudia. Škoda, že momentálne na to nie je príliš veľa času.
Aké sú tvoje "fotografické" plány alebo sny do budúcnosti?
Hmm, ťažká otázka. Určite sa chcem zlepšovať a ísť ďalej, ale hlavne nechať to prirodzene plynúť a nič nesiliť. Chcem odkázať každému, aby si pri fotení užil hlavne veľa zábavy a nebral to príliš vážne, inak ho fotenie prestane baviť.

"marcišovský

"marcišovský

"marcišovský

FOTO: MARTIN MARČIŠOVSKÝ