Slovenčina v zahraničí je témou, ktorá inšpiruje i motivuje
Trojdňová medzinárodná konferencia o problematike stavu a perspektív slovenského jazyka v prostredí mimo územia Slovenska, ktorá sa pod názvom Slovenčina vo svete – súčasný stav a perspektívy konala v dňoch 23.-25. októbra 2013 v priestoroch bratislavského hotela Bôrik, priniesla celý rad podnetných a inšpiratívnych záverov a odporúčaní. Jedným z partnerov konferencie bol aj Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí, ktorý počas rokovania záverečného dňa zastupoval Peter Prochácka, podpredseda ÚSŽZ.
Na pracovných rokovaniach a diskusiách konferencie, ktorá sa konala pod záštitou ministra školstva, vedy, výskumu a športu Dušana Čaploviča, sa v pléne i sekciách zúčastnila rovná stovka zástupcov krajanských komunít v zahraničí, predstavitelia katedier slovakistiky na Slovensku i za hranicami, ďalší odborníci vrátane jazykovedcov, ako aj učitelia slovenčiny v krajinách so slovenskými národnostnými menšinami a lektori na zahraničných pracoviskách, kde sa slovenčina vyučuje ako cudzí jazyk. O obsahovom zábere a dôležitosti podujatia svedčí aj skutočnosť, že v Bratislave sa na konferencii, nastoľujúcej kľúčové problémy, stav a východiská z oblasti výučby slovenského jazyka detí a mládeže, bilingválnych foriem vzdelávania, predškolskej výchovy v slovenskom jazyku či vyučovaní slovenského jazyka dospelých v zahraničí, zúčastnilo až 42 odborníkov a pedagógov z 15 krajín.
O rokovaní prvého dňa konferencie vrátane prednášajúcich ako aj tém, na ktoré sa zamerali v ich vystúpeniach, informujeme na inom mieste webovej stránky Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí http://www.uszz.sk/sk/stranka/2890/o-slovencine-v-zahranici-na-medzinarodnej-konferencii-v-bratislave . Na tomto mieste si povedzme o programe druhého a záverečného dňa mimoriadne prínosného podujatia, zohľadňujúceho najvýznamnejšie aspekty šírenia slovenského jazyka vo svete.
Vo štvrtok 24. októbra sa uskutočnili prednášky s následnými diskusiami v dvoch sekciách. V sekcii I. – Vyučovanie slovenského jazyka pre deti a mládež v zahraničí (moderátorky Slavomíra Očenášová a Lujza Urbancová) odzneli vo vystúpeniach, prezentáciách a referátoch účastníkov zo zahraničia i Slovenska tieto témy:
Miroslav Krystoň – Vzdelávacie potreby krajanských učiteľov, Ruženka Šimoniová-Černáková – Dvojjazyčnosť a vzdelávanie v menšinovej situácii, Ján Pochanič – Slovenský jazyk z pohľadu vyslaného učiteľa, Edita Pečeňová – Význam slovenských regionálnych reálií vo výučbe slovenského jazyka, Jozef Hajniš – Slovenské učiteľstvo na Ukrajine – história, súčasný stav, perspektívy, Mária Ivanovna Fedynets – Súčasnosť a perspektíva školy, Božena Levárska – Slovenský jazyk v predškolských ustanovizniach v Srbsku, Mária Andrášiková – Slovenské menšinové školstvo vo Vojvodine a podiel Aktívu učiteľov slovenčiny v ňom, Marta Pavčok – Súčasný stav a perspektívy slovenčiny na Gymnáziu v Báčskom Petrovci, Andrija Kuric – Dejiny a súčasný stav slovenského menšinového školstva v Chorvátsku, Júlia Szabóné Marlok – Maďarský školský systém so zameraním na národnostnú výučbu z pohľadu budapeštianskej slovenskej školy, Pavel Huszarik – Dopad premien v období 1944 – 1945 na vývoj slovenského ako i rumunského školstva v Nadlaku, Mária Pacherová – Špecifiká výučby slovenčiny ako materinského jazyka v kontexte ekonomickej migračnej vlny v Írsku, Helena Nosková – Slovenčina a jej podoby vo vybraných regiónoch Čiech a Moravy (I. časť) a Helena Nosková – Ľudmila Jirásková – Slovenčina a jej podoby vo vybraných regiónoch Čiech a Moravy (II. časť).
Sekcia II. si zvolila za oblasť svojho analytického záujmu Lektoráty slovenského jazyka a kultúry na univerzitách v zahraničí (moderátori Juraj Glovňa a Jana Pekarovičová), pričom priniesla tieto vystúpenia a témy:
Eva Tibenská – Slovenčina pre Slovanov , Mira Nábělková – Marián Sloboda – Stav a perspektívy vyučovania slovenčiny na Karlovej univerzite v Prahe, Halina Mieczkowska – Krakovská slovakistika – stav, vyučovanie, perspektívy, Joanna Goszczynska – Prezentácia varšavskej slovakistiky, Jozef Pallay – Slovenský jazyk a slovakistika v Slovinsku. Dejiny, súčasnosť, perspektívy, Konstantin Lifanov – Slovakistika na Moskovskej štátnej univerzite M.V. Lomonosova , Svitlana Pachomovová – Ukrajinská slovakistika, Veličko Panajotov – Vyučovanie slovenčiny na Univerzite sv. Klimenta Ochridského v Sofii. Tradície a perspektívy, Daniela Konstantinova – Cenka Ivanova – Stav a status slovakistiky na Univerzite sv. Cyrila a Metoda vo Veľkom Trnove v Bulharsku, Zuzana Čížiková – Slovakistika na Belehradskej univerzite, Dagmar Mária Anoca – Slovenčina v Rumunsku, Anna Kyppö – Špecifické prvky v prezentácii jazyka a kultúry vo Fínsku, Viera Wambach – Aspekty vyučovania slovenčiny v rámci slovakistiky na Inštitúte slavistiky Viedenskej univerzity, Robert Hammel – Vyučovanie slovenskej syntaxe na Humboldtovej univerzite v Berlíne, Lucyna Spyrka – Pragmatizácia slovenčiny ako cudzieho jazyka, Lujza Urbancová – Rozvoj kompetencií pri výučbe slovenčiny ako cudzieho jazyka, Stanislava Zajacová – Kolokvializmy vo výučbe slovenčiny ako cudzieho jazyka, Karol Csiba – Spôsoby využitia umeleckej literatúry v učení slovenčiny ako cudzieho jazyka.
V piatok 25. októbra, v záverečný deň konferencie Slovenčina vo svete – súčasný stav a perspektívy, v jej predpoludňajšej pracovnej časti prezentoval Vladimír Burčík tému On-line vzdelávanie pre Slovákov žijúcich v zahraničí. S hodnoteniami a návrhmi záverov konferencie vystúpili Slavomíra Očenášová a Jana Pekarovičová, so záverečným slovom Dagmar Hupková, riaditeľka Odboru akademických mobilít a krajanov Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.
S oficiálnymi závermi a odporúčaniami konferencie, ako aj s niektorými podnetnými myšlienkami z jednotlivých referátov a vystúpení, vás budeme informovať na webovom sídle Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí. Organizátori medzinárodnej konferencie Slovenčina vo svete – súčasný stav a perspektívy avizovali, že koncom novembra 2013 bude k dispozícii súhrnný zborník konferencie v elektronickej podobe.
FOTO: ĽUDO POMICHAL