Slovenka Andrea Rajňáková – jediná európska lekárka v Singapure

Denník Pravda prináša príbeh o úspešnej lekárke Andrei Rajňákovej, ktorá ako jediná európska medička už dvadsať rokov pracuje v Singapure, kde momentálne vedie vlastnú kliniku nachádzajúcu sa v priestoroch najprestížnejšej súkromnej nemocnice Mount Elizabeth Hospital. Slovenka je členkou Kráľovskej lekárskej spoločnosti Veľkej Británie. Špecializuje sa na oblasti gastroenterológie, hepatológie a endoskopie. V cykle denníka PRAVDA Úspešní Slováci predstavuje ANDREU RAJŇÁKOVÚ redaktor BRANISLAV TOMA.

Andrea Rajňáková má v ďalekom Singapure vlastnú kliniku a špecializuje sa na liečbu ochorení súvisiacich s tráviacim traktom. Slovenka sa v krajine presadila spomedzi lekárov ako jediná Európanka. Dá sa to takto posúdiť vzhľadom na zloženie členov lekárskej komory. Prečo špičková lekárka nezostala na Slovensku? Do srdca Ázie odišla za svojím manželom, tiež Slovákom, ktorý si tam našiel prácu. Ešte pred odchodom do cudziny získala atestáciu v bratislavskej Nemocnici Ladislava Dérera.

Lekárske začiatky v Singapure neboli jednoduché. „Slovenský diplom mi uznali až po absolvovaní diferenčných skúšok a našu atestáciu neuznali nikdy,“ povedala Rajňáková. Ázijská krajina ako bývalá anglická kolónia uznáva len členov britskej lekárskej komory. Bez absolvovania skúšok britského Spoločenstva národov (Commonwealthu) si v Singapure neškrtne ani lekár s diplomom z prestížnej francúzskej, nemeckej alebo talianskej univerzity.

V Singapure sú najlepší študenti medicíny vysielaní vládou na ročnú až dvojročnú prax do zahraničia. „Mňa poslali do talianskeho Ríma študovať jednu techniku diagnostikovania chronickej pankreatitídy,“ priblížila Rajňáková. Po zvládnutí zahraničnej praxe priniesla nové liečebné metódy priamo do Singapuru.

Keď naša lekárka prišla do Singapuru, zaskočilo ju najprv najmä stravovanie. „Pred dvadsiatimi rokmi nebol v Singapure ani kúsok chleba. Domáci ho totiž vôbec nejedia a chýbali aj európske reštaurácie,“ spomína na svoje začiatky lekárka Andrea Rajňáková. Tiež nájsť v ázijských obchodoch čerstvé mlieko je umenie, keďže organizmus miestnych ľudí je laktózovo intolerantný, čo z mlieka robí na Ďalekom východe luxusný tovar vyhľadávaný hlavne ľuďmi zo Západu. O pacientov lekárka nemá núdzu. Niektoré ochorenia majú súvislosť s pitím alkoholu. Miestni ľudia síce pijú alkohol len veľmi málo, keďže ázijské rasy ho znášajú veľmi ťažko, a tak sú krajine na chronickú pankreatitídu liečení väčšinou zahraniční pacienti. Singapur totiž funguje nielen ako ekonomické, ale aj zdravotné centrum celej Ázie, kde sa chodia dať operovať pacient z Číny, Indie či blízkej Austrálie.

Pozor na tradičnú čínsku medicínu

Veľké problémy spôsobuje ľuďom aj tradičná čínska medicína. „Jednou z najčastejších príčin transplantácie pečene je otrava tradičnou čínskou medicínou. Mali sme prípad dvadsaťročnej herečky, ktorá si z Číny objednala tradičné prípravky na podporu trávenia a po troch mesiacoch jej skolabovala pečeň. V jej prípade bola transplantácia pečene jedinou šancou, ako jej zachrániť život,“ opisuje Rajňáková. Problém bol však v tom, že v Singapure je nedostatok darcov orgánov, keďže miestni ľudia veria, že telo má ísť do hrobu v neporušenom stave. Odoberanie orgánov po smrteľnej autonehode je tak veľmi zložité, aj keď je nariadené zákonom. „V prípade herečky tak bol nakoniec darcom jej priateľ, ktorému odobrali časť pečene, keďže tento orgán dokáže zdravým ľuďom veľmi rýchlo dorásť. No na takúto operáciu museli mať súhlas miestnej etickej komisie, lebo takéto darovanie orgánov je dovolené len medzi členmi rodiny a mladému páru musela byť udelená výnimka,“ pokračovala Rajňáková. Všetko nakoniec dobre dopadlo a mladí herci sa vzali tesne po absolvovaní transplantácie.

„Ľudia si neuvedomujú, že prípravky tradičnej čínskej medicíny sa pripravujú z rôznych rastlín, ktoré sú ošetrované všelijakými chemickými postrekmi. Aj panenská príroda je dnes zasiahnutá znečistením z fabrík a kyslými dažďami,“ vysvetľuje Andrea Rajňáková. Takto znečistená rastlina síce sama osebe nemusí byť toxická, ale v kombinácií s ďalšími môže spôsobovať vážne zdravotné problémy. „Keď nám laboratórium analyzovalo prípravky tradičnej čínskej medicíny, bolo v nich zistených až 500 rôznych látok. Z toho pri dvesto ani nevedeli identifikovať pôvod,“ pokračovala Rajňáková. V Singapure tak tradičnú čínsku medicínu môžu poskytovať len certifikovaní lekári. Pri objednaní cez internet však nemajú ľudia nijakú záruku užívania bezpečných liekov.

 

Na titulnej fotografii:

Špičková lekárka poskytla rozhovor v Bratislave, do ktorej naposledy zavítala vlani na jeseň a cez Vianoce. Najprv si prevzala ocenenie Vyslanec dobrej vôle a počas sviatkov navštívila rodinu.

Autor: Robert Hüttner, Pravda

 

CELÝ PRÍBEH ANDREI RAJŇÁKOVEJ

ČÍTAJTE NA PORTÁLI DENNÍKA PRAVDA

http://zurnal.pravda.sk/spolocnost/clanok/343775-jedina-europska-lekarka-v-singapure-je-slovenska/